گیاهان زینتیگیاهان آپارتمانی

مهمترین نکات در پرورش و نگهداری سانسوریا + ویدیو روش تکثیر

3 فایده نگهداری از گیاه سانسوریا

سانسوریا نام گروهی از گیاهان زیبا با مقاومت بالاست که به دلیل آسان بودن شرایط نگهداری و خواص تصفیه کنندگی هوا در سراسر دنیا پرورش داده می شود و طرفداران زیادی دارد. در ادامه همین مقاله اطلاعات کامل و جامع در رابطه با نگهداری و پرورش گیاه سانسوریا بیان شده است.

فهرست مطالب این مقاله پنهان سازی فهرست

گیاه سانسوریا  و مقدمه ای بر آن

این گیاه همیشه سبز با نام های گیاه شمشیری و گیاه نیزه ای نیز شناخته می شود. جالب است بدانید در زبان انگلیسی این گیاه را با نام mother in lows tongue به معنی زبان مادر شوهر می شناسند. این گیاه زیبا عمر طولانی داشته و در صورت مساعد بودن شرایط، طول آن تا یک متر نیز می رسد. نام علمی سانسوریا، sansevieria است و در خانواده liliaceae قرار می گیرد.

این گیاه بومی آفریقا بوده و جزء مقاومترین گیاهان شناخته می شود. با مطالعات انجام شده روی سانسوریا باعث شده تا محققان دریابند این گیاه خواص فراوانی در تصفیه هوا دارد. این گیاه زیبا و مقاوم می تواند گاز های تولوئن یا فرمالدئید موجود در هوا را به خوبی تصفیه کند. به همین دلیل قرار دادن و نگهداری گیاه نیزه ای در اتاق خواب باعث تصویه هوای اتاق و افزایش کیفیت خواب می شود.

گیاه شمشیری رشد بسیار آهسته ای دارد و نگهداری از آن اصلا سخت نیست، شما می توانید به راحتی با رعایت چندین نکته که در ادامه آنهارا برای شما خواهیم گفت از این گیاه نگهداری کنید. اگر در نگهداری از گیاهان زیاد حرفه ای نیستید قطعا خرید سانسوریا یکی از بهترین انتخاب ها برای شما می باشد.

رنگ برگ های گیاه زبان مادر شوهر سبز تیره یا ابلق زرد است که معمولا این رنگ زرد به صورت نوار های طلایی در حواشی برگ ها مشاهده می شود که جلوه بسیار زیبایی به گیاه می دهد.

پادکست نگهداری از گیاه سانسوریا 

اگر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید ما برای شما پادکستی آماده کرده ایم که در آن تمامی موارد و نکات مهم در مورد نگهداری از گیاه سانسوریا را توضیح داده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما آنرا گوش کنید.

انواع سانسوریا

این گیاه دارای انواع مختلفی می باشد که تمامی آنها کاملا مقاوم هستند و شرایط نگهداری یکسانی دارند.

راهنمای جامع نگهداری سانسوریا
انواع مختلف گیاه سانسوریا

سانسوریا ابلق

این نوع به دلیل برگ های زیبا و شکل خاص، پرطرفدارترن نوع سانسوریا می باشد. برگ های ابلق این نوع باعث دوچندان شده زیبایی این گیاه میشود. لازم به توضیح است سانسوریا ابلق نسبت به سایر گونه ها، برای حفظ برگ های خوش رنگ خود به نور بیشتری احتیاج دارد.

گیاه سانسوریا ابلق
سانسوریا ابلق

سانسوریا مهتابی

این نوع نسبت به سانسوریا ابلق برگ های پهن تر ولی کوتاهتری دارد که به رنگ سبز دیده می شود.

سانسوریا مهتابی
سانسوریا مهتابی

سانسوریا پا کوتاه

این نوع مانند سایر سانسوریا ها دارای برگ های سبز، ابلق و مهتابی است که نسبت به آنها جثه کوچکتری دارد.

گیاه سانسوریا پاکوتاه
انواع گیاه سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا لوله ای

سانسوریا لوله ای یکی دیگر از انواع گیاه سانسوریاست که شکل ظاهری زیبایی داشته و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

گیاه شمشیری
سانسوریا لوله ای

سانسوریا سبز

این نوع مانند سانسوریا ابلق است ولی با این تفاوت که برگ های این گیاه به رنگ سبز است و رگه های زرد و طلایی در آن دیده نمی شود.

سانسوریا
سانسوریا سبز

نگهداری سانسوریا

این گیاه نگهداری دشواری ندارد و به راحتی قابل پرورش در منزل می باشد. همچنین سانسوریا یک گیاه بسیار مقاوم با عمر طولانی می باشد.

آبیاری گیاه شمشیری

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، خواستگاه اصلی این گیاه آفریقاست، بنابراین می تواند خشکی را تحمل کند. در فصل تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر 2 هفته گیاه را آبیاری کنید. قبل از آبیاری بررسی کنید خاک گیاه کاملا خشک باشد. در صورت مرطوب بودن خاک از آبیاری خودداری نمایید. مرطوب بوده خاک و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود.

نور مناسب گیاه نیزه ای

این گیاه هم نور کم را می تواند تحمل کند و هم در محیط های پر نور رشد خوبی دارد. اما بهترین شرایط برای نگهداری گیاه نیزه ای نور ملایم است. سانسوریا ابلق را در محیط های با نور بیشتر نگهداری کنید تا حاشیه های طلایی رنگ برگ ها از بین نرود. قرار دادن این گیاه در نور کم باعث کم رنگ شدن برگ ها و کاهش رشد گیاه می شود.

رطوبت مناسب گیاه زبان مادر شوهر

برای تامین رطوبت لازم به انجام کاری نیست . این گیاه برای رشد نیازی به تامین رطوبت ندارد. لازم نیست گیاه را غبارپاشی کنید. هرچند این گیاه نیازی به رطوبت ندارد ولی می توانید آنرا در سرویس های بهداشتی و حمام که دارای رطوبت بالایی است نگهداری کنید. این گیاه در محیط کم رطوبت و محیط مرطوب به خوبی رشد می کند.

سانسوریا ابلق
رشد برگ های سانسوریا در صورت مساعد بودن شرایط

دمای مناسب برای نگهداری سانسوریا

این گیاه در اغلب دماها به خوبی رشد می کند و مشکلی برایش پیش نمی آید. در فصل زمستان گیاه را به درون خانه منتقل کرده و در دمای بالاتر از 16 درجه نگهداری کنید. اگر چه گیاه شمشیری تا دمای 10 درجه را تحمل می کند ولی ممکن است نگهداری این گیاه در دمای پایین تر از 16 درجه باعث بروز بیماری و آبکی شدن برگ های گیاه شود.

خاک مناسب

خاک مناسب این گیاه، خاک با زهکشی بالا می باشد تا آب اضافه به راحتی از خاک خارج شده و باعث پوسیدگی ریشه نشود. برای تامین خاک این گیاه می توانید از مخلوط شن + ماسه + رس استفاده کنید. توصیه می شود حتما در زمان تعویض گلدان خاک گیاه را نیز تعویض نمایید، زیرا این کار در افزایش رشد گیاه تاثیر فراوانی خواهد داشت.

کوددهی

این گیاه معمولا به کوددهی احتیاج ندارد ولی برای افزایش رشد می توانید در فصل بهار و تابستان از کود ها محلول یا غیر محلول، هر 2 هفته یکبار استفاده کنید تا گیاهتان رشد بهتری داشته باشد. لازم به توضیح است که این گیاه به طور کلی رشد آهسته ای دارد و کوددهی نیز تاثیر خیلی چشمگیری در افزایش رشد آن نخواهد داشت. پس اگر حس می کنید این گیاه رشد خوبی ندارد باید به شما بگوییم که جای نگرانی نیست و معمولا سانسوریا خیلی آهسته رشد می کند.

تعویض گلدان

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد گیاه شمشیری رشد آهسته ای دارد، بنابراین هر 3 الی 4 سال نیاز به تعویض گلدان پیدا می کند. در صورت مشاهده بیرون زدگی ریشه از گلدان باید اقدام به تعویض گلدان گیاه کنید. دقت کنید گلدان گیاه را خیلی بزرگ انتخاب نکنید تا گسترش ریشه به بهترین شکل صورت گیرد.

نگهداری گیاه شمشیری
سانسوریا در گلدان کوچک سریعتر رشد می کند

هرس کردن

سانسوریا نیاز چندانی به هرس کردن ندارد، اما می توانید برگ هایی از این گیاه را که پیش از اندازه رشد کرده است، از گیاه مادری جدا کنید و در گلدان دیگری قلمه بزنید. همچنین می توانید پاجوش هایی که سالانه در اطراف گیاه تشکیل می شود را جدا کنید و در گلدان مجزا بکارید.

گلدهی گیاه شمشیری 

معمولا این گیاه گل های زیادی از خود تولید نمی کند. در برخی اوقات تعدادی شکوفه روی ساقه مشاهده می شود. در صورت گل ندادن سانسوریا اصلا نگران نباشید زیرا همانطور که گفته شد در اغلب موارد این گیاه به گل نمی نشیند.

تکثیر سانسوریا

تکثیر گیاه شمشیری با دو روش قلمه زدن برگ و تکثیر با پاجوش امکان پذیر است که در ادامه همین مقاله آنرا به طور کامل توضیح خواهیم داد.

لازم به توضیح است تکثیر انواع مختلف سانسوریا با همین دو روش انجام میشود و مراحل آن برای تمای گونه ها یکسان است. بنابراین می توانید روش های که در ادامه ذکر می شود را برای تکثیر سانسوریا ابلق و سبز ، تکثیر سانسوریا مهتابی و تکثیر سانسوریا لوله ای به کار ببرید.

قلمه زدن سانسوریا

برای جدا کردن قلمه برگ های بزرگ را که حداقل 30 سانتی متر باشد را انتخاب کنید. در صورت جدا کردن قلمه از برگ های کوچک عمل تکثیر به خوبی صورت نمی گیرد.

برگ گیاه را به طول 8 سانتی متر با یک قیچی تیز و استریل جدا کنید. سپس می توانید مقداری از هورمون ریشه زایی درون آب حل کنید و برگ جدا شده را در آب قرار دهید. پس از مشاهده ریشه باید برگ را در گلدان بکارید.

تکثیر سانسوریا
ریشه دار کردن سانسوریا در آب

همچنین می توانید برگ را بدون قرار دادن در آب ابتدا در ماسه شسته شده بکارید و پس از گذشت 3 هفته و ریشه دار شدن برگ آنرا در خاک بکارید.

آموزش قلمه زدن سانسوریا

تکثیر سانسوریا با پاجوش

در اطراف گیاه مادر پاجوش های کوچکی مشاهده می شود که می توانید پاجوش هارا از گیاه مادر جدا کنید و در گلدان دیگر بکارید. لازم به ذکر است زمانی که پاجوش ها کوچک هستند آنهارا از گیاه مادر جدا نکنید زیرا با این کار سرعت رشد خیلی آهسته می شود.

آموزش تکثیر سانسوریا با پاجوش

تکثیر سانسوریا
پاجوش های سانسوریا

مزایا و فواید گل سانسوریا

تصفیه کردن هوا

یکی از اصلی ترین ویژگی های این گیاه، قدرت بالا آن در تصفیه هوا اطراف می باشد. باید بدانید گیاه سانسوریا به علت داشتن برگ های بزرگ و پهن به خوبی می تواند هوای اطراف خود را تصفیه نماید به همین دلیل نگهداری آن در خانه مخصوصا در اتاق خواب بسیار توصیه می شود.

از بین بردن بوی بد محیط 

از دیگر مزایا سانسوریا می توان به از بین بردن بوی بد محیط نیز اشاره کرد. این گیاه زیبا به خوبی توانایی این را دارد که بوی بد و نامطبوع محیط اطراف خود را از بین ببرد

افزایش کیفیت خواب 

همانطور که گفته شد این گیاه را می توانید در اتاق خواب نگهداری کنید اما برخی از افراد می گویند که گیاهان در روز اکسیژن تولید می کنند و در شب کربن دی اکسید پس می دهند به همین علت نگهداری از گیاهان در اتاق خواب مناسب نیست.

اما باید بدانید که گیاه سانسوریا اینگونه نیست و برخلاف اکثر گیاهان متابولیسم متفاوتی دارد و در شب نیز اکسیژن آزاد می کند، به همین علت است که نگهداری از این گیاه در اتاق خواب بسیار توصیه می شود و می تواند کیفیت خواب شما را افزایش دهد.

بیماری های سانسوریا

همانطور که می دانید این گیاه یکی از مقاوم ترین گیاهانی است که می توان پرورش داد و معمولا برای این گیاه بیماری و مشکل خاصی ایجاد نمی شود. اما برخی از مشکلاتی که ممکن است در نگهداری سانسوریا با آن مواجه شوید را برای شما در ادامه خواهیم گفت

نرم و قهوه ای شدن برگ ها

این مشکل نشانه از دمای محیط اطراف این گیاه می دهد. برای برطرف شدن این مشکل کافیست گیاه را به محیط گرمتر انتقال دهید و در صورتی که در فصل زمستان گیاه را خارج از خانه نگهداری می کنید، آنرا به درون خانه بیاورید.

بد بو شدن برگ ها

علت اصلی پیدایش و ایجاد این مشکل در سانسوریا، آبیاری غیر مناسب و بیش از اندازه می باشد، در صورتی که شما بیش از اندازه سانسوریا را آبیاری کنید، برگ های آن دچار پوسیدگی شده و بوی بسیار بدی می گیرند، برای برطرف ساختن این مشکل باید سریعا برگ های آسیب دیده را از گیاه جدا کنید و با کاهش میزان آبیاری، سعی در برطرف ساختن این مشکل نمایید.

شکستن برگ ها

برگ های این گیاه هرگز خود به خود دچار شکستگی نمی شود، پس در صورت مشاهده برگ های شکسته باید بدانید به احتمال زیاد در زمان تمیز کردن برگ ها، این اتفاق برای گیاه رخ داده است. توصیه می شود برگ های گیاه را پس از آبیاری تمیز نکنید، زیرا پس از آبیاری برگ های گیاه شکنندگی بیشتری خواهند داشت.

متورم شدن برگ های سانسوریا

از دیگر مشکلاتی که در پی آبیاری غیر مناسب برای گیاه رخ می دهد، متورم شدن برگ های گیاه می باشد که می توانید با اصلاح آبیاری این مشکل را نیز برطرف سازید. باید بدانید در نگهداری از سانسوریا آبیاری بسیار مهم است و باید به آن دقت ویژه ای داشته باشید.

پوسیدگی و زرد شدن برگ های از قسمت های انتهایی

این بیماری به علت آبیاری بیش از اندازه بوجود می آید، آبیاری گیاه را کاهش داده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گیاه کاملا خشک شود.

زرد شدن برگ ها
زرد شدن برگ های سانسوریا

نقطه های ریز روی برگ ها

عامل آن شپشک است و باید با سم حشره کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید و این عمل را تا زمان از بین رفتن لکه ها و حشرات انجام دهید.

از بین رفتن برگ های ابلق سانسوریا 

در صورتی که شما از گونه ابلق این گیاه نگهداری می کنید باید بدانید این گونه نسبت به سایر گونه ها به نور بیشتری احتیاج دارد و اگر آنرا در محیط کم نور پرورش دهید، برگ های ابلق آن از بین خواهد رفت، به همین خاطر برای جلوگیری از این مشکل، حتما سانسوریا خود را در محیط پر نوری نگهداری کنید.

خشک شدن برگ ها

در پی تشنگی زیاد خشکی برگ ها مشاهده می شود برای حل این مشکل گلدان گیاه شمشیری را به مدت 10 دقیقه در تشت آب قرار دهید.

پیدایش شته و شپشک در زیر برگ ها

در صورت مشاهده شپشک و شته در زیر برگ ها به احتمال خیلی زیاد، گل سانسوریا شما مورد حمله شپشک آرد آلود قرار گرفته است، اما جای نگرانی نیست زیرا این مشکل را می توان به راحتی حل کرد. برای برطرف ساختن و از بین بردن این حشرات مزاحم باید از قارچ کش های مخصوص شپشک آرد آلود استفاده کنید. لازم به توضیح است می توانید به سادگی این قارچ کش را در گل فروشی ها و گلخانه ها پیدا کنید و طبق دستور عمل نوشته شده روی بسته بندی، اقدام به از بین بردن شته ها و سمپاشی گیاه نمایید.

در صورتی که تمایل به نگهداری یک گیاه مقاوم در خارج از خانه و در باغچه یا فضای باز دارید، گیاه آگاو امریکانا یک انتخاب مناسب برای شما می باشد. می تواند شرایط نگهداری این گیاه را به طور کامل و جامع در مقاله نگهداری گیاه آگاو امریکانا بخوانید.

نگهداری آگاو امریکانا
گیاه آگاو که از نظر ظاهری به سانسوریا شباهت دارد.

سوالات متداول در مورد نگهداری سانسوریا

آبیاری مناسب گیاه سانسوریا چگونه است؟ هفته ای یکبار آبیاری در فصل زمستان و دو بار در فصل تابستان برای سانسوریا مناسب است. 

خاک مناسب گیاه سانسوریا چیست؟ می توانید از ترکیب خاک شن و ماسه و رس برای سانسوریا استفاده نمایید. دقت داشته باشید خاک این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد.

چند وقت یکبار باید گلدان سانسوریا را تعویض کنیم؟ این گیاه رشد آهسته ای دارد بنابراین هر 3 الی 4 سال یکبار به تعویض گلدان نیاز پیدا خواهد کرد.

سانسوریا را باید در چه نوری نگهداری کنیم؟ بهترین نور برای گیاه سانسوریا نور ملایم می باشد.

علت کم رنگ شدن برگ های سانسوریا چیست؟ این مشکل می تواند در پی کم نوری ایجاد شده باشد، لذا برای برطرف کردن آن کافیست گیاه را به نقطه پر نور تری انتقال دهید.

چرا قسمت هایی پایینی برگ های گیاه زرد می شود؟ این مشکل می تواند به علت بیماری های قارچی ایجاد شده باشد. همچنین ممکن است به علت آبیاری زیاد گیاه دچار پوسیدگی شده باشد. در این مواقع آبیاری گیاه را کاهش دهید تا خاک گیاه کاملا خشک شود.

آیا می توان گیاه سانسوریا را بیرون از خانه نگهداری کرد؟ این کار توصیه نمی شود و اگر می خواهید این کار را انجام دهید توصیه می کنیم از گیاه آگاو امریکانا استفاده کنید.

رشد گیاه کم شده یا کاملا متوقف شده است باید چه کار کنم؟ در این مواقع می توانید خاک گیاه را تعوض کنید، گیاه را کوددهی نمایید و آنرا به محیط پر نور تری منتقل کنید.

گیاه سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا است که نگهداری از آن بسیار ساده می باشد و شما با رعایت نکات ساده ای می توانید به راحتی این گیاه را پرورش دهید. این گیاه مقاوم در انواع گوناگونی وجود دارد که تمامی این گونه ها به راحتی قابل تکثیر هستند.

در این مقاله به طور کامل در مورد گیاه شمشیری و تمامی نکات حائز اهمیت پرورش آن توضیح داده شد. در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این گیاه زیبا، حتما آنرا در انتها این مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان جایاگرین در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما باشند.

4.7/5 - (121 امتیاز)

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫30 دیدگاه ها

 1. سلام روز بخیر
  ببخشید سانسوریا من برگهای جدید که میده و پاجوش های جدید، رنگشون روشنه باید چیکار کنم؟

  1. سلام حمید جان
   احتمالا نور محیط اطراف گیاه شما کمه، برای برطرف کردن این مشکل از کود استفاده کنین و گیاه را به محیط پر نور تری منتقل کنید.

  1. سلام سرکار خانم مرادی
   به احتمال زیاد شما گیاه رو خیلی آبیاری می کنید. آبیاری گیاه رو کاهش بدین و قبل از آبیاری اجازه بدین خاک گیاه کاملا خشک بشه

 2. سلام مرسی از سایت خوبتون یه سوال داشتم
  سانسوریا من رشد خوبی داشته ولی از وقتی گلدانش رو عوض کردن کلا دیگه رشد نمیکه، بهش کود هم دادم ولی بازم فرقی نکرده میشه راهنماییم کنید که باید چیکار کنم

  1. سلام
   احتمالا گلدان گیاه خیلی بزرگه، بنظرم مجدد گلدان تعویض کنید و گیاهتون رو در گلدان کوچکتری بکارید. بهتره خاک گیاه هم تعویض کنین.

 3. سلام خسته نباشید
  من حس می کنم گلدان گیاه تقریبا داره براش کوچک میشه، چه زمانی باید عوضش کنم، تو متن متوجه نشدم

  1. سلام
   ببینید زمانی که حس کردین گلدان گیاه واقعا براش کوچیه و ریشه ها از گلدان بیرون زده بهترین زمان برای تعویض گلدان هست. دقت کنید گلدان را زیاد بزرگ انتخاب نکنید چون اکثر گیاهان در گلدان های کوچک خیلی بهتر رشد می کنند.

 4. مرسی بابت مطلب خوبتون
  سانسوریا من ابلقه ولی جدیدا رنگ زردش داره از بین میره، باید چیکار کنم؟

 5. با عرض سلام و احترام و تشکر بابت مقاله مفیدتون
  من هیچ اطلاعی از نحوه نگهداری این گیاه نداشتم.حدود یکماهی هست که سانسوریا سبز رو خریدم و هروقت سطح خاکش خشک شد بهش آب میدم
  روزی یکساعت از پشت پنجره بهش نورآفتاب میخوره
  یه جوانه کوچیک و تازه از یک طرف گلدان شروع به رشد کرده.میخواستم بدونم آیا از سایر برگها که بالای ۳۰ سانت هستن میتونم جدا کنم قلمه بزنم و در گلدان جدید بکارم؟ چون حس میکنم اگه اون جوانه جدید رشد کنه جا تنگ میشه
  سوال دیگم در مورد خشک شدن نوک برگها یعنی فقط اون قسمت تیزش هست نمیدونم دلیلش چیه
  و نگرانم همینطوری خشکی بسمت پایین امتداد پیدا کنه
  و همینطور روی برگها انگاری خراشیدگی جزئی بوجود اومده که به اندازه نقطه کوچک رنگش پریده و فقط اون نقطه خشک بنظر میرسه
  دلیل اینم نمیدونم چی هست
  در مورد نوع گلدان هم پلاستیکی خوبه یا سفالی
  ببخشید سوالاتم زیاد شد🙏
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام کیمیا جان
   خوشحالم که مطالب این صفحه براتون مفید بوده
   در مورد قلمه ها باید بگم بله میتونین در گلدان جدید بکارید مشکلی ندارد
   در مورد خشک شدن نوک برگ ها باید بدونین معمولا قراردادن گیاه در برابر نور شدید میتونه علت اصلی این مشکل باشه
   در مورد خراشیدگی هم باید بگم به احتمال زیاد سوختگی است و باید گیاه را در محیطی با نور ملایم قرار بدهید.
   گلدان پلاستیکی به مراتب بهتر از گلدان سفالی است و توصیه می شود تا جایی که ممکنه از گلدان سفالی استفاده نکنید.

   1. سلام ممنونم که پاسخ دادین
    یسوالم در مورد ریشه دار شدن قلمه برگ بود.
    آبی که برگ در اون قرار داره رو هفته ای ۲ بار عوض میکنم و یه ذغال هم بخاطر خوب ریشه دادن انداختم ته ظرف، اما برگه از اون قسمت که ریشه میده لزج میشه و میاد بالا.درآوردم گذاشتم خشک شد دوباره انداختم تو آب.میترسم این لزجی و پوسیدگی بره تا آخر برگ برسه
    در ضمن هورمون ریشه زا اضافه نکردم.
    و از همون لحظه ای که قلمه زدم حدود ۱۰ تا ریشه به نازکی تارمو ازش بیرون زد
    حالا سوالم اینه که
    👈آیا میشه تو همین حالت تو گلدون بکارم یا صبر کنم ریشه ها ضخیم تر بشه
    👈و برای جلوگیری از لزج شدن انتهای برگ چیکار کنم؟
    👈و مدت زمان ریشه دار شدن کامل برگ چند ماه هست؟
    ممنون🙏

    1. سلام کیمیا جان
     1- می تونین در گلدان بکارید.
     2- آب درون ظرف را زودتر تعویض کنید و برگ ها را با پارچه تمیز کنید.
     3- بستگی به برگ دارد اما معمولا از دو هفته تا یک ماه زمان بر خواهد بود.

 6. ببخشید سانسوریا من چند روزی جلوی آفتاب مونده بود و الان قسمت بالاییش خشک شده باید چکاری انجام بدم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   در محیطی با نور ملایم قرار دهید و آبیاری را بیشتر کنید.
   یک روز در میان گیاه را غبارپاشی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا