گیاهان زینتیدرختچهگیاهان آپارتمانی

راهنما نگهداری گل پرنده بهشتی + حل مشکلات استرلیتزیا

نگهداری گل استرلیتزیا

استرلیتزیا یا پرنده بهشتی گیاهی بسیار زیبا بوده که گل های آن به شکل پرنده دیده می شود. به همین دلیل از گل برگ های گل پرنده بهشتی برای ساخت دسته گل و تاج گل استفاده می شود.

پرنده بهشتی چیست ؟!

خاستگاه اصلی گل پرنده بهشتی جنوب آفریقا است و در دسته گیاهان همیشه سبز قرار می گیرد. این گل زیبا به دلیل نگهداری آسان به راحتی در آپارتمان قابل پرورش است و معمولا طول آن به یک متر می رسد. اگر پرنده بهشتی در محیط باز نگهداری شود می تواند تا 2 متر نیز رشد کند.

نام علمی پرنده بهشتی Strelitzia reginae بوده و در خانواده Strelitziaceae قرار می گیرد و نام آن در زبان انگلیسی Bird of paradise است. پرنده بهشتی با نام های دیگری نیز شناخته می شود، برخی از این نام ها عبارت اند از : گل استرلیتزیا ، گل درنا یا منقار درنا ، مرغ بهشتی ، پرنده ای در بهشت و گل زبان پرنده .

نحوه نگهداری پرنده بهشتی

همانطور که گفته شد، گیاه استرلیتزیا بومی آفریقای جنوبی است، بنابراین در شرایط  گرم و معتدل به خوبی رشد می کند، این گیاه به سرما حساس بوده و بهتر از در فصول سرد سال گیاه را در محیط گرمتر نگهدارید.

گل پرنده بهشتی
گل های زیبا پرنده بهشتی

نحوه آبیاری گل استرلیتزیا

پرنده بهشتی برای رشد بهتر به آبیاری نسبتاً زیادی احتیاج دارد، به گونه ای که تقریبا باید خاک آن همیشه مرطوب باشد. در فصل تابستان یک روز در میان گل درنا را آبیاری کنید و اجازه ندهید خاک آن خشک شود. روشن است در فصول سرد سال، گیاه به آب کمتری احتیاج دارد. در فصل زمستان گیاه به خواب می رود بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، هفته ای یکبار گیاه را آبیاری کنید.

نور مورد نیاز پرنده بهشتی

نور مورد نیاز استرلیتزیا ، نور متوسط تا زیاد است، لازم به توضیح است در صورت نگهداری منقار درنا در نور کم، باعث می شود گیاه گلدهی نداشته باشد. البته نگهداری آن در نور سوزان موجب سوخن برگ ها می گردد. بهترین شرایط نوری برای نگهداری گل پرنده بهشتی ، نور غیر مستقیم است. دقت کنید که گیاه در فصل زمستان می تواند نور مستقیم را تحمل کند.

رطوبت مورد نیاز گل استرلیتزیا

محیط نگهداری گل پرنده بهشتی باید رطوبت بالایی در حدود 50 تا 70 درصد داشته باشد. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، گل استرلیتزیا بومی آفریقای جنوبی است و در محیط گلخانه ای رشد خوبی دارد. بنابراین می توان با تامین رطوبت مورد نیاز گیاه، باعث تسریع رشد و گلدهی آن شد.

نگهداری گل استرلیتزیا
گل استرلیتزیا

می توانید با غبارپاشی روزانه، قراردادن ظرف آب در کنار گیاه یا ساخت جزیره رطوبت گیاه را تامین نمایید. توصیه می شود برای تامین رطوبت از روش ساخت جزیره استفاده کنید تا خاک گیاه همیشه مرطوب بماند.

دما مناسب برای نگهداری گل پرنده بهشتی

گل استرلیتزیا شرایط گرم و مرطوب را می پسندد، پس بهتر است از قراردادن آن در محیط هایی با دمای پایین خودداری نمایید. پرنده بهشتی را در دمای 18 تا 25 نگهداری کنید و در فصول سرد سال روی آن پلاستیک بکشید تا سرمای هوا باعث ازبین رفتن گیاه نشود.

تنها مورد حائز اهمیت در نگهداری گل پرنده بهشتی دمای نگهداری آن است. گل استرلیتزیا را در دمای پایین تر از 15 درجه نگه ندارید زیرا این دما موجب توقف رشد و کاهش احتمال گلدهی گیاه می شود.

خاک گل استرلیتزیا

PH مناسب خاک برای نگهداری گل پرنده بهشتی 7 تا 8 است (خاک قلیایی) می توان از انواع خاک برای این گیاه استفاده کرد. مخلوطی از خاک باغچه با مقداری شن و کود پوسیده دامی برای رشد گیاه مناسب است.

پرنده بهشتی
پرنده بهشتی یا مرغ بهشتی

کوددهی گل پرنده بهشتی

برای گلدهی بهتر است در فصول رشد سال مانند بهار و تابستان به طور منظم و هر دو هفته یکبار با کود های محلول یا غیر محلول گیاه را کوددهی کنید تا مواد معدنی و مغذی برای رشد و گلدهی گیاه تامین شود. در فصل زمستان و پاییز لازم به کوددهی نیست و عمل کوددهی را کاملا قطع کنید.

تعویض گلدان گل استرلیتزیا

گلدان پرنده بهشتی برای رشد بهتر باید سالیانه تعویض شود. برای گسترش بهتر ریشه ها باید از گلدان های عمیق استفاده کنید. در زمان تعویض گلدان حتما خاک پرنده بهشتی را نیز تعویض نمایید تا سرعت رشد و گلدهی آن افزایش یابد.

گلدهی پرنده بهشتی

گیاه جوان استرلیتزیا معمولا 2 تا 3 به زمان برای گلدهی احتیاج دارد. بنابراین در صورت مشاهده نشدن گلدهی در سال های اول کاشت گیاه نگران نباشید، زیرا کاملا طبیعی است.

گل پرنده بهشتی در روز های زمستان به گل می نشیند و برای گلدهی به دمای پایین احتیاج دارد. دقت کنید دما نباید خیلی پایین باشد زیرا موجب کاهش گلدهی و کاهش رشد گیاه می گردد.

جالب است بدانید هرچه عمر گیاه پرنده بهشتی بیشتر باشد گلدهی آن بیشتر است.  برای مثال این گیاه بعد از گذشت 5 سال گلدهی بیشتری نسبت به سال های گذشته خواهد داشت.

گل استرلیتزیا
گل پرنده بهشتی جوان که به گل ننشسته است

تکثیر گل پرنده بهشتی

تکثیر گل استرلیتزیا با روش های کاشت بذر و پاجوش امکان پذیر است. اما لازم به ذکر است که تکثیر پرنده بهشتی کار نسبتا دشوار است و معمولا نتیجه نمی دهد.

تکثیر پرنده بهشتی با پاجوش

 • معمولا در اطراف گیاه پرنده بهشتی که چندین سال عمر داشته باشد جوانه هایی می روید. در فصل بهار و تابستان در صورتی که جوانه ها به اندازه مناسب رسیده باشند و حداقل هر جوانه 2 الی 3 برگ داشته باشد، می توانید آنهارا از گیاه مادری جداکنید و در گلدان مجزا بکارید.
 • سپس گیاه جوان را در دمای 20 درجه نگهداری کنید و خاک آنرا مرطوب نگهدارید.

ویدیو روش تکثیر گل پرنده بهشتی با پاجوش

تکثیر استرلیتزیا با بذر

 • پس از خرید بذر گل پرنده بهشتی ، باید در فصل بهار و در دمای 18 تا 20 درجه بذر ها را در عمق 1 تا 2 سانتی متری کاشت. بهترین خاک برای کاشت بذر پیت ماس، یا میکرولیت است.
 • جوانه زنی بذر ها معمولا در فصل تابستان یا پاییز صورت می گیرد. تا زمان جوانه زنی خاک گیاه را مرطوب نگهدارید.
 • پس از جوانه زنی، پرنده بهشتی رشد خوبی خواهد داشت و در سال سوم یا چهارم به گل می نشیند.

بیماری گل پرنده بهشتی

مشکلات گل استرلیتزیا

زرد شدن برگ پرنده بهشتی

اغلب آبیاری زیاد یا کاهش نور و همچنین آفات می تواند دلیل اصلی زرد شدن برگ استرلیتزیا باشند.

پس از بررسی برگ ها و مطمئن شدن از عدم وجود کنه آبیاری گیاه را کاهش داده و آنرا به محیط پر نور تر انتقال دهید.

گل های گیاه استرلیتزیا
گل های زیبا گیاه پرنده بهشتی
ایجاد لکه های سفید روی برگ ها

این مشکل می تواند در پی غبارپاشی برگ های و به دلیل وجود کلر موجود در آب ایجاد شود. برای تامین رطوبت می توانید از روش ساخت جزیره استفاده کنید.

*مراحل ساخت جزیره برای گیاهان*

خشک شدن برگ پرنده بهشتی

خشکی و کمبود آب و رطوبت باعث ایجاد این مشکل شده و برای حل آن کافیست آبیاری و میزان رطوبت گیاه را افزایش دهید.

آفات پرنده بهشتی

ایجاد گرد سفید رنگ روی برگ ها

دلیل این مشکل شپشک آردآلود است که می توان با استفاده از حشره کش های مخصوص شپشک آرد آلود ، یا استفاده از کفش دوزک این مشکل را به راحتی برطرف کنید.

بیماری های گل پرنده بهشتی
زرد شدن برگ گل پرنده بهشتی
ایجاد لکه های قهوه ای زیر برگ ها و روی ساقه

دلیل این مشکل وجود شپشک سپردار است که از شیره گیاه تغذیه می کند و همچنین می تواند باعث زردی گیاه هم شود.

می توانید با استفاده از حشره کش ها مخصوص این کنه را به راحتی از بین ببرید. همچنین می توان با کمک یک پبنه و دستمال آغشته با الکل این کنه هارا از گیاه جدا کنید.

مشاهده حشرات ریز در اطراف و روی گل استرلیتزیا

این حشرات شته نام دارند که باعث ضعف گیاه می شوند. می توان از سموم حشره کش برای از بین بردن این شته ها استفاده کرد.

مشاهده کرم های ریز روی گیاه

این کرم های با حمله به گیاه موجب ضعف و کاهش رشد گیاه می شوند که می توان با استفاده از کارت های زرد چسبناک آنهارا از بین برد.

خورده شدن برگ ها توسط کرم های برگ خوار

این کرم ها روی برگ های اغلب گیاهان تشکیل می شوند که با خوردن برگ ها باعث آسیب هایی می شوند. در صورت مشاهده بهترین راه جداکردن این کرم ها با دست است.

جمع بندی بیماری ها و مشکلات

بیماری علت
لکه های سفید روی برگهاحمله شپشک آرد آلود
زرد شدن برگ هاآبیاری بیش از اندازه – حمله آفات
خشک شدن برگ هاکمبود آب و رطوبت محیط
لک های قهوه ای روی برگ هاحمله شپشک سپردار
حشره های ریز اطراف برگ ها و ساقهحمله شپشک
کرم های ریز روی برگ هاحمله کرم ها
خورده شدن برگ هاحمله کرم های برگخوار
لکه های سوختگی روی برگ هاقرار دادن گیاه در نور شدید خورشید
نگهداری گل استرلیتزیا
راهنمای جامع نگهداری گل استرلیتزیا

سوالات متداول در نگهداری پرنده بهشتی

قبل تر به طور کامل در مورد شرایط نگهداری و روش تکثیر گل پرنده بهشتی توضیح داده شد، اما اگر از این گیاه نگهداری می کنید، حتما سوالاتی برای شما پیش خواهد آمد که در ادامه به برخی از این سوالات پاسخ داده ایم.

علت زرد شدن برگ های پرنده بهشتی چیست؟

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که برای این گیاه رخ می دهد، زرد شدن برگ های آن می باشد که دلیل اصلی زرد شدن برگ ها می تواند آبیاری بیش از اندازه، نور کم یا حتی آفت باشد. برای برطرف ساختن این مشکل ابتدا بررسی کنید که گیاه را به درستی آبیاری می کنید یا خیر. در صورتی که آبیاری به درستی انجام می شود و نور محیط گیاه کافیست، حتما گیاه شما مورد حمله آفات قرارگرفته است که باید برای از بین بردن این آفات از سموم حشره کش استفاده کنید.

چرا برگ های پرنده بهشتی میریزد؟

دلیل ریزش برگ های این گیاه به خاطر آبیاری بیش از اندازه می باشد. به طور کلی در صورتی که شما آبیاری این گیاه را به درستی انجام دهید، مشکل خاصی برای آن پیش نخواهد آمد. در صورت بروز این مشکل باید آبیاری را کاهش داده و تا قبل از خشک شده خاک به عمق 2 الی 3 سانتی متر، از آبیاری گیاه خودداری نمایید.

دلیل پژمرده شدن برگ های پرنده بهشتی چیست؟

این مشکل می تواند به علت تشنگی یا آبیاری بیش از اندازه رخ دهد، در صورتی که شما گیاه را به موقع آبیاری کنید، این مشکل به راحتی برطرف خواهد شد.

پرنده-بهشتی

پس از خرید، برگ های گیاه شروع به ریزش کرده است

ممکن است پس از خرید گیاهان، گیاه شما دچار مشکلات مختلفی شود که برخی از این مشکل ها عبارت هستند از: ریزش برگها، پژمردگی گیاه و زرد شدن برگ ها اما علت چیست؟

معمولا برخی از باغبانان از خاک های مناسب برای گیاهان خود استفاده نمی کنند و به همین دلیل، گیاه دچار این مشکلات می شود. برای برطرف کردن و جلوگیری از این مشکل تنها کافیست خاک گیاه را تعویض کنید و از خاکی مناسب برای آن استفاده نمایید.

علت لوله شدن برگ های پرنده بهشتی چیست؟

معمولا به دلیل آبیاری کم، این مشکل برای گیاه پرنده بهشتی رخ می دهد که برای برطرف کردن آن، تنها کافیست گیاه را به درستی آبیاری کنید.

دلیل خورده شدن برگ ها توسط حشره چیست؟

معمولا این مشکل برای پرنده بهشتی رخ می دهد و دلیل اصلی آن، وجود کرم برگ خوار می باشد که می توانید با سمپاشی گیاه، به راحتی این کرم ها و سایر حشره موزی را از بین ببرید.

گیاه-پرنده-بهشتی

کلام پایانی

پرنده بهشتی بومی آفریقاست و به همین خاطر می تواند در شرایط سخت به خوبی رشد کند، لذا برای نگهداری در منزل بسیار مناسب می باشد. یکی از مهمترین نکاتی در نگهداری از این گیاه باید بدانید، آبیاری صحیح آن است که به طور کامل توضیح داده شد.

اگر در نگهداری از گیاهان حرفه ای نیستید یا به علت مشغله کاری زیاد، نمی توانید زمان زیادی را برای نگهداری از گیاهان صرف کنید، قطعا پرنده بهشتی یکی از بهترین انتخاب ها برای شما می باشد.

همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این گیاه حتما آنها در انتها همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان جایاگرین در کوتاه ترین زمان، پاسخگوی شما عزیزان باشند.

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  من به تازگی این گل رو خریدم ولی بعضی از برگ ها زرد شدن، آبیاری هم مشکلی نداره و بعد از خشک شدن خاک بهش آب میدم، پس دلیل زردی برگ ها چیه؟

  1. سلام علیرضا جان
   احتمال داره این مشکل به خاطر خاک بی کیفیت باشه، توصیه می کنم خاک گلدان را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا