گیاهان آپارتمانیگیاهان زینتیگیاهان فضای باز

مهمترین نکات برای نگهداری گل برگ عبایی + تکثیر برگ عبایی

اگر به دنبال نگهداری از یک گیاه مقاوم با برگ هایی پهن و ظاهری بسیار زیبا هستید، قطعا برگ عبایی یکی از بهترین انتخاب ها برای شما خواهد بود. این گیاه همیشه سبز شرایط نگهداری نسبتاً آسانی داشته و در صورت رعایت نکاتی که در این صفحه ذکر شده است، می توانید به خوبی و بدون هیچ مشکلی از این گیاه منحصر به فرد نگهداری کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با گل برگ عبایی

گیاه برگ عبایی از خانواده سوسنیان بوده و بومی کشور چین می باشد، این گیاه سخت جان و همیشه سبز به دلیل داشتن زیبایی فراوان مورد توجه بسیاری از دوست داران گل و گیاه در سراسر دنیا قرار گرفته است. جالب است بدانید که نام دیگر این گیاه، سپر گرده می باشد و در زبان انگلیسی آنرا با نام Aspidistra elatior می شناسند. همانطور که گفته شد شرایط نگهداری این گیاه بسیار ساده است که در ادامه مهمترین نکات برای پرورش برگ عبایی ذکر شده است. پابباما قبل از بررسی شرایط نگهداری خوب است که با برخی از انواع این گیاه بیشتر آشنا شویم.

انواع گل برگ عبایی

برگ عبایی مانند اکثر گیاهان دارای گونه های مختلفی می باشد که در ادامه برخی از آنها نام برده شده است:

 • برگ عبایی ابلق
 • برگ عبایی آشاهی
 • برگ عبایی لنون

شرایط نگهداری برگ عبایی

در قسمت قبل ذکر کردیم که این گیاه شرایط نگهداری بسیار ساده ای دارد، بنابراین در صورتی که تمایل به نگهداری از گل برگ عبایی را دارید می توانید با رعایت نکات ساده ای که در ادامه ذکر می شود، به خوبی این گیاه را در منزل، آپارتمان یا حتی محل کار خود پرورش دهید.

آبیاری برگ عبایی

بدون شک مهمترین مسئله در نگهداری از تمامی گیاهان، آبیاری می باشد و گل برگ عبایی از این قاعده مستثنی نیست. در نگهداری از این گیاه باید بدانید که گل برگ عبایی نیاز به آبیاری زیادی ندارد، بنابراین توصیه می شود هفته ای دو الی سه بار در فصل تابستان و هفته ای یکبار در فصل زمستان این گیاه را آبیاری کنید. دقت داشته باشید که آب اضافی ناشی از آبیاری از انتها گلدان خارج شود و همچنین آب جمع شده در زیر گلدانی را همیشه تخلیه کنید.

آبیاری برگ عبایی
آبیاری برگ عبایی

نور مناسب برای نگهداری گل برگ عبایی

خوشبختانه این گیاه برای افرادی که منزل آنها نور زیادی ندارد بسیار مناسب می باشد، زیرا برگ عبایی در شرایط نوری بسیار کم می تواند بهترین رشد را از خود نشان دهد. بهتر است گیاه را در محیطی قرار دهید که روزانه چندین ساعت نور ملایم و غیر مستقیم خورشید را دریافت کند. همچنین توصیه می شود در فصل های گرم مثل تابستان گیاه را در مقابل نور شدید خورشید قرار ندهید، زیرا نور شدید باعث سوختگی برگ ها خواهد شد.

شرایط دمایی مناسب

جالب است بدانید که این گیاه در شرایط دمایی مختلف به خوبی رشد می کند اما توصیه می شود آنرا در دمایی بین 15 الی 28 درجه نگهداری کنید. البته این گیاه می تواند دماهایی پایین تر را نیز تحمل کند.

رطوبت رسانی برگ عبایی

اگر می خواهید که گیاه شما همیشه شاداب باشد و رشد خوبی از خود نشان دهد، می توانید آنرا غبارپاشی کنید. همچنین ساخت جزیره از دیگر روش های تامین رطوبت برای این گیاه می باشد.

خاک گیاه برگ عبایی

در نگهداری از این گیاه باید به خاک آن دقت کنید، زیرا استفاده از خاک نامناسب می تواند به گیاه آسیب وارد کند. توصیه می شود از ترکیب خاک باغچه + شن و ماسه و مقداری کمپوست برای نگهداری این گیاه استفاده کنید. مشاهدات نشان می دهد که گل برگ عبایی در خاکی که قلیایی باشد، رشد بهتری از خود نشان می دهد.

لازم به ذکر است که علاوه بر نوع خاک، زهکشی خاک نیز در پرورش این گیاه بسیار حائز اهمیت است، زیرا در صورت عدم زهکشی مناسب، آب اضافی از گلدان خارج نشده و باعث پوسیدگی ریشه می شود، پس حتما دقت داشته باشید که خاک استفاده شده برای این گیاه دارای زهکشی مناسبی باشد و آب اضافی ناشی از آبیاری از گلدان گیاه تخلیه شود.

کوددهی

این گیاه به کوددهی خاصی احتیاج ندارد اما اگر حس می کنید که رشد آن کم شده است می توانید با کوددهی کمی رشد آنرا بهبود ببخشید. دقت داشته باشید برای کوددهی حتما از کود های محلول یا غیر محلول در آب به مدت هر دو هفته یکبار استفاده نمایید. لازم به ذکر است که کوددهی را در فصول پاییز و زمستان انجام ندهید.

تعویض گلدان برگ عبایی

این گیاه به دلیل رشد نسبتا آهسته ای که دارد می تواند در یک گلدان با اندازه مناسب برای چندین سال بدون هیچ مشکل رشد کند، به همین خاطر هر 4 الی 5 سال نیاز به تعویض گلدان پیدا می کند. دقت کنید گلدان جدید را به هیچ عنوان خیلی بزرگ انتخاب نکنید، زیرا در گلدان های بزرگ احتمال متوقف شدن رشد گیاه بسیار زیادی می باشد.

تعویض گلدان برگ عبایی
تعویض گلدان برگ عبایی

هرس کردن

گل برگ عبایی نیازی به هرس کردن ندارد و تنها جدا کردن برگ های زرد و خشک شده کافی است.

تمیز کردن برگ ها

برای تمیز کردن برگ ها می توانید هفته ای یکبار با استفاده از یک دستمال مربوط غبار ها و لکه های آب روی برگ های این گیاه را تمیز کنید. دقت داشته باشید که برای تمیز کردن برگ ها اصلا از موارد شیمیایی استفاده نکنید.

روش تکثیر گل برگ عبایی

یکی از ساده ترین و بهترین روش های تکثیر گل برگ عبایی، تکثیر به روش ریزوم می باشد که در ادامه به طور کامل این روش را توضیح داده ایم.

تکثیر برگ عبایی
تکثیر برگ عبایی

آموزش تکثیر گل برگ عبایی با استفاده از ریزوم

 • در مرحله اول باید گیاه مادری را از گلدان خارج کنید.
 • ریزوم های تشکیل شده در اطراف گیاه مادری را با استفاده از چاقو یا قیچی جدا کنید.
 • سپس قسمت های جدا شده را در گلدان های مجزا با خاک مناسب و سبک بکارید.
 • روی سطح خاک را مرطوب نگهدارید و گلدان ها را در محیطی با نور ملایم و دمایی بین 18 تا 20 درجه قرار دهید.
 • ریزوم های کاشته شده در خاک پس از گذشت 15 الی 20 روز ریشه دار خواهند شد.

مشکلات و بیماری های گل برگ عبایی

قطعا شما در زمان نگهداری از این گیاه با مشکلات و بیماری هایی مواجه می شوید که در ادامه برخی از این موارد ذکر شده است.

زرد شدن برگ عبایی

علت اصلی زرد شدن برگ های این گیاه، آبیاری بیش از اندازه می باشد و برای برطرف کردن آن باید آبیاری را کاهش دهید و زهکشی خاک را بررسی نمایید. همچنین خالی کردن آب جمع شدن در زیر گلدانی می تواند در حل این مشکل موثر باشد.

لکه های سفید روی برگ ها و ساقه گیاه

اگر روی برگ ها و ساقه گیاه لکه های سفید و ریز مشاهده کردید، نشانه از حمله حشرات و آفات به گیاه می باشد، برای برطرف کردن این مشکل می توانید از حشره کش های مخصوص شپشک آرد آلود استفاده نمایید.

لکه های قهوه ای روی برگ ها

علت این مشکل قرار دادن گیاه در نور شدید خورشید می باشد، زیرا نور مستقیم باعث سوختگی برگ ها و ایجاد این لکه ها خواهد شد.

نرم شدن برگ های گیاه برگ عبایی

قطعا سرما زدگی دلیل اصلی این مشکل می باشد. برای برطرف کردن آن باید گیاه را در محیطی با دمای بالاتر نگهداری کنید. همچنین از قراردادن گیاه در محیط هایی که باد سرد به آن برخورد می کند، خودداری کنید.

کم رنگ شدن برگ های گیاه

علت اصلی کمرنگ شدن برگها، قراردادن گیاه در نور بسیار کم می باشد، بنابراین اگر میخواهید رنگ برگ ها را تیره تر کنید توصیه می شود گیاه را در محیط پرنور تری قرار دهید.

نگهداری برگ عبایی
نگهداری برگ عبایی

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد تمامی نکات کاربردی و مهم گل برگ عبایی توضیح دهیم. همانطور که گفتیم برگ عبایی یکی از گیاهان زیبا و مقاوم آپارتمانی است که شرایط نگهداری آسانی دارد. اگر در مورد این گیاه سوالی در ذهن شما باقیمانده است، حتما آنرا در انتها این مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان جایاگرین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون عالی بود فقط من این گل رو دارم فقط نوک برگهاش داره خشک میشه علتش چیه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   نور زیاد و استفاده بیش از اندازه از کود باعث این مشکل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا