گیاهان زینتیکاکتوس هاگیاهان فضای باز

نگهداری گیاه آگاو امریکانا + نکات مهم “گل آگاو”

نگهداری گیاه خنجری

نگهداری گیاه آگاو امریکانا، بیماری های گیاه آگاو امریکانا، تکثیر و پرورش گیاه آگاو امریکانا و سایر نکات در رابطه با نگهداری گیاه آگاو امریکانا را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

نگهداری گیاه آگاو امریکانا و مقدمه ای بر آن

گیاه آگاو امریکانا یا خنجری از دسته کاکتوس ها به حساب می آید، زیستگاه اصلی این گیاه مناطق خشک و کویر های مکزیک می باشد. گیاه آگاو از خانواده نرگس یا Amaryllidaceae بوده و آنرا با نام علمی Agave American می شناسند. جالب است بدانید آگاو یک کلمه یونانی به معنی تحسین آمیز است. علت این نامگذاری می تواند به دلیل رشد زیاد و زیبایی این گیاه باشد.

گیاه آگاو امریکانا دارای برگ های پهنی بوده که طول آنها در برخی از موارد به 2 متر نیز می رسد. برگ های این گیاه به رنگ سبز به رگه های کرم و زرد یا برعکس مشاهده می شود و در اطراف برگ ها زائده های خاری شکلی وجود دارد که رنگ آنها معمولا سفید قهوه ای می باشد.

برگ های گیاه آگاو امریکانا
برگ های پهن و زیبای گیاه آگاو امریکانا

شرایط نگهداری گیاه آگاو امریکانا

در ادامه شرایط نگهداری گل آگاو که گیاهی مقاوم و در عین حال زیبا را برای شما بازگو خواهیم کرد.

آبیاری گیاه آگاو امریکانا

آگاو برای رشد بهتر به آبیاری منظم احتیاج دارد. بهتر است در اوایل فصول رشد گیاه را هر 5 یا 6 روز آبیاری کنید. در فصل های سرد سال گیاه آگاو امریکانا نیاز به آب فراوان ندارد. این گیاه در مقابل خشکی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد نسبت به پر آبی. بنابراین در آبیاری گیاه دقت داشته باشید و گیاه را در آب غوطه ور نکنید.

نور مناسب گیاه آگاو امریکانا

همانطور که در اول مقاله مشاهده کردید زیستگاه اصلی این گیاه نواحی خشک مکزیک است به همین دلیل گیاه آگاو به نور زیادی برای رشد بهتر احتیاج دارد. قراردادن این گیاه در برابر تابش شدید نور خورشید نه تنها باعث سوختی برگ ها نشده بلکه موجب طراوت و شادابی آگاو امریکانا می شود.

اگر دسترسی به نور زیاد برای نگهداری گل آگاو ندارید، پیشنهاد ما به شما گیاه قاشقی است. گیاه قاشقی یک گیاه سایه دوست با نگهداری آسان بوده که در مقاله نگهداری گیاه قاشقی می توانید به طور کامل در رابطه با این گیاه سایه دوست اطلاعات مفیدی بدست آورید.

نگهداری گیاه خنجری
گیاه آگاو امریکانا غول پیکر

خاک مناسب گیاه آگاو امریکانا

نکته حائز اهمیت در رابطه با خاک گیاه اگاو، زهکشی خوب خاک است. توجه داشته باشید که خاک این گیاه حتما باید زهکشی خوبی داشته باشد. به طوری که آب اضافی از خاک خارج شده و باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود. می تواند از خاک کاکتوس برای این گیاه استفاده کنید. در صورت در دسترس نبودن خاک کاکتوس می توانید از ترکیب خاک باغچه و ماسه برای گیاه آگاو نیز استفاده کنید.

دما مناسب گیاه آگاو امریکانا

تحمل دمایی اگاو بسیار بالاست و می تواند حتی دمای منفی 5 درجه را تحمل کند. بهتر است در فصول سرد سال دمای محیط گیاه را در بین 6 تا 4 درجه تنظیم کنید. در فصول گرم سال و در روز هایی که دمای هوا به بالای 30 درجه هم می رسد در صورتی که گیاه را خارج از خانه نگهدری می کنید اصلا جای نگرانی نیست. این گیاه در دماهای بالا بسیار مقاوم بوده و رشد و شادابی بیشتری از خود نشان می دهد.

معمولا این گیاه به علت رشد زیاد و شرایط نگهداری باید در محیط بیرون از خانه و در باغچه نگهداری شود. بنابراین در صورت تمایل به نگهداری گیاه در محیط خانه، نخل ماداگاسکار به دلیل نگهداری آسان انتخاب کاملا مناسبی است که می توانید در مقاله نگهداری نخل ماداگاسکار اطلاعات کاملی در رابطه با نگهداری این گیاه زیبا و مقاوم بدست آورید.

کوددهی گیاه اگاو امریکانا

زیستگاه اصلی این گیاه مناطق کویری است بنابراین نیاز چندانی به کود ندارد ولی برای رشد بهتری می تواند هر چند ماه یکبار از کود های محلول یا غیر محلول برای گیاه استفاده کنید. یک راهکار مناسب تر این است که در زمان تعویض گلدان گیاه خاک آنرا نیز تعویض کنید. زیرا با آبیاری و رشد گیاه مواد معدنی موجود در خاک گیاه به مرور زمان کم می شود و برای تامین مواد معدنی و آلی مورد نیاز گیاه بهتر است سالیانه خاک گیاه را تعویض نمایید.

نگهداری گیاه خنجری
گیاه آگاو در شرایط مناسب چندین متر رشد می کند

تکثیر گیاه آگاو امریکانا

تکثیر این گیاه مقاوم از طریق بذر و پاجوش امکان پذیر است. بهترین شیوه تکثیر گیاه آگاو روش پاجوش است.

تکثیر گیاه آگاو از طریق پاجوش : پاجوش های جوان را از قسمت های پایینی گیاه مادر جدا کرده و در خاک بکارید. گیاه جوان را به خوبی آبیاری کنید و در معرض سرمای شدید قرار ندهید. پس از ریشه دار شدن پاجوش ها می توانید آنهارا در مقابل تابش شدید قرارداده و رشد آنها را تماشا کنید.

در ویدیو بالا می توانید به طور کامل روش تکثیر آگاو امریکانا با استفاده از پاجوش را مشاهده فرمایید.

بیماری های گیاه آگاو امریکانا

این گیاه مقاوم معمولا دچار بیماری و مشکل خاصی نمی شود. اما در نگهداری گل آگاو ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید، لذا برخی از مشکلاتی که ممکن است برای گیاه بوجود آید را در ادامه آورده ایم

افتادگی برگ ها

دلیل این بیماری می تواند از تشنگی گیاه باشد. گیاه را به خوبی پس از خشک شدن خاک آبیاری کنید.

کم رنگ شدن برگ ها

دلیل این مشکل می تواند از نور مورد نیاز گیاه باشد. برای حل آن، آگاو را به محیطی پر نور و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قراردهید.

گیاه خنجری جوان
آگاو امریکانا جوان

زرد شدن برگ ها

می تواند به دلیل آبیاری زیاد و پوسیگی ریشه این اتفاق مشاهده شود. در آبیاری گیاه زیاده روی نکنید و پس از خشک شدن گیاه به مقدار لازم گیاه را آبیاری نمایید.

کاربرد های گیاه آگاو امریکانا

برگ ها

از برگ های گیاه اگاو ماده هکوژنین بدست می آید. ماده هکوژنین در دارو سازی برای کورتیزول و هورمونهای جنسی به کار می رود. این ماده یک منبع غنی از استروئید ها به حساب می آید. همچنین از برگ های این گیاه مواد قندی و فیبر نیز به دست می آید. در برخی از کشور ها برگهای گیاه آگاو را له کرده و روی زخم ها قرارمی دهند. این امر موجب تسکین ضخم ها و جراحات می شود. یک فیبر قوی از برگ های گیاه استخراج می شود که از آن طناب، نخ و پارچه می سازند.

ریشه

در کشور هند از ریشه این گیاه به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود. ریشه این گیاه حاوی ساپونین است که در تولید صابون مورد استفاده قرار می گیرد. برای استخراج ساپونین ابتدا ریشه و برگ ها را خرد می کنند و پس از جوشاندن با آب ساپونین بوجود می آید.

نگهداری گیاه خنجری یا آگاو

شیره

در کشور هایی مانند چین و هند از شیره گیاه آگاو برای تسکین درد دندان و چشم استفاده می شود. شیره برگ های این گیاه حاوی ویتامین C بوده و به عنوان ملین و مدر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از شیره برای درمان جراحت و زخم ها استفاده می کنند. درمان اسهال خونی ، ادرار آور، ضد یبوست ، درمان دیر هضمی ، بهبود نفخ شکم و درمان زردی از دیگر ویژگی های شیره گیاه آگاو امریکانا می باشد. شیره ای که از ساقه گل دهنده می گیرند را می توان به عنوان شربت نیز استفاده کرد

مغز گیاه آگاو

مغز این گیاه سرشار از ساکارین و با کندن پوست می توان آنرا خورد.

بذر

از بذر این گیاه به عنوان رقیق کننده و حتی در تولید نان استفاده می کنند.

نگهداری آگاو امریکانا
نگهداری گیاه آگاو امریکانا

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫20 دیدگاه ها

 1. سلام عالي بوديد
  فقط اي کاش يه ويديو هم به اينجا اضافه مي کرديد بخصوص از قسمت تکثير وتعويض گلدان .ممنون

 2. گیاه آگاو گیاه بسیار زیبایی است من سالها این گیاه را داشتم و بهتره بگم یک جوانه کوچک ‌ بود بعد از سالها ارتفاعش به دو متر رسید بسیار برگهای پهن و گوشتی و نوک تیزی داشت چون توی جنوب ‌ بندرعباس بودم خیلی رشد عالی داست اما بعد از آمدن به مکان دیگه متاسفانه شرایط نگهداری آن عوض شد و گیاه پوسید هنوز هم جوانه هاش رو دارم اما به قطوری و زیبایی ا‌ولی و گیاه مادر نیست به راحتی جوانه ها را از گیاه مادر جدا میکردم و تکثیر می‌شد

  1. سلام دوست عزیز
   بله گیاه آگاو در هوای گرم خیلی رشد خوبی دارد. برای قطور شدن باید آنرا در معرض تابش نور خورشید قرار دهید.

 3. سلام من آگاو دارم پشت برگهای لکه های تقریبا قهوه ای رنگ ظاهر شده برگهای این حالتی هم زیاد هستن و اگر بخوام حذفشون کنم گیاه لخت میشه درمانش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین راه برای برطرف کردن این مشکل استفاده از قارچ کش و سمپاشی گیاه می باشد.

 4. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم که گل آگاو ابلق برگ خنجری رو از طریق برگ میشه تکثیر کرد؟ و اگر میشه روش تکثیرشو ممنون میشم توضیح بدین

  1. سلام دوست من
   خیر، بهترین روش برای تکثیر همان روشی از که در مقاله توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا