گیاهان زینتیگیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گل بابا آدم + 11 مشکل و روش برطرف کردن آن

همه چیز درمورد نگهداری گیاه گوش فیلی

در این مقاله سعی داریم به طور کامل ویژگی های گل بابا آدم را توضیح بدیم و به شما یاد بدیم چطور این گیاه زیبا را در منزل نگهداری کنید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب این مقاله پنهان سازی فهرست

گیاه بابا آدم و مقدمه ای بر آن

بابا آدم در انگلیسی با نام Kris plant و Alocasia شناخته می شود و نام علمی این گیاه Alocasia spp است. زادخواست اصلی این گیاه قسمت های جنوب و جنوب شرقی آسیا می باشد. لازم به ذکر است در کشور ما گیاه بابا آدم را با نام های فیل گوش، گوش فیلی یا آلوکازیا نیز می شناسند.

برگ های پهن به همراه ساقه های بلند باعث شده تا گیاه بابا آدم به یک گیاه خاص و جذاب تبدیل گردد. بابا آدم معمولا با برگ های سبز ساده و سبز با رگه های سفید رنگ مشاهده می شود. نگهداری از این گیاه اصلا کار دشواری نیست و تنها با رعایت چند نکته ساده می توان به راحتی از این گیاه را در آپارتمان بدون هیچ مشکلی نگهداری کرد، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پرورش و نگهداری گیاه فیل گوش با وب سایت جایاگرین همراه باشید.

برگ-های-پهن-بابا-آدم
گیاه بابا آدم با برگ های پهن

نکات مهم در نگهداری از گیاه بابا آدم

همانطور که گفته شد، نگهداری از این گیاه کار دشواری نیست و فقط باید چندین نکته را برای رشد بهتر گیاه رعایت کنید.

آبیاری مناسب بابا آدم

یکی از نکات مهم در نگهداری گل بابا آدم ، آبیاری مناسب آن است. این گیاه به علت داشتن ساقه های گوشتی و برگ های پهن به آبیاری بیشتری نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی نیاز دارد. بنابراین در فصل تابستان آبیاری را هفته ای 2 الی 3 بار انجام دهید تا گوش فیلی بهترین رشد را از خود نشان دهد. دقت داشته باشید آبیاری بیش از اندازه گیاه علاوه بر اینکه در رشد تاثیر ندارد، ممکن است باعث خرابی گیاه، پوسیدگی ریشه و ساقه، زرد شدن برگ ها و از بین رفتن گیاه گردد. بنابراین هر زمان که خاک گیاه رو به خشکی رفت و رطوبت خود را از دست داد، اقدام به آبیاری گل بابا آدم نمایید.

در فصل زمستان و پاییز به علت افت دما باید میزان آیباری را کاهش دهید تا باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشوید. در فصول سرد سال میزان آبیاری را به یکبار در هفته کاهش داده و تنها در زمان خشک شدن خاک، مجدداً اقدام به آبیاری گیاه نماید.

نور مناسب برای نگهداری گیاه گوش فیلی

بسیاری از افراد بر این باورند که این گیاه به علت داشتن برگ های پهن و ساقه های قطور، برای رشد بهتر خود، به نور بیشتری احتیاج دارد اما اصلا این طور نیست، بهترین شرایط نوری برای گیاه بابا آدم، نور ملایم می باشد.

قرار دادن گیاه در نور شدید باعث سوختی برگ ها و ایجاد لکه روی برگ می گردد، در فصل تابستان به هیچ عنوان گیاه را در خارج از خانه و در معرض تابش شدید نور خورشید قرار ندهد. بهترین مکان برای نگهداری گل بابا آدم ، در فاصله یک متری از پنجره جنوبی می باشد. در این مکان هم نور به اندازه کافی به برگ ها می رسد و موجب سوختگی آنها نمی گردد.

گیاه را طوری نگهداری کنید تا در طول روز، چندین ساعت نور خورشید را دریافت کند. زیرا قراردادن گیاه در محیط هایی با نور کم باعث کم رنگ شدن و افتادگی برگ ها می شود.

نگهداری-بابا-آدم-در-نور-ملایم
نگهداری-بابا-آدم-در-نور-ملایم

رطوبت مناسب برای نگهداری گل بابا آدم

همانطور که گیاه بابا أدم برای رشد بهتر به آبیاری نسبتاً بالایی احتیاج دارد، به رطوبت بالایی نیز احتیاج خواهد داشت. بهتر است روز هایی که گیاه را آبیاری نمی کند با غبار پاشی رطوبت مورد نیاز آنرا تامین کنید تا بابا آدم بهترین رشد خود را تجربه کند. البته می تواند با ساخت جزیره رطوبت مورد نیاز این گیاه را تامین کنید. در ادامه مراحل ساخت جزیره برای گوش فیلی را توضیح داده ایم.

ساخت جزیره برای گیاهان

ساخت جزیره یکی از بهترین و ساده ترین روش های تامین رطوبت می باشد. و می توان از این روش برای تمامی گیاهانی که نیاز به رطوبت بالا دارند استفاده کرد.

برای ساخت جزیره کافیت که مقداری سنگ ریزه در یک ظرف برزید و درون ظرف را پر از آب نمایید. سپس گلدان گیاه را روی سنگ ریزه ها قرار دهد. در این روش، تبخیر آب در ظرف باعث تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می شود.

نکته : دقت داشته باشید گلدان نباید با آب موجود در ظرف تماس داشته باشد. در صورت تماس آب با گلدان، آب به خاک گلدان نفوذ کرده و باعث پوسیدگی ریشه گیاه می گردد.

ساخت جزیره برای گیاه
ساخت جزیره برای گیاه

دما مناسب در نگهداری گیاه بابا آدم

دما در نگهداری بابا آدم از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا نگهداری این گیاه در دماهای پایین باعث خشک شدن برگ ها و دماهای بالا باعث پژمرده شدن گیاه می شود. بهترین دما برای نگهداری گوش فیلی بازه دمایی بین 15 تا 25 درجه می باشد. در فصل زمستان گیاه را در خارج خانه نگهداری نکنید و آنرا در نزدیکی پنجره قرار ندهید. زیرا همانطور که گفته شد، دمای پایین موجب آسیب به گیاه بابا آدم می گردد.

اگر شما قصد نگهداری و پرورش یک گیاه مقاوم را دارید که بتوانید در فصل های گرم و سرد در بیرون خانه آنرا پرورش دهید، گیاه آگاو امریکانا می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گیاه به مقاله نگهداری گیاه آگاو امریکانا در وب سایت جایاگرین مراجعه کنید.

روش تمیز کردن برگ های بابا آدم

برای شادابی برگ ها، می توانید با یک پارچه نمناک روی برگ ها را تمیز کنید، دقت کنید این کار را به آرامی انجام دهید تا برگ های گوش فیلی دچار شکستگی نشود. لازم نیست عمل تمیز کردن برگ ها را هر روز انجام دهید، هر دو هفته یکبار مدت زمان مناسبی برای تمیز کردن برگ های زیبا و پهن این گیاه می باشد.

برگ-های-پهن-و-زیبای-گوش-فیلی
برگ-های-پهن-و-زیبای-گوش-فیلی

خاک مناسب برای نگهداری گل گوش فیلی

بابا آدم همانند گیاه سانسوریا و اکثر گیاهان به خاک سبک با زهکشی مناسب برای رشد خوب احتیاج دارد. در صورتی که زهکشی خاک خوب نباشد و آب از خاک به راحتی خارج نشود، ریشه این گیاه دچار پوسیدپی خواهد شد. یا برعکس، اگر آب به راحتی از خاک گلدان خارج گردد علاوه بر مرطوبت نماندن خاک باعث شسته شدن املاح و مواد معدنی موجود در خاک می شود. به این دلیل خاک این گیاه حتما باید زهکشی مناسبی داشته باشد.

ترکیب خاک برگ و خاک لومی به همراه کمی کود دامی بهترین ترکیب برای نگهداری گل بابا آدم می باشد.

کوددهی گیاه بابا ادم

می توانید برای گیاه بابا ادم خود از کود 20+20+20 استفاده کنید. همچنین کود 20+0+10 نیز می تواند برای این گیاه مناسب باشد. شاید نام این کود برای شما کمی عجیب باشد. باید به شما بگویم که این کود از ترکیبت 20 درصد ازت، 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم تشکیل شده است.

کود 20+20+20 حالت پودری داشته که علاوه بر عناصر گفته شده، در ترکیبات خود شامل آهن، روی، منگنز، مس، بور، مواد معدنی و مواد عالی می باشد که به خوبی سبب افزایش رشد و شادابی گیاه شما می شود.

این کود به خوبی عناصر مورد نیاز گیاه را تامین کرده و موجب افزاش رشد آن می گردد. نحوه استفاده از این کود خیلی ساده است. فقط کافیست در فصول بهار تا پاییز هر دو هفته یکبار، مقدار توصیه شده کود را در آب حل کنید و در خاک گیاه برزید. این کود قیمت نسبتاً ارزانی دارد و به راحتی در گل فروشی ها و فروشگاه های اینترنتی قابل دسترس است.

تعویض گلدان بابا آدم

یکی دیگر از نکاتی که در نگهداری گل بابا آدم باید به آن دقت داشته باشید، بحث تعویض گلدان این گیاه است. این گیاه نیاز فوری به تعویض گلدان نخواهد داشت. به طور معمول هر 1 تا 2 سال باید گلدان این گیاه را تعویض نموده و آنرا به گلدان بزرگتری انتقال دهید.

مهمترین نکته در زمان تعویض گلدان بابا آدم، تعویض خاک گلدان است. حتماً در زمان تعویض گلدان، خاک آنرا تعویض کنید. زیرا همانطور که در قسمت بالا گفته شد، گلدان این گیاه هر چند سال یکبار تعویض می گردد. در طول این سالها روشن است که مواد معدنی و مغذی موجود در خاک شسته شده و به شدت کاهش می یابد، به همین خاطر توصیه می شود حتما در زمان تعویض گلدان، خاک گیاه نیز تعویض گردد.

با این کار شما شاهد رشد بهتر و شادابی گیاه گوش فیلی خود خواهید بود. تکته دیگری که موجب شادابی گیاه می شود، استفاده از گلدان های سفالی است. این گلدان ها به تهویه خاک و تنفس ریشه کمک می کنند و در شادابی گیاه تاثیر مثبتی خواهند داشت.

نگهداری گوش فیلی
برگ های زیبای بابا آدم

سمی بودن گل بابا آدم

یکی از سوالات رایجی که اکثر افراد قبل از خرید گل بابا آدم می پرسند این است که آیا گیاه بابا آدم سمی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، بابا آدم یکی از گیاهان زیبا ولی سمی است که ممکن است باعث ایجاد مشکلات مختلفی شود، بنابراین نباید در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرد.

شیره بابا آدم دارای کریستال های اگزالات است و باعث ایجاد التهاب خواهد شد. در صورت بلعیده شدن برگ های این گیاه التهاب شدید دهان و دستگاه گوارشی رخ می دهد که باید سریعا به پزشک مراجعه کنید، به علاوه دیده شده در برخی از افراد بلعیده شدن برگ ها باعث ایجاد تنگی نفس شده است، به همین خاطر بابا آدم را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

در زمان تکثیر گیاه و تمیز کردن برگ ها نیز از دستکش های مناسب استفاده کنید، زیرا تماس شیره گل بابا آدم با پوست باعث ایجاد التهابات شدید پوستی خواهد شد.

هرس کردن گل بابا آدم

بابا آدم نیاز به هرس کردن ندارد اما می توانید هر چند وقت یکبار شاخه ها و برگ های خشکیده و زرد را از گیاه جدا کنید تا فضا کافی برای رشد سایر برگ ها ایجاد شود. از طرفی هرس کردن بابا آدم می تواند باعث رشد بهتر و سریعتر آن شود.

سرعت رشد گل بابا آدم

سرعت رشد بابا آدم چقدر است؟ اگر قصد خرید بابا آدم را داشته باشید قطعا این سوال برای شما پیش خواهد آمد، در پاسخ به این سوال باید بگوییم سرعت رشد بابا آدم آهسته است و اگر می خواهید بابا آدم شما بسیار بزرگ شود باید صبر طولانی داشته باشید.

اگر به گیاهانی که رشد سریعی دارند علاقه دارید باید بدانید این گیاه مناسب شما نیست و باید به سمت گیاهان دیگری مثل فیکوس یا دیفن باخیا بروید که سرعت رشد نسبتا بالایی دارند.

گل-بابا-آدم-غول-پیکر

تکثیر گل بابا آدم

بابا آدم را می توان با روش هایی همچون تقسیم ریزوم، قلمه زدن، پاجوش تکثیر کرد که در ادامه به توضیح یکی از موثر ترین روش های تکثیر گوش فیلی می پردازیم

تکثیر بابا آدم از طریق پاجوش

بهترین و موثرترین روش برای تکثیر این گیاه، تکثیر از طریق پاجوش است. در زمان تعویض گلدان حتما مشاهده خواهید کرد که وقتی گیاه را از خاک خارج می کنید، بابا آدم هایی کوچک تری در اطراف ساقه گیاه مادری نیز رشد کرده اند.

در این زمان می توانید پاجوش ها را به کمک یک قیچی تیز از گیاه مادری جدا کرده و در خاک بکارید. در این زمان گیاه جوان را در آفتاب داغ قرار ندهید و سعی کنید خاک آنرا مرطوب نگهدارید. پس از گذشت 2 الی 3 هفته می توانید رشد گیاه را مشاهده کنید.

این گیاه با روش کاشت بذر نیز تکثیر می شود، اما این روش به ندرت جواب می دهد. توصیه جایاگرین به شما، تکثیر بابا آدم با استفاده از پاجوش می باشد. در ویدیو پایین به طور کامل روش تکثیر بابا آدم با پاجوش به شما نشان داده شده است.

آموزش تکثیر بابا آدم با پاجوش

بیماری های گل بابا آدم

همه گیاهان با بیماری ها و مشکلاتی روبرو هستند که برای برطرف کردن هر کدام راهکار های وجود دارد که در ادامه قصد دارم آنها را برای شما توضیح دهیم.

1- زرد شدن برگ ها

معمولا علت زدن شدن بابا آدم آبیاری فراوان و عدم زهکشی مناسب خاک گیاه می باشد. کافیست آبیاری گیاه را کاهش دهید و در صورت نیاز اقدام به تعویض گلدان نمایید.

از غوطه ور کردن گیاه در آب خودداری نمایید و در صورت نیاز ریشه های گیاه را بررسی کنید. در صورت پوسیدگی ریشه، قسمت های پوسیده را به دقت با یک قیچی جدا کنید و مجددا گیاه را در خاک با زهکشی مناسب بکارید.

زرد شدن برگ های گل بابا آدم
زرد شدن برگ های گل بابا آدم

2- سیاه و قهوه ای شدن نوک برگ ها

زدن شدن برگ ها به علت آبیاری زیاد است اما با آبیاری کم و نامنظم شاهد خشک و سیاه شدن رشد برگ ها خواهید بود. در صورت مواجه شدن با این مشکل، به طور منظم به آبیاری گیاه بپردازید. در فصل تابستان هفته ای 2 تا 3 بار و در فصل زمستان هفته ای یکبار بابا آدم خود را آبیاری نمایید. همیشه سعی کنید تا خاک گیاه کمی مرطوب باشد.

3- ریزش برگ های بابا آدم

نگهداری بابا آدم در محیط های کم نور سبب ایجاد این مشکل می شود. برای حال آن لازم به انجام کار خاصی ندارید، فقط کافیست گیاه را به محیط با نور بیشتر منتقل کنید. دقت کنید گیاه را در نور بسیار زیاد و آفتاب سوزان برای حل شدن سریع این مشکل قرار ندهید، زیرا با این کار قطعا با مشکلات دیگری روبرو خواهید شد.

4- کم رنگ شدن برگ ها

این مشکل می تواند در پی نگهداری گیاه در نور شدید ایجاد شده باشد. گیاه را به محیطی با نور ملایم منتقل کنید، در صورت حل نشدن مشکل، نشانه این است که مواد معدنی و مغذی خاک گیاه کم است و گیاه به کوددهی احتیاج دارد.

5- لکه های سوختگی روی برگ ها

احتمالا اگر شما در زیر نور مستقیم گیاه خود را غبار پاشی می کنید با این مشکل روبرو خواهید شد. همانطور که در همین مقاله گفته شده باید گیاه را در نور ملایم نگهداری کنید. اما اگر گیاه را غبارپاشی می کنید بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که گیاه در سایه قرار دارد. این گیاه به رطوبت برای رشد احتیاج دارد، اما غبارپاشی اشتباه باعث مشکلات دیگری در گیاه می شود.

6- خم شدن ساقه و برگ های بابا آدم

در صورتی که تمامی نکات بالا را رعایت کرده باشید با این مشکل رو به رو نخواهید شد اما در صورتی که متوجه خم شدن ساقه و برگ های بابا آدم شدید، نشانه از آبیاری بیش از اندازه این گیاه می باشد. برای برطرف کردن آن نیاز به اقدام خاصی نیست و تنها کافیست آبیاری گیاه را کاهش دهید و تا قبل از خشک شدن خاک آنرا آبیار نکنید.

7- خیس بودن برگ های بابا آدم

یکی از مشکلات دیگری که اکثر افراد در نگهداری از بابا آدم با آن مواجه می شوند، خیس بودن برگ ها و خارج شدن آب از برگ های بابا آدم می باشد. حتی در برخی از موارد دیده شده که از نوک برگ های بابا آدم آب میچکد، شاید این مشکل باعث شود فکر کنید که گیاه شما با مشکل جدی مواجه شده است اما باید بدانید این مشکل کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

اما در صورتی که بیرون زدگی آب از برگ ها بیش از اندازه بود، نشانه از آبیاری زیاد بابا آدم می باشد و برای حل آن نیاز است آبیاری گیاه را کاهش دهید و تا قبل از خشک شدن خاک به آن آب ندهید.

8- کوچک شدن برگ ها

معمولا با کاهش مواد مغذی موجود در خاک گیاه باعث کوچک شدن و کاهش رشد بابا آدم می گردد. برای حل این مشکل باید از کودهای محلول یا غیر محلول در آب استفاده کنید و گیاه را هر دو هفته یکبار کوددهی کنید.

اگر با کوددهی این مشکل حل نشد، به احتمال خیلی زیاد گلدان گیاه شما خیلی بزرگ است. نباید گلدان را زیاد بزرگ انتخاب کنید، اکثر گیاهان در گلدان های کوچک رشد بهتری از خود نشان می دهند. تنها در صورتی اقدام به تعویض گلدان گیاه کنید که ریشه ها از گلدان بیرون زده باشند یا گلدان خیلی کوچک باشد.

9- نازک شدن برگ های گوش فیلی

دلیل این مشکل هم کم بودن مواد مغذی موجود در خاک گیاه گوش فیلی می باشد. هر دو هفته یکبار گیاه را کوددهی کنید تا این مشکل برطرف گردد.

نگهداری-گوش-فیلی
نگهداری-گوش-فیلی

آفت ها

10- تار عنکبوت در اطراف گیاه

این مشکل به دلیل وجود کنه و حمله کنه ای ایجاد می شود. برطرف کردن این مشکل کار سختی نیست فقط کافیست به محض مشاهده تار های عنکبوت روی گیاه از سم های کنه کش برای از بین بردن این کنه ها استفاده نمایید.

از فشار آب برای شستن و از بین بردن این کنه ها استفاده نکنید، زیرا ممکن است به ساقه و برگ ها آسیب های جدی وارد گردد. همچنین با نفوذ آب به خاک گلدان این مشکل جدی تر می شود. حتما فورا به یکی از گل فروشی ها مراجعه کنید و با تهیه سم کنه کش، از شر این کنه های مزاحم راحت شوید.

11- شپشک آرد آلود

در صورت مشاهده لکه های سفید ریز روی ساقه و برگ های گیاه، نشانه از وجود شپشک آرد آلود است، این شپشک به اکثر گیاهان حمله می کند و راه مقابله با آن بسیار ساده است. فقط کافیست با پنبه آغشته به الکل برگ ها را تمیز کنید یا از سم شپشک آرد آلود استفاده نمایید.

شپشک آرد آلود
شپشک آرد آلود

پاسخ به برخی از سوالات متداول در نگهداری از گل بابا آدم

در این مقاله به طور کامل در مورد شرایط نگهداری و تکثیر گیاه بابا آدم صحبت شد، در ادمه قصد داریم تا به برخی از سوالات متداول که در مورد گیاه بابا آدم پرسیده می شود پاسخ دهیم.

علت زرد شدن برگ های گل بابا آدم چیست؟

برگ های بابا آدم می تواند به علت های مختلفی زرد شود ولی یکی از رایج ترین دلایل زرد شدن برگ های گیاه بابا آدم، آبیاری بیش از اندازه آن می باشد. در صورتی که گیاه را به اندازه آبیاری می کنید وگلدان را به تازگی خریدید و این اتقاق برایش رخ داده است توصیه می کنیم خاک گلدان تعویض کنید.

زیرا برخی از باغبانان از خاک های بی کیفیت و نامناسب برای گیاهان استفاده می کنند که این خاک ها مانع از رسیدن آب، اکسیژن و مواد معدنی به گیاه شده و باعث ایجاد مشکلات متعددی برای گیاه خواهد شد.

آیا گل بابا آدم سمی است؟

بله، گل بابا آدم یکی از گیاهان سمی است که بلعیدن برگ های آن می تواند باعث التهاب شدید دهان و مشکلات گوارشی شود. همچنین اگر شیره این گیاه به پوست برخورد داشته باشد باعث ایجاد آسیب ها و التهابات پوستی شدید خواهد شد.

سرعت رشد بابا آدم چقدر است؟

بابا آدم سرعت رشد آهسته ای دارد و شما نباید در مدت زمان کوتاه انتظار رشد زیادی از بابا آدم را داشته باشید.

دلیل خمیدگی و افتادگی برگ های بابا آدم چیست؟

اگر بابا آدم خود را به خوبی پرورش دهید با این مشکل مواجه نمی شوید اما اگر بابا آدم شما با مشکل خمیدگی و شل شدن برگ ها همراه است، به علت آبیاری بیش از اندازه این اتفاق رخ داده است. برای رفع آن کافیست آبیاری را کاهش دهید و تا قبل خشک شدن کامل خاک، گیاه را آبیاری نکنید.

علت بیرون زدن آب از برگ های بابا آدم و خیس بودن برگ ها چیست؟

جالب است بدانید این مورد در گیاه بابا آدم طبیعی است و نباید نگران آن بود. اگر خیسی برگ ها بیش از اندازه باشد می توانید آبیاری را کاهش دهید.

شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه چیست؟

شرایط نگهداری گل بابا آدم در خانه و محل کار و سایر مکان ها همانند هم است که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد. شما با رعایت این نکات می توانید به راحتی گیاه بابا ادم خود را در هر مکانی نگهداری کنید.

نگهداری-گل-بابا-آدم-در-خانه

در این مقاله به طور کامل تمامی نکات برای نگداری گل بابا آدم به بیان شد، در صورت داشتن هر گونه سوال آنرا در انتهای همین مقاله برای ما بنوسید تا پاسخگوی شما عزیزان باشیم. از همراهی شما با وب سایت جایاگرین خوشحالیم. ممون که این مقاله را تا انتها مطالعه فرمودید.

4.2/5 - (473 امتیاز)

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫179 دیدگاه ها

 1. سلام،بابا آدم من تا چند ماه بعد از خرید برگای پهن میداد،اما یهو یکیش کوچیک شد و ساقه ضعیف و چون برگ جدید از تو ساقه همین آخری در میاد،اونم کوچیک درومد،و فکر کنم همین رویه ادامه پیدا کنه،چیکار کنم دوباره برگ پهن بده

  1. سلام دوست عزیز
   گیاهتون رو در نور ملایم قرار بدین و به خوبی رطوبت مورد نیازش رو تامین کنید. برای پهن شدن برگ ها از کود استفاده کنین و در صورت لزوم از گلدان بزرگتر استفاده کنید

   1. سلام به جز کود سه بیست کوده دیگه ای هست معرفی کنید؟ برا ما هم برگاش کوچکتر شده بعضا هم برگاش چروک میشه ساقه هاشم خم میشه

     1. سلام وقتتون بخیر بابا ادم من یک برگ میده یک برگ زرد میشه ساقه بسیار نازکی داره نورش هم خوبه جزیره براش درس کردم خاکش هم اسفند عوض کردم چه کودی براش استفاده کنم که ساقش ضخیم بشه برگهاش پهن بشه ممنون راهنمایی کنید

     2. سلام دوست عزیز
      آبیاری گیاه را کاهش بدین و از کود 20+20+20 استفاده کنید.

    1. درود وقتتون بخیر
     بابا ادم من کلا بیشتر از دو برگ نمیده
     ینی همزمان با زرد شدن یک برگ از دوتا برگ ریزی از بین اون دو رشد میکنه و الان یکساله به همین شکله
     برگاش همچان رو دوتاس
     علت چیه

     1. سلام دوست من
      گیاه شما انرژی کافی برای برگ دادن را ندارد.
      خاک را تعویض کنید، کوددهی انجام دهید(در فصول رشد)، گیاه را در محیطی با رطوبت و نور بیشتر قرار دهید.

   2. سلام. گیاه ما وقتی خریدیم برگهای پهن و بزرگ و سبز پررنگ داشت. ولی الان برگها و ساقه ها شل و ول و کمرنگ شده اند. در خاک گلدان کنار ساقه اصلی هم کلی برگ جدید درامده که بسیار ضعیف هستند. ممکنه این مشکلات به خاطر این جوانه های جدید در خاک گلدان باشه؟

   3. سلام روز به خیر گل بابا ادم من برگاش از پاین زرد شدن و ریختن واسه همین قد بابا ادمم خیلی دراز و زشت شده میشه از قسمت پاین ساقه ببرم و بزارم داخل خاک دو باره ریشه میده لطفا راهنماییم کنید

    1. سلام وقت بخیر
     بله میتونین این کارو بکنین
     ولی بهتره شرایط را برای گیاه محیا کنید تا برگ های پایین مجددا رشد کن.
     در همین صفحه به طور کامل شرایط نگهداری بابا آدم توضیح داده شده است.

   4. سلام و وقت بخیر من یه آپارتمان تقریبا کم نور دارم و برای داخل آپارتمان چند گیاه با برگ های پهن میخوام تهیه کنم اما هیچ اطلاعی از گیاه ندارم شما میتونید چند کیاه مناسب رو برام پیشنهاد بدید؟ ممنون میشم

  2. سلام خونه ما زیر زمینه و نو ملایم میرسه به گیاه ولی برگهاش زرد شده خاکشم که عوض کردم خاک ریشه رو خالی نکردم تو گلدون بزرگتر گذاشتم دور خاک ریشه خودش خاک سبک ریختم ولی الان برکاش زرد شده یه مقدار هم کود اهن دادم بهش الان چه کار کنم که زردی برگها بره

   1. سلام دوست عزیز
    آبیاری گیاه را کاهش دهید و آنرا به محیطی با نور بیشتر منتقل کنید.

   1. سلام ما وقتی گیاه بابا آدم رو گرفتم
    بهمون گفتن بهش کم آب بدیم
    ما هم کم آب دادیم ولی باز هم برگ ها کمرنگ و شل شدن
    دلیل این چیه؟

   2. سلام وقت بخیر.من از زمستون یک‌گیاه بابا ادم خریدم نزدیک عید افت وحشت ناکی زد و خونه پر از کرم هایی شبیه به هزار پا شد با . سم ایکن پنج. سه روز یک بار ابیاری کردم و خداروشکر گیاهم دوباره برگشت و رشد کرد ولی الان دوباره حشره های ریز سفید و سیاهی پشت برگ های گیاهم هست ک باعث سوراخ های زردی روی برگ گیاهم شده و بعد از بیاری کرم های شاخک دار ریزی سطح خاک میاد .گیاهم ضعیف و کم رنگ شده و رشدش متوقف شده چیکار باید بکنم ؟

    1. سلام دوست عزیز
     میتونین از قارچ کش استفاده کنید
     همچنین بررسی کنید که خاک مشکل نداشته باشه و در صورت مشکل دار بودن خاک، حتما آنرا تعویض کنید.

    2. سلام دوست عزیز مطمئنی گیاه بابا آدم خریدی ؟ واقعا چه وحشتناک 🙁 فقط تمساح مونده بیاد بیرون از خاک . امیدوارم حالش خوب باشه الان

 2. سلام خسته نباشید
  ببخشید می تونم از خاک های آماده برای گل بابا آدم استفاده کنم؟

   1. سلام.وقتتون بخیر
    بابا ادمم کنه گرفته بود برطرف شدن اما الان برگ جدید ک میزنه برگای قبلی سریع زرد میشه و برگها ریز هستند

   2. سلام. بابا آدم من شرایط خوبی نداشت.جاش و عوض کردم وگلدانش هم همینطور و از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ استفاده کردم. الان هر دو هفته یکبار یه برگ داره میده، البته از برگ های قبلی کوچکتره. الان مشکلی داره یا برگ ها بعدا پهن تر میشن؟

    1. سلام دوست عزیز
     خیر گیاه شما هیچ مشکلی نداره و در آینده برگ هاش پهنتر خواهند شد.

     1. سپاسگزارم. ممنون از مطلب زیبا و مفید و راهنماییتون.

    2. سلام. بابا آدم ما خیلی بزرگ و زیبا بود ولی برگهای کوچک زیادی با ساقه های بسیار نازک در خاک گلدان کنار ساقه اصلی در آمده و برگهای بزرگ اصلی هم زرد میشوند و میافتند. برگهای اصلی هم ولو شده اند.

     1. سلام دوست عزیز
      لطفا آبیاری را کاهش بدین و بابا آدم را در محیطی قرار بدین که نور بیشتری دریافت کنه

 3. سلام روز بخیر
  مرسی از مطلب خوبتون
  ببخشید یه سوالی برای من پیش اومده
  همونجوری که گفتین من گیاهمو یک روز در میون آب میدم ولی چرا برگ هاش زرد شده؟

  1. سلام ممنون
   احتمالا خاک گلدان شما مناسب نیست و آب به خوبی خارج نمیشه
   بعد از آبیاری چک کنید اگر آب اضافی از گلدان خارج نشد باید حتما خاک گیاه تعویض کنید.
   اما در غیر این صورت آبیاری رو کاهش بدین و قبل از خشک شدن خاک به گیاه آب ندین

 4. سلام خسته نباشید
  زیر برگ های گل من شته و پشه های ریزی هست، علتش چیه و چجوری می تونم برطرفش کنم؟

  1. سلام نسترن جان، معمولا این موجودات همون شپشک های آرد آلود هستند که برای از بین بردن اونا باید از سم های مخصوص شپشک اردآلود استفاده کنید. گل فروشی ها و حتی دیجی کالا این سم رو می فروشند

   1. سلام روزتون بخیر
    من یه پاجوش از بابا آدم جدا کردم. دو تا برگ بزرگ و مقداری ریشه داشت. متاسفانه در زمان حمل برگها کج شدن و مجبور شدم با چاقو برگهارو ببرم.
    میخوام بدونم که مجدد برگ میده؟ یا از دست میره

  1. سلام امروز بابا آدم من ازساقه شکست
   از جای شکستگی یکم از ریشه هابه برگ هامونده. همینو دوباره بکارم مشکلی نیست؟ یا باید بزارم تو آب ریشه ها بزرگتر بشن؟

   1. سلام
    بله میتونین این شاخه را در آب قرار بدین تا ریشه دار بشود ولی امکان آن بسیار پایین است

 5. سلام خسته نباشید، برای آواخر تابستان و اوایل پاییز مثل ماه مای مهر و آبان باید چقدر به بابا آدم آب داد؟

  1. سلام دادن کود زیاد باعث چه مشکلی میشه؟من دو هفته یبار بهش کود میدم ولی سایز برگا تغییر خاصی نکرده با توجه به سایز بزرگ گلدونم میخوام هر هفته کود بدم بنظرتون خوبه؟

   1. سلام دوست من
    خیر خوب نیست، کوددهی زیادی برای گیاه ضرر داره و باعث سوختگی ریشه میشه

 6. سلام شبتون بخیر باشه
  تشکر می کنم از مطلب خوب و مفیدتون
  ببخشید یه سوالی داشتن اونم این که بهترین راه برای تمیز کردن برگ های باباآدم چیه؟

  1. سلام ممنون که وقت گذاشتین و مطالعه کردین
   استفاده از یک دستمال مرطوب بهترین روش برای تمیز کردن برگ های بابا آدم هست. البته بعد از آبیاری برگ هارو تمیز نکنید چون احتمال شکستن برگ ها بعد از آبیاری خیلی زیاده

 7. سلام وقت بخیر .25روز پیش یک گلدون بابا آدم خریدم که 6 شاخه داشت .هر چندروز یک شاخه خم میشه طوری که نوک برگ به زمین می رسه و زرد میشه . الان فقط دو تاشاخه نسبتا صف هستن که احتمال می دم اونا هم تا هفته دیکه همین بلا سرشون بیاد . چه کار باید بکنم

  1. سلام مهدی جان
   اگر شرایط آبیاری گیاه درسته حتما باید خاکشو عوض کنید، چون متاسفانه خیلی از فروشنده ها از خاک های بی کیفیت و نامناسب برای گیاهان استفاده می کنند. اول خاک گلدون عوض کنید آبیاری رو هم تا قبل از خشک شدن کامل خاک انجام ندید.

 8. سلام مرسی از سایت خوبتون
  ببخشید بابا ادم من تازگا برگ هاش کمرنگ شده
  ممنون میشم بگین علت این مشکل چیه

  1. سلام زیبا جان
   کمرنگ شدن برگ ها میتونه به علت قرار دادن گیاه در نور شدید باشه
   توصیه می کنم گیاه را به محیطی که دارای نور غیر مستقیم باشه منتقل کنید.

  2. سلام خسته نباشید
   من یه بابا ادم تنه قرمز خریدم
   تا الان ۲ تا از برگهاش زرد شده و من جداشون کردم
   امایه برگ جدید داده
   دوباره یه برگ دیگه هم داره زرد میشه
   پشت پنجره با یه پرده حریر هم قرار داره
   میشه مشکل از رطوبت ناکافی باشه ؟

 9. سلام من یک بابا ادم از گلفروشه خریدم که بعد اینکه ابیاری کردم یهو امروز یکی از برگ هاش زرد و افتاده بود! قبل ابیاری همین برگ شل بود و در نور ملایم گذاستم در دمای ۲۵+ درجه سانتی گراد، خاکش فکر میکنم خاک باغچه هست و سنگینه برای تعویض خاک الان اقدام کنم یا نه و اینکه چه تاکی مناسبشه؟؟

  کودهی در فصل زمستان کار درستیه یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز، اگر بعد از خریدن این مشکل براش پیش اومده باید حتما سریعتر خاکو عوض کنید، چون خیلی از گلفروشی ها از خاک های بی کیفیت استفاده می کنند.
   خیر، در فصل زمستان نیاز به کوددهی نیست و اگر خاک رو عوض کنید لازم نیست فعلا به گیاه کود بدین

   1. سلام و وقت بخیر
    ممنون از مطالب مفیدتون
    گل بابا آدم من رشد خیلی خیلی خیلی خوبی داشت تا حدی که هفته ای یدونه برگ باز میکرد .تا وقتی که ریشه هاش از گلدان خارج شد منم گلدان عوض کردم خاک فقط کود برگه زود آب ازش خارج میشه
    الان هم رو سطح خاک پر از پشه های سفیده هرکاری کردم از بین نرفتن آیا باید دوباره تعویض کنم یا آخه تقریبا ۵ ماهه گلدان و تعویض کردم
    بعد تعویض رشدش کم شده و برگ هاش کوچیک و کم رنگ

    1. سلام دوست عزیز
     بله نباید گلدان را تعویض می کردین. برای از بین بردن پشه ها باید گیاه را سمپاشی کنید.
     نیاز نیست مجددا گلدان را تعویض کنید. باید چند ماه صبر کنید تا رشد گیاه به حالت سابق برگردد.

 10. سلام ممنون از مطالب کامل و خوبتون ، فرق بابا آدم تنه قرمز با تنه سبز ، در چیست ؟ ( به جز تفاوت رنگ ساقه)
  مثلا در نگهداری فرقی دارند ؟

 11. سلام وقت بخیر
  من تازه گل رو‌خریدم و الان هفتهدای یکبار بهش آب بدم اونم طوری ک‌اب ازش خارج شه؟؟
  این کفایت میکنه؟؟
  و اینکه نیاز نیست هر روز روی برگ‌ها اسپری کنم؟

  1. سلام نگار جان
   بله هفته ای یکبار آبیاری برای گیاه کافیه، البته حتما قبل از آبیاری بررسی کنید که خاک خشک شده باشه
   خیر نیاز به اسپری کردن روزانه نیست

   1. سلام ،خدا قوت
    اگر خاک گلدان زودتر از یک هفته یعنی دوتا سه روز بعد از آبیاری خشک بشه میتونم آبیاری کنم؟

 12. سلام
  من یه گل بابا آدم دارم حدود ۱ ساله دارمش ولی ساقه های خیلی ضعیف هستن تا یه ذره بزرگ میشن زود خم میشن و میفتن میشه راهنمایی کنید که چکار باید بکنم

  1. سلام مجتبی جان
   احتمالا شما گیاه خودتونو زیاد آبیاری می کنید، برای برطرف کردن این مشکل باید آبیاری را کاهش بدین و حتما قبل از آبیاری بررسی کنید که خاک گیاه کاملا خشک شده باشد.

 13. سلام من دیشب بابا آدم خریداری کردم وچند دیقه ت بیرون تو سرما موند والا که آوردم خونه پژمرده شده چیکار کنم که خشک نشه یکم کوچیک هم هست آبیاری هم شده بود من آب ندادم

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه میکنم بررسی کنید که خاک گیاه کیفیت مطلوب داشته باشه، اگر خاک مناسب نبود سریعا خاک را تعویض کنید.

 14. سلام،من یک ماهه ک گیاه بابا آدم خریدم،خیلی زود زود برگ میده،و الان ۲تا گلم داده، یکی بهم گفت سریع باید گلش رو بکنم چون گیاهو خراب میکنه، من اینکارو نکردم ولی دوتا از ساقه های گیاه داره رو ب پایین خم میشه،انگار شل شده،میترسم واقعا گلاش خرابش کنه؟درسته این نظریه ک گل باباآدم،گیاهشو خراب میکنه؟و اگر درست نیست چرا ساقه هاش شل شده رو ب پایین؟ی چیز دیگ اینکه،ب من گفتن هربرگی ک بده،ی برگ زرد میشه،ولی جدیدا با ۲تا برگ جدید،۴ تا برگ زرد شدن؟ چیکاربایدبکنم؟ هفته ای یک بارم آبیاریش میکنم و اینکه خاک روی گلدون کامل خشک نمیشه هیچوقت،یعنی من ی سری دوهفته بهش آب ندادم ولی بازم تو دوهفته ام خاک روش خشک نشد

  1. سلام مریم جان
   خیر گل های بابا آدم گیاه را خراب نمی کند
   دلیل شل شدن ساقه ها هم میتونه به دلیل آبیاری زیاد باشه
   همچنین وقتی میگین خاک دائما خیسه پس حتما دلیل افتادگی ساقه و زرد شدن برگ ها خیس بودن دائمی خاکه
   حتما قبل از آبیاری اجازه بدین که خاک گیاه خشک بشه

  2. سلام وقتتون بخیر
   کمتر از ۲ هفته اس که یه باباآدم بزرگ با ۷ تا برگ گرفتم تو این مدت فقط ۲ بار ابیاری کردم، یدونه برگ جدید داده اما همزمان با اون پایین ترین برگش کمی افتاده شده و شروع کرده به زرد شدن
   نور خونم زیاده پنجره شمالی هست اما تمام روز مستقیم روش افتاب نیست نهایت دو ساعت اونم به حالت افتاب و سایه چون جلو پنجره درخت دارم
   این نکته رو هم بگم گلدونش از این بلنداست البته دو وجب پایین ظاهرا پرلیت هست اگه راهنماییم کنید ممنون میشم چه کنم برگاش زرد نشه؟
   ایا لازمه گلدون و خاک رو عوض کنم؟
   کود سه ۳۰ هم میخوام برای ابیاری بعدی بهش بدم بعد خشک شدن خاک

   1. سلام دوست من
    به احتمال خیلی زیادی این مشکل به خاطر تغییر فصل رخ داده، فعلا کار خاصی انجام ندین و گیاه را به محیطی گرمتر انتقال دهید.

 15. سلام وقت بخیر من سه روزه که این گیاه زیبا رو خریداری کردم نور ملایم بهش میتابه براش جزیره ساختم بخار ساز هم در منزل روشنه دمای خونه رو بیست‌و پنج و رطوبت چهل هست برگ تازه درآورده ولی برگهای پایینی زرد شدن میشه راهنماییم کنید چکار باید بکنم

 16. سلام من از خاک با بافت سبک و بسیار غنی واس بابا ادم استفاده کردم الان .از ترکیب کوکوپیت،ورمی کمپوست،مقداری هم پیت ماس،پرلیت،مقدار کمی پوست بادام و پوست برنج،درصد خیلی کمی هم ماسه و خاک باغچه و خاک و برگ خرد شده استفاده کردم‌‌.مناسبه ؟؟ اب خیلی خیلی راحت ازش عبور میکنه زهکش خیلی خوبی داره و برای کف گلدان هم از لیکا استفاده کردم.ممنون میشم جواب زودتر بدین

 17. الان احساس میکنم ساقه گیاهم داره اویزون میشه و چوبی سریع به ان برای تکیه گاه گزاشتم و حالت بی حالی برگ رو دارم چیکار کنم؟؟

  1. این مشکل معمولا به خاطر خشکی پیش میاد، باید بررسی کنید اگر خاک گیاه خشک است آنرا آبیاری کنید.

 18. سلام وقت بخیر من بابا ادم خریدم خاک خیلی سفتی داره با انگشت ب سختی کنار میره
  از ی طرف میترسم خاکشو عوض کنم خراب بشه
  میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست من
   اگر بعد از آبیاری، آب از انتها گلدان خارچ می شود، مشکلی نیست، در غیر این صورت باید خاک تعویض گردد.

 19. سلام حدود یک ماه گیاه بابا ادم خریدم ۶ برگ داشت که ریختن الان ۳ برگ باقی مونده ۲ هفتس گلدان عوض کردم که این ۳ تا برگ هم حتی برگ جدید هم شل شدن و دارن ازبین میرن ترخدا کمک کنید چیکار کنم نجاتش بدم؟! ممنونم از شما

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا بیش از اندازه گیاه را آبیاری میکنید. اگر آبیاری مناسب است باید خاک را تعویض کنید.

 20. سلام واحترام
  ممنون از توضیحات کامل وخوبی که گذاشتین وجوابهای با دقت وحوصله ای که میدید
  من تازه دیروز خریدم وبه جمع دوستداران بابا آدم پیوستم بسیار زیبا وپرابهته

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالم که مطالب این صفحه براتون مفید بوده
   امیدوارم گل شما همیشه شاداب و سرحال باشد.

 21. سلام ممنون از توضیحات خوبتون
  من هفته پیش گیاه باباادم رو خریدم و سرچ کردم گفته بودن در فصل زمستان یکبار در هفته در گرما دوبار در هفته ابیاری بشه،اب هم بعد از ابیاری از ته گلدان خارج میشه
  اما یه برگ پایینی که کوچکتر هم هست متاسفانه زرد شده طی دو روز و در همین دو روز یک برگ جدید از یه ساقه دیگه دراومده
  طبیعیه؟خیلی ناراحت شدم زرد شد
  ممنون میشم پاسخ بدید تشکر

   1. سلام مجدد،ببخشید برگ دوم که بزرگ هم هست داره زرد میشه😑😑اب دیگه ندادم فعلا بهش فقط خاکش رو که تکون دادم دوتا شته پرواز کرد بخاطر اینه؟چه سمی بگیرم براش؟
    لطفا کمکم کنید کلا خراب نشه گلم😭

 22. سلام از 24 فروردین تا الان که بابا آدم رو گرفتیم هفته ای دوبار آبیاری میکنم وهرروز بذگهاشو اسپری میکنم یک برگ جدید داده که بزرگ شده

  ولی درعوض سه تا برگ بزرگش از ساقه خم شده نگرانشم میشه بفرمایید که چه علتی میتونه داشته باشه ؟

  1. سلام دوست من
   احتمالا آبیاری بابا آدم زیاد است. برای برطرف کردن این مشکل آبیاری را کاهش دهید و حتما قبل از آبیاری بررسی کنید که خاک گیاه خشک شده باشد.
   اسپری کردن آب هم دو روز در میان انجام دهید.

 23. اینقدر حول بودم یادم رفت هم سلام کنم، هم تشکر برای مطالب فوق‌العادهارزشمندتون. سپاسگزارم

 24. سلام.
  ضمن عرض ادب و احترام.
  من خیلی مزاحمتون شدم.
  همانطور که فرمودید برگ های تازه پهن شدن اما جدیدا حاشیه برگها منظورم لبه برگ نیست. تقریبا ۵ سانتی متر کنار برگ ها یکم کمرنگ شدن. به طور لکه لکه.
  کاش میشد چندتا عکس خدمتتان ارسال کنم.
  بازم ممنونم از راهنمایی های خوبتان.
  سایت فوق‌العاده شما را به هرکسی معرفی کردم واقعا کیف کردند. درکل سپاسگزارم

  1. سلام علی جان
   لطفا آبیاری رو کاهش بدین و هر چند روز یکبار گیاه را غبارپاشی کنید.
   گل بابا آدم را در محیطی قرار دهید که نور ملایم داشته باشد.

 25. سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  برای بابا آدم چه خاکی مناسبه؟!؟و اینکه باید پنجره براش باز باشه؟!؟(طبق گفته فروشنده هوا بهش بخوره خوبه)چند بار در هفته بهش آب بدم؟!؟

  1. سلام دوست من
   بله بهتره پنجره باز باشه و هوا تازه دریافت کنه
   در مورد خاک مناسب و آبیاری هم در این مطلب به طور کامل توضیح داده ایم، لطفا مطالعه فرمایید و اگر سوالی بود من در خدمتم

  2. سلام ممنون بابت مطالب عالی
   من ۳ ماه پیش گیاه بابا ادم رو خریدم همه چیز اوکی بود تا ۲ هفته پیش که در عرض ۳ روز ۴ تا برگ زرد شد و خشک شد
   بجز این مشکل برگ ها مثل سابق شاداب نیستن و افتاده شدن و رنگ سبز زیبا ندارن دیگه این در صورتی هست که من هر ۴ الی ۵ روز به گیاه اب میدادم و جدیدا هم تار عنکبوت بسته شده روی برگ ها
   ممنون میشم کمکم کنید

 26. سلام ممنون بابت مطالب عالی
  فقط خواستم ازتون تشکر کنم که مطلب به این مفیدی و کاربردی نوشتید

 27. سلام روی برگهای گیاه بابا آدم من تار تنیده بود من به ریشه گیاه قارچ کش زدم از اون زمان رشدش متوقف و برگهاش داره زرد میشه از خاک درش اوردم و ریشه گیاه رو شستم و الان داخل تنگ آب گذاشتم تا بعدا دوباره به گلدان منتقل کنم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. سلام رضا جان
   بهتر بود این کار را انجام نمی دادین، اگر ریشه ها مشکل نداره آنرا مجدد در گلدان قرار دهید، حتما این بار خاک را تعویض کنید و از خاک مناسب استفاده کنید.

 28. سلام وقت بخی
  من بابا آدمم رو از شمال برام فرستادن تهران، یک روز ریشه اش بیرون از خاک بود.شب کاشتمش داخل گلدون و آبیاریش کردم و آبی که خارج شد رو هم از زیر گلدون کامل تخلیه کردم و الان بعد از سه روز هنوز آبیاری نشده
  ولی برگهاش دارن زرد میشن
  میتونه علتش اون جابه جایی باشه یا صرفا آبیاری زیاد باعث زرد شدنش شده ؟

  1. سلام دوست من
   جابجایی ممکنه علت زرد شدن برگ ها باشه و مدت زمانی طول میکشه تا گیاه به محیط جدید عادت کنه، شرایط نگهداری را به طور دقیق رعایت کنید تا مشکل برطرف بشه و اگر باز هم مشکل پابرجا بود باید دقیقتر بررسی کنید.

 29. سلام وقتتون بخير مى خواستم درمورد جايي كه گياه باباآدممو گذاشتم ازتون بپرسم ، من گياه رو بغل ميز كارم و دقيقا بالاسر رخت خواب قرار گرفته جايي كه شب تنفس مى كنم زير گياه مى خواستم ببينم ، مى شه گذاشت يا نه بالاي سر رخت خواب و خدايي ناكرده مشكل تنفسي يا بيماري پيش نمياره ؟! و اينكه رو برگ ها ى ساقه ها يه سرى موجودات سفيد خيلي ريز مى بينم به صورت پراكنده و گاها مشكى ، براى رفع اينا كه فكر مى كنم در شب پرش هم دارن از گلدون و برگ ها بايد چى كار كنم ، من تازه سه روزه گياهمو خريداري كردم

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره گیاه را بالای سرتون قرار ندهید
   در مورد لکه های سفید هم به احتمال زیاد شپشک آرد آلود باشه که میتونین با استفاده از سم های مخصوص شپشک آردالود آنها را از بین ببرید.

 30. سلام. وقت بخیر. من یک بابا ادم تنه قرمز خریدم و اوردم خونه. یک برگ داد و حالش خوب بود. اما برگای قدیمی یهو شروع کرد به کمرنگ شدن و افتادن. برگ اخرشم که تازه درومده بود کنه تارتن گرفت و افتاد. الان هیچ برگی نداره. لطفا راهنمایی کنید

 31. سلام وقت بخیر من حدود یک هفته هست گل بابا ادم رو خریدم برگ هاش شل شده رو ب پایین هست و لبه برگها چین خرده حالت مچاله هست به من گفتن هر روز حدود یک پارچ بهش اب بدم چون گیاهی هست که نیاز به اب فراوان داره باید ابیاریش رو قطع کنم تعویض گلدان هم تو گل خانه داشته اوردم منزل

  1. سلام دوست عزیز
   آبیاری خیلی زیاد انجام دادین، لطفا مطلب را مطالعه کنید و بر این اساس آبیاری را انجام بدین

 32. سلام، من چند روزه گیاه بابا آدم خریدم، سن کمی داره، بعد از اینکه آوردم خونه، برگهاش در حال موج دار شدن هست، داره کم کم برگهاش فر میشه، همه چیز رو رعایت کردم، علتش چیه؟ مرسی

 33. سلام خسته نباشید من گل بابا ادمم رو خاکش رو عوض کردم روی بسته خاک نوشته عناصر مکرو و میکرو+اهن+منگنز+کوکوپیت و پرلیت و ورمی کمپوست هست اب بهش میدم زود خارج میشه ولی روی خاک تا اندازه یک انگشت طی یک روز خشک میشه ایا خاکش مناسب چطوری بهش اب بدم گلدونش هم نهایت ۱ سایز بزرگ تر از گیاه

  1. سلام دوست عزیز
   اینکه آب از گلدان زود خارج میشه خیلی خوبه
   اندازه گلدان هم مشکلی ندارد
   اما آبیاری را طبق توضیحات داده شده در متن انجام دهید.

 34. سلام
  من یه گیاه باباادم دارم۲ سال گرفتم اون موقع برگ و ساقه بزرگ و پهنی داشت و برگ ها همه ایستاده بودن ،الان ۶ ماه گیاهم برگای کوچیک میده ،ساقش تنه زده ولی ضعیفه مثل قبل نیست ، ساقه هاش همش شل میشه و میفته با این که برگ سالمه!!
  یه مدت شته و کرم باهم زده بود بهش ضد عفونی کننده خاک زدم از بین رفت . خاکشم تا یک سوم خالی کردم براش خاک گیلدا ریختم . جزیره هم داره . بخور سرد هم میگیرم . ابیاریش هم هر زمان که خاک خشک میشه ، کود هم میدم . الان علتش چی میتونه باشه ؟

 35. سلام
  بنده یک گلدان نسبتا بررگ بابا آدم خریدم و در ابتدای ورود برگ های خیلی بزرگ و خوبی داشت و اوایل برگ های بزرگی میداد اما به ندرت شروع کرد به دادن برگ های کوچ و سایز برگ های هی داره کوچکتر میشه . ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار کنم خونه من طبقه 5 و جنوبی هست و نور تقریبا کامل غیر مستقیم به گیاه میخوره و براش جزیره درست کردم . همیشه پنجره تو فاصله 22 متریش باز هست برای تهویه مناسب

 36. سلام من چند ماهی میشه که گل بابا آدم رو نگهداری در منزل نگهداری می کنم اما شاهد افتادن برگهاش، زرد شدن برگ های دیگه و خشک شدن برخی جاهای برگ شدم همچنین
  برگ ها کنه گرفته بودند و در خاکش هم چند گرم دیدم بنظر شما چه کار هایی باد برای بهبود گل انجام بدم ؟

  1. سلام دوست من
   بهتره خاک گیاه را تعویض کنید چون خیلی از باغبانان از خاک های بی کیفیت برای گلدان ها استفاده می کنند.

 37. سلام و‌عرض ادب
  تشکر میکنم از مطالب مفیدی که ارائه میفرمایید، جسارتا چند تا سوال
  ۱- اکسیژن و یا هوای مورد نیاز گیاه بابا ادم در روز می بایست چند ساعت باشد؟
  ۲- نور پنجره جنوبی از پشت یک حریر کافی می باشد؟
  ۳- اگر ریشه گیاه بابا ادم در تمام محفظه گلدان
  ( بزرگ) رشد کرده باشد، باز هم نیاز به تعویض گلدان می باشد؟

  1. سلام محمدرضا جان
   خوشحالم که مطالب براتون مفید بوده
   1- متوجه سوالتون نشدم
   2- بله کافی است
   3- خیر نیاز به تعویض گلدان نیست

 38. سلام مجدد، جسارتا منظورم این هست که باید پنجره در طول روز چند ساعت باز باشه که هوای بیرون به گیاه بابا ادم برسه؟ اصلا نیازی به این کار هست ؟

 39. سلام وقت بخیر
  6 ماه گیاه بابا آدم دارم با رشد بسیار خوب و برگهای بزرگ
  در بدو خرید گلدان مرتفع و خاک جدید براش گرفتم
  دوماهی هست که برگهای جدیدش کوچک شده اند
  مشکلاتش رو از مطالب سایت فهمیدم فقط جهت اطمینان مطرح میکنم:
  گلدان بزرگ و نرسیدن کود به ریشه
  برای حل این مشکل که نخواسته باشد گلدانش را تعویض کنم میتونم با ایجاد یک شیار در ارتفاع خاک گلدان کود رو به سمت پایین و ریشه ها هدایت کنم؟
  بعنوان مثال از محل فرو رفتن قید در گلدان
  سپاس

 40. سلام و عرض ادب
  ضمن تشکر از پاسخگویی شما جسارتا واسه تقویت گیاه بابا ادم اولویت با کدام کود هست و شما کدام پیشنهاد میفرمایید،
  ۱- هیومیک اسید
  ۲- امینو‌اسید
  ۳- کود ۳۶ ۱۲ ۱۲
  ۴- کود ۳ بیست
  ضمنا هر چقدر وقت یکبار کود دهی انجام‌بشه؟ و ایا استفاده کود های بالا، با هم تداخلی ایجاد میکنه؟
  پیشاپیش ممنونم از لطف شما

  1. سلام دوست من
   میتونین از کود هیومیک اسید استفاده کنید و بهتره فقط از یک کود استفاده نمایید.
   کوددهی هر دو هفته یکبار در فصل های بهار و تابستان به مقدار خیلی کم انجام شود.

 41. سلام وقت بخیر دوست عزیز من یه گیاه بابا آدم تنه قرمز خریداری کردم حدود ۱ماهی بود که اومد تو خونه ما به یک باره ۳تا برگش رو از دست داد که من تصمیم گرفتم گلدان رو عوض کنم ولی متاسفانه بعد از جابه جای توی گلدانی گذاشتمش که حدودا ۱/۵برابر گلدون اولیش بود! بعد برگ ها کمتر نازکتر و باریکتر داد حتی برگها خیلی کوچیکتر شد تو این دوران به تناسب سایز گلدونش مقدار آب بیشتری میدم کود هیومیک اسید ۱بار کود سه ۲۰ هم ۲بار بهش دادم ولی برگها ام از هم فاصله گرفتن بعداز تعویض گلدان هم کوچیکتر دارن میشن ممنون میشم راهنمایم کنید واین که به نظر شما گلدونش رو مجدد کوچیک کنم آسیب می بینه ؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره گلدان را تعویض کنید و گیاه خود را در گلدان کوچکتر بکارید. آبیاری را هم فعلا کاهش دهید و پس از کاشت در گلدان جدید مقدار کمی از کود هیومیک اسید استفاده نمایید.
   امیدوارم مشکل شما حل شود.

 42. سلام وقت بخير، گياه من در فصل زمستان شروع به زرد شدن و افتادن برگ ها كرده، تقريبا همه برگ ها داره از دست ميره، گياه پشت پنجره اس براي نور ولي كمي سرده ، بايد چيكار كنم ، كود بدم ؟

 43. سلام من یه باباادم خریدم یه شاخه داشت کلا.بعدگلدونشم عوض کردم چون ریشه هاش تهش بود.ولی فکرکنم یه شب یجاش سردبودوهمون یه برگ زردشدمنم سرشوجداکردم.الان فقط ساقش مونده ک داره بالازردمیشه میادپایین.میشه کاریش کرد؟مثلاریششودربیارم بذارم توآب؟

  1. سلام دوست من
   احتمالا ریشه گیاه شما پوسیده شده باشد، برای برطرف کردن مشکل باید گیاه را از خاک خارج کنید و ریشه را بررسی کنید که پوسیده نباشد.

 44. سلام روزتون بخیر،من گل باباادم روحدود۳ماه پیش خریداری کردم ورشدش وسبزینگیش خیلی خوبه وقتی خریدمش دوبرگ داشت ویه برگ جدیدهم اضاف شدولی باوجودسرحالی گیاه وکوددهی وابدهی به موقع هروقت برگ بعدی بخوادجوونه بزنه حتمابرگ قدیمی بایدزردبشه وبیفته تااون جدیده اکی بشه یعنی کلا نمیخوادازسه برگ بیشتربشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست من
   این مشکل خاصی نیست و برای اکثر گیاهان بابا آدم رخ می دهد. تنها روش جلوگیری از این مشکل کوددهی گیاه در فصول رشد مانند بهار و تابستان می باشد.

 45. من از تجربم بگم و در ادامه یه سوال بپرسم

  بنظر من این گیاه بابا آدم نیست نوزادآدمه 🙂 بسکه نگهداریش سخته . ما که از کار و زندگی افتادیم کارمون شده چک کردن و نگهداریش. وقتی داشتیم این گل رو می‌خریدیم مسئولین گلخانه بهمون گفتن که اگه حوصله نگهداری ندارید نخرید. کار آسانی نیست. همون اول بهمون توصیه کردن بخور آب سرد براش بخریم . روزی دست کم ۱۰ ساعت بخور روشن میکنیم. گاهی همه توصیه ها و نکات آبیاری ، نوردهی، دما، کود و … رو رعایت میکنیم ولی بازم زرده برگاش

  با توجه به اینکه خیلی این گیاه رو دوست داریم بخاطر زیبایی و غول پیکر بودنش و ماشاالله هر شاخه هم یه میلیون قیمتشه، الان موندیم واسه تعطیلات عید چه کنیم واسه آبیاری ؟ اگه سفر بریم باید چجوری آب و رطوبت رو تامین کنیم . میترسم از بین بره

  و آیا بنظر شما دستگاه بخور آب سرد برای درشت شدن برگها و جوان موندن گیاه خوبه ؟ تعداد ساعتش کافیه؟

  آیا میتونیم روی شوفاژ خونه قابلمه آب هم بذاریم و جزیره هم درست کنیم واسه تعطیلات عید ؟

  ممنون از پاسخگویی شما

  1. سلام دوست من
   بله می تونین برای تامین رطوبت از روش ساخت جزیره استفاده کنید.
   همچنین برای تامین آب می تونین یک بطری در کنار گلدان قرار دهید و یک سر نخ کانوا را در گلدان و سر دیگر را در بطری آب بگذارید.

 46. سلام.وقت به تیر
  ممنون از توضیحات جامعتون
  من بابا ادمم رو بردم گلخونه خاکش رو عوض کردن،بهم گفتن بلافاصله بعد تعویض کود دهی کنم و ۲۰_۲۰_۲۰ بدم بهش
  اما من ترسیدم گلم خراب بشه
  از کی باید کود بدم به گلم؟

  1. سلام مریم جان
   بعد از تعویض خاک نیاز به کوددهی نیست
   میتونین در فصل بهار و تابستان کوددهی را شروع کنید.

 47. سلام وقت بخیر من 3 ماهی میشه یک بابا ادم تنه سبز حدود 2 متری خریدم تنه 30 سانتی و قطوری داره ردش خیلی خوبه حدودا ماهی 3 تا برگ جدید درمیاره و پاجوش هم چنتایی داره منتهی دوهفته ای میشه برگاش عمرشون کمتر شده و زود شول میشن و خیلی ساقه نرم و ابداری دارن محل نگهداریش کنار پنجره و بدون نور مستقیم میباشد چه راهکاری پیشنهاد میکنید ؟

  1. سلام
   به احتمال خیلی زیاد تغییر فصل باعث این مشکل شده است، توصیه می شود آبیاری را کاهش دهید و گیاه را در نور بیشتری قرار دهید.

 48. سلام روزتون بخیر
  من تقریبا کمتر از یک هفته است که گیاه خیلی بزرگ ۹ شاخه از بابا آدم گرفتم‌. گلدانش خیلی سنگینه و تقریبا یک روز درمیون نغییر جهت میدم که برگهای پشتیش هم نور بخوره؟ آیا این کار لازمه؟
  کنار پنجره است ولی نیمی از گلدان پشت پرده قرار گرفته و نور خونه جنوبی هستش، روز اول هم بهش ۳،۴ لیتر آب دادم و بعد از هر لیتر آب چند دقیقه صبر میکردم تا آب ازش خارج شه اما نمیشد ، تا اینکه یکی دو ساعت بعد کفی گلدان پر آب شد و من همه اون آب و خارج کردم و سه بار این اتفاق افتاد و کامل آب و خارج کردم از کفی گلدان ، اما یکی از برگهای جوانش کاملا زرد و آویزان شده، باید این برگ و هرس کنم ؟
  و اگه بله از سر برگ جدا کنم یا از انتهای ساقه بکنم؟ و بگید لطفا چه کار کنم که که برگها زرد نشه ؟ و اینکه آب انقدر دیر خارج میشه از گلدان طبیعیه؟
  ممنون از سایت خوبتون🙏

  1. سلام ستاره جان
   بله چرخاندن گیاه کار درستی است.
   لازم نیست انقدر زیاد به گل آب بدین، فقط به اندازی ای آب بدین که مقداری از آب از انتها گلدان خارج شود.
   لازم به جدا کردن برگ زرد شده نیست. اگر میخواهید جدا کنید از ابتدا ساقه برگ زرد شده را جدا کنید.

  1. سلام دوست من
   گیاه را از گلدان خارج کنید، خاک را تخلیه کنید و گلدان را به طور کامل بشویید، خاک های چسبیده روی ریشه را جدا کنید و سپس گیاه را در خاک جدید بکارید.

 49. سلام خسته نباشید
  من گیاه بابا آدم دیروز خریداری کردم گیاهم ۷تا برگ داره وگلدونشم ۵۰سانته
  فروشنده گل فروشی گفت هر ۶روز ۴روز بهش ۲تا ۱نیم لیتری آب بده براش جزیره هم درست کن بنظرتون ۳لیتر آب براش زیاد نیس؟
  کود سه۲۰ براش جدا خریدم ولی گفت این کود بدرد نمیخوره به گیاهت نزن بجاش کود گرینی مکس بهم پیشنهاد داد بنظرتون من چقد بهش آب بدم و چه کودی پیشنهاد میدین؟

  1. سلام دوست من
   در این فصول لازم نیست زیاد به گیاه آب بدین، در هر بار آبیاری حدود 500 میلی لیتر آب دهی کافی می باشد.
   اگر گیاه رشد خوبی دارد کوددهی لازم نیست، همچنین که در فصول پاییز و زمستان کوددهی پیشنهاد نمی شود.

 50. باسلام.من اخیرا باباآدم تقریبا کوچیک خریدم با ۴ تا برگ.
  خاکش رو عوض کردم و جلوی نور کافی هم هست.
  بعد ازکاشت شروع به برگ دهی کرد و ۳ تا برگ جدید داد ولی ۲ تا از برگ های قبلی و اولیه زرد شد و کاملا پژمرد.این طبیعیه که برگ جدید میده قبلی ها زرد میشن یا نه مشکل جای دیگه ایی هستش؟
  خیلی دوستش دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید باتشکر

  1. سلام دوست من
   بله این موضوع کاملا طبیعی است، همچنین زمانی که برگ زرد شد به هیچ وجه آنرا از گیاه جدا نکنید، چون گیاه از این برگ زرد شده تغذیه میکنه

 51. سلام روز خوش. ساقه گیاه بابا آدم کج شده بود . امروز صبح که بیدار شدم دیدم شکسته و افتاده . بفرمایید چه کاری میشه انجام بدم ؟ ساقه شکسته رو میشه احیا کنم؟

 52. سلام خداقوت
  ممنون از سایت و اطلاعات فوق العادتون
  به نظرتون اسپری کردن آب برروی برگ های باباآدم به منظور افزایش رطوبت میتونه مفید باشه؟
  باز هم ممنون از سایت عالیییییییی تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا