دسته‌بندی نشده

مقاله جامع روش نگهداری آگلونما – آشنایی کامل با گل آگلونما

گل آگلونما یکی از گیاهان پرطرفدار در کشور های دنیاست که خواص زیادی در تصویه هوا محیط دارد. جالب است بدانید آگلونما آلودگی هوا و مواد شیمایی موجود در هوا محیط اطراف خود را جذب کرده و با آزاد سازی اکسیژن موجب تصویه هوا می شود، به همین علت اکثر افراد برای افزایش کیفیت خواب این گیاه را در اتاق خواب خود نگهداری می کنند.

آگلونما و مقدمه ای بر آن

همانطور که گفته شد آگلونما یکی از گیاهان زیبا و پرطرفدار آپارتمانی است که به خوبی موجب تصویه هوا محیط می شود. این گیاه به علت مقاومت بالا نگهداری راحتی داشته و برای نگهداری توسط افراد مبتدی بسیار مناسب می باشد.

گیاه آگلونما بومی مناطق مرداب های جنوب شرقی آسیا و جنگل های گرمسیری این ناحیه می باشد، به همین دلیل مقاومت نسبتا بالایی دارد و نگهداری از آن به سادگی امکان پذیر است. جالب است بدانید آگلونما دارای گونه های مختلفی است که تمامی آنها شرایط نگهداری تقریبا مشابهی دارند.

این گیاه معمولا با برگ های به رنگ سبز با رگه های سفید دیده می شود. معمولا آگلونما دارای برگ های بسیار پهن می باشد و در صورت مساعد بودن شرایط این گیاه حتی تا یک متر نیز می تواند رشد کند.

در مورد گلدهی این گیاه باید بدانید، آگلونما معمولا دچار گلدهی نمی شود و گل های آن زیبایی چندانی ندارند، به همین دلیل اکثر افراد جذب زیبایی برگ های این گیاه می شوند.

نام علمی این گیاه Aglaonema است و معمولا به نام Chinese Evergreen نیز شناخته می شود. در ادامه به طور کامل در مورد شرایط نگهداری این گیاه توضیح داده شده است که با رعایت این نکات می توانید به راحتی این گیاه را در منزل یا محل کار خود پرورش دهید، بنابراین با جایاگرین همراه باشید.

گل-آگلونما

شرایط نگهداری گل آگلونما

آبیاری آگلونما

همانطور که گفته شد، این گیاه بومی مناطق گرم و مرطوب است و به همین خاطر مقاومت بالایی دارد. این مقاومت بالا تنها در مورد خشکی است و اگر گیاه را بیش از اندازه آبیاری کنید، ریشه ها دچار پوسیدگی شده و گیاه از بین خواهد رفت.

به طور معمول در فصل تابستان هفته ای 2 الی 3 بار آبیاری و در فصل زمستان هفته ای 1 بار آبیاری برای گیاه کافی می باشد. اما توصیه می کنیم حتما قبل از آبیاری بررسی کنید که خاک گیاه کاملا خشک شده باشد. زیرا همانطور که گفته شد آگلونما در برابر آبیاری بیش از اندازه، مقاوم نیست و دچار مشکل می شود.

نور مناسب

آگلونما در محیط هایی با شرایط نوری مختلف به خوبی رشد می کند و از معدود گیاهانی است که می تواند در محیط هایی با نور بسیار کم نیز رشد کند. اما برای رشد بهتر توصیه می کنیم آنرا در محیطی قرار دهید که روزانه چندین ساعت نور غیر مستقیم و ملایم خورشید را دریافت کند.

قرار دادن گیاه در اطراف پنجره های جنوبی می تواند موجب بهبود رشد گیاه گردد. دقت داشته باشید نگهداری گیاه در نور شدید موجب سوختگی برگ ها می شود، پس بهتر است از قراردادن گیاه در معرض تابش اشعه های شدید خودداری کنید.

آگلونما

رطوبت گیاه

همانطور که گفته شد این گیاه بومی مناطق گرم و مرطوب است بنابراین اگر رطوبت این گیاه را تامین کنید، شاهد رشد بهتر آن خواهید بود. می توانید برای تامین رطوبت گل آگلونما از روش های غبارپاشی و ساخت جزیره استفاده کنید. جالب است بدانید می توانید این گیاه را در محیط هایی با رطوبت بالا مانند حمام و سرویس بهداشتی نیز نگهداری کنید. اما دقت داشته باشید که این مکان ها دارای نور گیر مناسب باشند.

از مزیت های پرورش این گیاه این مورد است که می توانید آنرا در محیط های خشک نیز نگهداری کنید، بنابراین اگر رطوبت گیاه را تامین نکردید، مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد.

دما

مناسب ترین دما برای این گیاه بازه دمایی بین 18 تا 28 درجه می باشد. قرار دادن گیاه در محیط هایی با دمایی زیر 18 درجه موجب سرمازدگی گیاه خواهد شد. همچنین اگر گیاه را در محیطی با دمایی بالای 28 درجه قرار دهید، برگ های گیاه دچار خشکی می شوند.

آگلونما-و-نکات-آن

خاک مناسب

می توانید از خاک های آماده برای این گل استفاده کنید، فقط دقت داشته باشید تا خاک گیاه زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب اضافی ناشی از آبیاری به راحتی از گلدان خارج شود، زیرا مرطوب بودن دائمی خاک موجب پوسیدگی ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه می شود.

می توانید از خاک های آماده مانند خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی یا خاک کاکتوس و همچنین ترکیب خاک های: خاک باغچه، ماسه + رس استفاده نمایید.

خرید-گل-آگلونما

کوددهی

معمولا شما در نگهداری از این گیاه نیاز به کوددهی پیدا نخواهید کرد. توصیه می شود در زمان های تعویض گلدان، خاک گلدان را نیز به طور کامل تعویض کنید تا گیاه بتواند مواد مورد نیاز برای رشد را از خاک تازه دریافت کند، در این صورت شما نیاز به تعویض خاک نخواهید داشت.

اما در مواقعی که چندین سال خاک را تعویض نکرده اید، می توانید در فصول رشد مانند فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار از کود های محلول وغیر محلول برای گیاه استفاده نمایید.

تعویض گلدان

معمولا هر یک الی دو سال یکبار باید گلدان گیاه را تعویض کنید. زمانی که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده بودند یا گلدان فعلی بیش از اندازه برای گیاه کوچک بود، زمان مناسب برای تعویض گلدان گیاه می باشد.

نکته مهم: دقت داشته باشید اگر قصد تعویض گلدان را دارید، گلدان جدید را نباید خیلی بزرگ انتخاب کنید، زیرا آگلونما و اکثر گیاهان در گلدان های کوچک رشد بهتری دارند.

گیاه-آگلونما

تمیز کردن برگ ها

این گیاه دارای برگ های پهن و زیبایی می باشند که هر چند وقت یکبار به علت غبارآلود شدن برگ ها، باید آنها را تمیز کنید.

برای تمیز کردن برگ ها به هیچ وجه از مواد شیمیایی و براق کننده استفاده نکنید، زیرا این مواد موجب خرابی برگ ها خواهند شد. برای تمیز کردن برگ ها می توانید از یک پارچه نمناک استفاده نمایید.

تصویه هوا

یکی از اصلی ترین خواصی که گیاه آگلونما دارد، خاصیت تصویه کنندگی هوا می باشد، این گیاه می تواند به خوبی آلودگی ها و مواد شیمیایی موجود در هوا اطراف خود را جذب کند، و اکسیژن آزاد نماید. به همین دلیل اکثر افراد این گیاه را در اتاق خواب نگهداری می کنند، تا هوای اتاق دارای کیفیت مطلوب باشد.

تکثیر آگلونما

قبل تر به طور کامل با شرایط نگهداری این گیاه آشنا شدیم، اما ممکن است شما تمایل به تکثیر این گیاه داشته باشید، باید بدانید با روش های مختلف می توانید آگلونما خود را تکثیر کنید که در ادامه این روش ها توضیح داده شده است.

تکثیر-آگلونما

تکثیر آگلونما با قلمه زدن

قلمه زدن یکی از روش های رایج برای تکثیر آگلونما می باشد که برای انجام آن باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • ابتدا باید قلمه هایی از گیاه را انتخاب کنید که حداقل دارای دو یا سه برگ باشند.
 • سپس به کمک یک چاقو تیز این قلمه ها را از گیاه مادری جدا کنید.
 • قلمه های جدا شده را در مخلوط پیت ماس و پرلیت بکارید. دقت داشته باشید گیاه را نباید خیلی در عمق بکارید. (در این مرحله می توانید گیاه را در ظرف آن نیز قرار دهید.)
 • سعی کنید همیشه خاک کمی مرطوب باشد تا گیاه ریشه دار شود.
 • پس از گذشت چند هفته که گیاه ریشه دار شد، می توانید آنرا در گلدان بکارید.
 • به همین سادگی شما توانسته اید گل آگلونما خود را تکثیر کنید.

تکثیر آگلونما با پاجوش

معمولا در گلدان آگلونما پاجوش های کوچکی رشد می کنند که می توانید از آنها برای تکثیر گیاه استفاده کنید. برای تکثیر با این روش مراحل زیر را دنبال کنید.

 • پاجوش های دارای ریشه را از گیاه مادری جدا کنید.
 • دقت داشته باشید در زمان جداسازی به ریشه ها آسیبی وارد نشود
 • پس از جدا کردن پاجوش ها آنها را در گلدانی دیگر با خاک مناسب بکارید.
 • رطوبت مورد نیاز خاک را تامین کنید تا پاجوش ها رشد کنند.
 • پس از گذشت چند هفته گیاه به خوبی رشد خواهد کرد.

این روش یکی از بهترین و موثر ترین روش ها برای تکثیر آگلونما می باشد که می توانید با آن به راحتی چندین گلدان از یک گیاه تهیه کنید.

پرورش-گل-آگلونما

بیماری ها و مشکلات

در نگهداری از تمامی گیاهان شما با بیماری ها و مشکلاتی روبرو می شوید که باید روش های مقابله با این مشکلات را بلد باشید تا گیاه شما از بین نرود. در ادامه برخی از رایج ترین مشکلات و بیماری هایی که ممکن است برای گل آگلونما رخ دهد را برای شما بیان کرده ایم.

زرد شدن برگ های آگلونما

اصلی ترین علت زرد شدن برگ ها، پوسیدگی ریشه به علت آبیاری بیش از اندازه می باشد. در این مواقع باید آبیاری را کاهش دهید و تا خشک شدن کامل خاک، از آبیاری این گیاه خودداری کنید.

افتادگی برگ های آگلونما

معمولا در صورت سرد بودن محیط این مشکل برای گیاه بوجود خواهد آمد که می توانید با تغییر مکان گیاه به راحتی مشکل آنرا برطرف نمایید.

تشکیل لکه های قهوه ای روی برگ ها

قرار دادن گیاه در برابر تابش شدید نور خورشید می تواند موجب تشکیل این لکه ها روی برگ ها شود. همچنین اگر از محلول های شیمیایی برای تمیز کردن برگ ها استفاده کنید، احتمال تشکیل این لکه ها روی برگ ها وجود دارد.

کوچک بودن و کاهش رشد برگ ها

این مشکل نیز به علت قرار دادن گیاه در محیط های بسیار تاریک بوجود می آید، گفتیم آگلونما در محیط های کم نور می تواند رشد کند اما طبیعتا نگهداری این گیاه در اینگونه محیط ها قطعا تاثیرات منفی روی رشد آن خواهد داشت.

همچنین فقر خاک نیز می تواند یکی از علت های کوچک بودن برگ ها باشد که می توانید با تعویض خاک یا کوددهی این مشکل را برطرف نمایید.

موجودات ریز زیر و روی برگ ها

این موجودات در واقع همان شپشک های آرد آلود هستند که به اکثر گیاهان حمله می کنند و می توانید به راحتی با استفاده از قارچ کش های مخصوص این آفت ها را از بین ببرید.

نگهداری-گل-آگلونما

کلام پایانی

آگلونما یکی از گیاهان همیشه سبز آپارتمانی است که به علت مقاومت بالا شرایط نگهداری بسیار راحتی دارد. همانطور که گفته شد یکی از مهمترین مواردی که در سلامت این گیاه موثر است، آبیاری صحیح آن می باشد که اگر به درستی صورت گیرد، مشکلی برای گیاه شما پیش نخواهد آمد.

در این مقاله به طور کامل شرایط نگهداری، تکثیر و مقابله با بیماری های این گیاه گفته شد که با رعایت این نکات می توانید گل آگلونما را به راحتی در آپارتمان پرورش دهید.

همچنین اگر قصد خرید گل آگلونما را دارید می توانید آنرا از وب سایت جایاگرین تهیه نمایید، برای خرید کافیست وارد صفحه خرید آگلونما شوید و سفارش خود را ثبت کنید تا در کوتاه ترین زمان به دست شما برسد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد گل آگلونما آنرا در قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

سردبیر

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا