گیاهان آپارتمانیدانستنی
موضوعات داغ

خواص آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا بومی مدیترانه و آفریقاست و به علت داشتن خواص دارویی زیاد در دسته گیاهان دارویی قرار می گیرد.

خواص آلوورا

اکثر افراد بر این باورند که گیاه آلوئه ورا فقط برای پوست مناسب است کاربرد آن برای بیماری ها افزایش نشاط پوست است. اما در این مقاله سعی داریم تمام خواص آلوئه ورا برای بدن را بیان کنیم.

خواص آلوئه را برای پوست

آلوئه ورا یک آبرسان قوی

احتمالا درباره خواص شگفت انگیر آلوئه ورا برای افزایش شادابی پوست شنیده اید. این گیاه می تواند به خوبی پوست را آبرسانی کرده و در جلوگیری از خشکی پوست تاثیر چشمگیری دارد.

خواص آلوورا در مرطوب نگهداشتن پوست

از دیگر خواص آلوئه ورا داشتن کربوهیدرات های پیچیده است که به عنوان یک مرطوب کننده قوی و آرامبخش مناسب برای پوست به شمار می رود.

خواص آلوورا
آلوئه ورا یک آبرسان قوی

خواص آلوورا در بهبود آفتاب سوختگی

یکی دیگر از خواص آلوورا بهبود آفتاب سوختگی می باشد. این گیاه با تشکیل یک لایه محافظ روی پوست موجب مرطوب نگه داشتن پوست شده و در کاهش آسیب های پوستی ناشی از آفتاب سوختگی بسیار موثر است.

همچنین در پژوهش های انجام گرفته روی ژل آلوورا، پژوهشگران دریافته اند که ژل آلوئه ورا در کاهش قرمزی پوست ناشی از تابش اشعه های مضر فرابنفش و فروسرخ موثر است.

تاثیر آلوورا در بهبود زخم

آلوورا منبع آنتی اکسیدان است مواد معدنی و مغذی برای پوست است، بنابراین در افزایش سرعت بهبود زخم های مختلف از جمله زخم های جراحی و بخیه موثر است.

جالب است بدانید داشمندان با مطالعه روی خواص آلوئه ورا دریافتند که این گیاه می تواند سرعت تولید سلول های پوستی را افزایش دهد و تاثیر آن به مراتب بیشتر از محصولات و کرم های دیگر است.

آلوورا در التیام سوختگی

این گیاه به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی در صورتی که روی ناحیه ای از پوست که دچار سوختی شده است قرارگیرد می تواند باعث التیام آن ناحیه از پوست شده و مانع از ایجاد لکه ناشی از سوختگی روی پوست شود.

خواصیت ژل آلوورا
ژل آلوئه ورا دارای خاصیت زیادی می باشد.

آلوورا و شفاف سازی پوست

ژل آلوئه ورا باعث باز شدن منافذ پوستی و در نتیجه افزایش تنفس پوستی می گردد. به همین دلیل استفاده دراز مدت از ژل آلوئه ورا موجب شفاف سازی و روشن شدن پوست می شود.

خواص آلوئه ورا در جلوگیری از پیری زودرس

آلوئه ورا یک منبع غنی از ویتامین های E,C و بتاکاروتن است. همانطور که میدانید این ویتامین ها در افزایش سلامت پوست تاثیر چشمگیری دارند و لازمه داشتن پوست جوان، پوستی سالم است.

ویتامین های موجود در آلوورا موجب شفافسازی و پاکسازی پوست شده و در نتیجه باعث می شود چهره شما جوانتر بنظر برسد.

خواص آلوئه ورا در بهبود لکه و آکنه های پوست

یکی دیگر از خواص آلوئه ورا ، خاصیت ضد میکروبی و آنتی باکتریال آن است که در از بین بردن میکروب ها و باکتری های پوست موثر است. بنابراین در استفاده طولانی مدت از این گیاه شاهد کاهش لکه ها و آکنه های پوستی خواهید بود.

روش استفاده از ژل آلوئه ورا روی پوست

ابتدا چندین برگ بزگ از گیاه آلوئه ورا را تهیه کنید و با یک چاقوی نیز آنرا به قطعات دلخواه برش دهید

سپس لبه های تیز و تیغ دار برگ هارا جدا کنید. بعد از این کار لایه بالایی برگ را جدا کنید تا ژل زیر آن نمایان شود.

حال کافیت ژل آلوئه ورا را با دقت جدا کنید و روی ناحیه مورد نظر استفاده نمایید.

قسمت های باقیمانده از ژل را می توانید برای استفاده های بعدی در یخچال یا فریزر نگهداری کنید تا سالم بماند.

خواص آلوورا
جداسازی ژل آلوئه ورا

خواص آلوئه ورا برای مو

آلوئه ورا دارای خواص متعددی برای پوست و موی سر نیز می باشد که برخی از این خواص عبارت اند از

آلوورا در کاهش شوره سر

در اغلب مواقع شوره سر به دلیل خشکی یا قارچی شدن پوست سر ایجاد می شود. همانطور که گفته شده آلوورا دارای خاصیت مرطوب کنندگی و آنتی باکتریال می باشد بنابراین در کاهش شوره سر موثر است.

تغذیه پوست سر با آلوورا

آلوئه ورا دارای ویتامین و مواد معدنی متعددی بوده که در افزایش سلامت و شادابی پوست و موی سر موثر است.

خواص آلوورا برای موها

این گیاه دارای خاصیت مطوب کنندگی بوده و موجب مرطوب نگهداشتن پوست سر و افزایش نرمی و لطافت موها می شود. این گیاه با از بین بردن باکتری ها و چربی های پوست سر از چرب شدن زود هنگام و بیش از حد پوست سر جلوگیری می کند.

روش استفاده از ژل آلوورا برای مو و پوست سر

طبق روشی که برای جدا کردن ژل آلوئه ورا برای پوست گفته شد، ژل را جدا کرده و مستقیم روی پوست سر استفاده نمایید و ماساژ دهید.

خواص آلوورا برای مو
گیاه آلوئه ورا باعث افزایش نرمی و درخشش موها می شود.

خواص آلوورا برای بدن

این گیاه داروی دارای خواص زیادی برای بدن است و در بهبود بسیار از بیماری ها موثر است

خواص آلوورا برای کاهش تهوع

نوشیدن آب آلوئه ورا برای درمان تهوع بسیار موثر است و به دلیل داشتن مواد مغذی و ویتامین موجب تقویت معده و دستگاه گوارش می شود.

آلوئه ورا و کاهش قند خون

مطالعات انجام گرفته روی این گیاه نشان می دهد که آلوورا در کاهش قند خون موثراست و در بیماران دیابتی می توان از این گیاه استفاده کرد. زیرا با کاهش قند خون در درمان دیابت تاثیر دارد.

درمان بیماری های قلبی و کاهش فشار خون

این گیاه داروی پس از مصرف سریعاً وارد گردش خون شده و با افزایش اکسیژن رسانی به اندام ها باعث بهبود عملکرد آنها و سلامت قلب و عروق می گردد.

تحقیقات انجام شده روی آلوئه ورا نشان داده مصرف مداوم این گیاه باعث تصفیه خون شده و می تواند فشار خون را کنترل و متعادل کند.

درمان سنگ کلیه

مصرف این گیاه در کمک به دفع سنگ کلیه موثر بوده و باعث کوچک شدن سنگ های بزرگ می شود. همچنین برای کلیه مفید بوده و باعث سلامت و تقویت آن می شود.

موثر در دستگاه گوارش

آلوورا هضم مواد غذایی را تسهیل می کند و در بیماری سندروم روده تحریک پذیر کاملا موثر است، از یبوست جلوگیری می کند و سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد.

مطالعات و بررسی ها ثابت کرده آلوئه ورا دارای ترکیبات پلی ساکاریدی است که در درمان زخم معده و بیماری کرون موثر است.

ژل و آب آلوورا
آب و ژل آلوئه ورا در بهبود بسیاری از بیماری ها موثر است

خاصیت ضد سرطان

این گیاه داروی یک منبع غنی از ویتامین و آنتی اکسیدان است، بنابراین با استفاده از آلوئه ورا روی پوست و یا خوردن آن، از بدن و پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و در جلوگیری از سرطان تاثیر خواهد داشت.

خواص آلوورا در کاهش درد

نوشیدن آب این گیاه یا مصرف ژل آن تاثیر چشمگیری در کاهش درد ها و تورم های ناشی از آرتریت دارد.

مصرف این گیاه درد های عضلانی ، مفصلی، کمر درد را کاهش داده و روند بهبودی زخم ها را سرعت می بخشد.

خواص آلوورا در بهبود مشکلات قاعدگی

عصاره این گیاه یک محرک عالی رحم است که باعث کاهش درد های قاعدگی شده و مصرف ژل یا آب آلوئه ورا در قاعدگی دردناک موثر است.

خواص آلوورا برای دهان و دندان

تحقیقات انجام شده روی آلوئه ورا اثبات کرده که این گیاه در افزایش سلامت دندان ها موثر است و می توان از آن به عنوان یک دهانشویه طبیعی استفاده کرد. این گیاه از تشکیل پلاک دندان جلگیری می کند و موجب بهبود التهابات و خونریزی لثه می شود.

در این مقاله بسیاری از خواص گیاه آلوئه ورا گفت شد، لازم به توضیح است که می توانید این گیاه مفید را به راحتی در خانه و آپارتمان پرورش دهید و از خواص ارزشمندن آن بهره مند شوید.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]شما می توانید روش نگهداری گیاه آلوئه ورا را در مقاله نگهداری آلوئه ورا به طور کامل مطالعه کنید و با رعایت چند نکته ساده، این گیاه دارویی مفید را در آپارتمان نگهداری کنید.[/box]

خواص گیاه آلوئه ورا
خواص گیاه آلوورا

سردبیر

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا