گیاهان زینتیدانستنیگیاهان آپارتمانی

آموزش جامع نگهداری “گل دیفن باخیا”

نگهداری دیفن باخیا و مقدمه ای بر آن

نگهداری دیفن باخیا دشوار نیست و با رعایت نکات بسیار ساده ای که در ادامه این مقاله آنهارا به طور کامل برای شما خواهیم گفت می توانید این گیاه زیبا را درون آپارتمان پرورش دهید.

دیفن باخیا با برگ های پهن جزء یکی از گیاهان زینتی و زیبا به حساب می آید این گیاه زیبا از خانواده شیپوری است و بومی مناطق گرم آمریکای جنوبی، مکزیک و هند می باشد. برگ های این گیاه به رنگ سبز و با رگه های زرد یا سفید می باشد. شیره این دیفن باخیا باعث تحریک و التهاب پوستی می شود بنابراین این گیاه جزء گیاهان سمی محسوب می شود.

نام انگلیسی این گیاه Dumb Cane بوده و با نام علمی Diffenbachia amoena شناخته می شود.

طول برگ های این گیاه معمولا به 30 سانتی متر می رسد و در این حالت عرض آنها 15 سانتی متر است. ساقه گوشتی و ضخیم داشته و با رشد برگ های فوقانی ساقه های پایینی لخت می شود. در صورت مساعد بودن شرایط گیاه به گل می نشیند. گل های دیفن باخیا به رنگ سفید مایل به سبز دیده می شوند.

نگهداری دیفن باخیا با برگ های پهن
برگ های پهن دیفن باخیا با رگه های سفید

آبیاری دیفن باخیا

همانطور که در ابتدا گفته شد این گیاه بومی مناطق گرم آمریکا و مکزیک است بنابراین به آبیاری زیاد حساس است. در فصل تابستان این گیاه به هفته ای 2 بار آبیاری احتیاج دارد. قبل از آبیاری بررسی کنید خاک گیاه خشک باشد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود.

در فصول سرد سال هفته ای یک بار آبیاری برای گیاه کافسیت. در صورت مرطوب بودن خاک به هیچ عنوان گیاه را آبیاری نکنید. این گیاه به کم آبی مقاوم است اما آبیاری فراوان باعث نابودی آن می شود.

نور مناسب در نگهداری دیفن باخیا

گل دیفن باخیا برای رشد بهتر نیاز به نور غیر مستقیم دارد. در فصل تابستان گیاه را در نقطه ای که چندین ساعت نور غیر مستقیم دریافت کند قراردهید. نور شدید باعث سوختی برگ ها و نور کم موجب علفی شدن گیاه می شود.

رطوبت مناسب در نگهداری دیفن باخیا

اگر قصد نگهداری گل دیفن باخیا در آپارتمان را دارید بهتر است آنرا در سرویس بهداشتی و حمام دارای نورگیر قراردهید. این گیاه برای رشد بهتر نیاز به رطوبت بالا دارد. رطوبت مورد نیاز این گیاه بین 60 تا 90 درصد است. برای تامین رطوبت مورد نیاز می توانید با غبارپاشی، ساخت جزیره و قراردادن یک لیوان آب در کنار گیاه رطوبت مورد نیاز آنرا تامین کنید.

[box type=”info” align=”alignright” class=”” width=””]مراحل ساخت جزیره برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه را در مقاله نگهداری گیاه گندمی به طور کامل توضیح داده ایم.[/box]

نگهداری دیفن باخیا زیبا
دیفن باخیا

دمای مناسب در نگهداری دیفن باخیا

بهترین دما برای نگهداری گل دیفن باخیا ، دمایی بین 15 تا 25 درجه می باشد. گیاه را در فصل زمستان در دمایی کمتر از 15 درجه قرار ندهید، زیرا دمای پایین باعث ریزش برگ های گل دیفن باخیا می شود. در دماهای بالاتر از 25 درجه غبارپاشی فراموش نشود.

خاک مناسب

می توانید از خاک های آماده برای این گیاه استفاده کنید اما دقت داشته باشید که خاک دیفن باخیا باید زهکشی مناسبی داشته باشد و آب اضافی به راحتی از گلدان خارج شود. همانطور که گفته شد استفاده از خاک با عدم زهکشی مناسب موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود. می توانید از مخلوطی از خاک باغچه و خاک جنگل برای این گیاه استفاده کنید.

کوددهی

توصیه می شود هر دوهفته یکبار از کودهای با نیترژن بالا برای دیفن باخیا استفاده کنید. ابتدای فروردین تا انتهای فروردین بهترین زمان برای کوددهی گیاه است.

تعویض گلدان

این گیاه رشد خیلی سریعی ندارد، بنابراین می توانید سالی یکبار و در فصل بهار برای تعویض گلدان اقدام نمایید. پیشنهاد می شود در زمان تعویض گلدان خاک گیاه را نیز تعویض نمایید تا گیاهتان بهترین رشد را داشته باشد.

پرورش و نگهداری دیفن باخیا
پرورش دیفن باخیا

سمی بودن

گل دیفن باخیا یکی از سمی ترین گیاهان آپارتمانی شناخته می شود. توصیه می شود این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری نمایید. زیرا شیره این گیاه دارای بلور های کلسیم اگزالات بوده که در صورت بلع موجب تورم مجاری تنفسی و در نهایت خفگی و مرگ می شود. علاوه بر آن از تماس شیره گیاه با پوست پرهیز کنید، زیرا ممکن است باعث بروز التهابات و حساسیت های پوستی گردد.

تکثیر دیفن باخیا

یکی از بهترین راه های تکثیر این گیاه قلمه زدن است. برای قلمه زدن یکی از ساقه های بلند را از قسمت انتهایی جدا کنید. قسمت بالایی ساقه که دارای برگ است را جدا کنید و درون آب قرار دهید (حدود 10 سانتی متر) و پس از ریشه دار شده در خاک بکارید..

قسمت دیگر ساقه را با اندازه های 8 تا 12 سانتی متر تقسیم کنید. سپس قلمه های جدا شده را به مدت یک الی دو روز در معرض نور غیر مستقیم قراردهید تا خشک شود.

تکثیر گیاه دیفن باخیا
برش ساقه به قسمت های 8 تا 12 سانتی

پس از خشک شدن قلمه ها آنها را به صورت افقی روی خاک قرار دهید. مقداری از خاک را روی قلمه ها برزید و سپس آبیاری کنید.

تکثیر گیاه دیفن باخیا
قلمه ها را به صورت افقی روی خاک قرار دهید و روی آنها خاک بریزید

سطح گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و روی پلاستیک را سوراخ کنید تا محیطی مانند گلخانه ساخته شود. پس از آنکه قلمه ها سر از خاک بیرون آوردند پلاستیک را بردارید.

تکثیر و نگهداری دیفن باخیا
روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید.

تمیز کردن برگ ها

با یک پارچه یا اسفنج مرطوب ماهی یکبار به آرامی روی سطح برگ های گیاه را تمیز کنید. دقت داشته باشید قبل از آبیاری این کار را انجام دهید، زیرا برگ های این گیاه پس از آبیاری خاصیت شکنندگی پیدا می کند. همانطور که گفته شدن دیفن باخیا یک گیاه سمی است، از اینرو برای تمیز کردن برگ ها از دستکش استفاده کنید.

بیماری های گیاه دیفن باخیا

زرد شدن برگ ها

این مشکل می تواند در پی آبیاری زیاد مشاهده شود. در این مواقع آبیاری گیاه را کاهش داده و بین 2 آبیاری اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود.

زرد شدن برگ های دیفن باخیا
زرد شدن برگ ها

رنگ پریدگی برگ ها

نور و سرما زیاد باعث بوجود آمدن این مشکل می شود. کافیست گیاه را به نقطه گرم تر و در تابش غیر مستقیم آفتاب قرار دهید.

سوختن برگ ها

قراردادن گیاه در معرض تابش شدید باعث ایجاد لکه های سوختگی روی برگ های گیاه می شود. دیفن باخیا را به محیطی با نور ملایم انتقال دهید.

بیماری های دیفن باخیا
سوختن برگ های دیفن باخیا

قهوه ای شده ساقه

این مشکل می تواند در پی پوسیدگی ریشه ایجاد شود. گیاه را از خاک خارج کنید. ریشه گیاه را بررسی کنید و قسمت های پوسیده و لزج را به کمک یک قیچی از ریشه جدا کنید. سپس به مدت یک هفته گیاه را در نقطه ای با نور غیر مستقیم قرار دهید تا استراحت کند. سپس آنرا درون خاک تازه بکارید.

لکه های سفید روی برگ ها

این مشکل نشانه از وجود آفت است. در این مورد گیاه نیاز به سم پاشی با سم حشره کش دارد. این کار را هفته یکبار انجام دهید تا لکه های روی برگها به طور کامل از بین برود.

پوسیدگی برگ ها

در هنگامی که پوسیدگی فقط روی سطح برگ های مشاهده شد به دلیل غبارپاشی زیاد است. غبارپاشی گیاه را کاهش داده و آنرا به محیطی گرمتر انتقال دهید.

سوالات متداول در نگهداری گل دیفن باخیا

قبل تر سعی کردیم به طور کامل در مورد شرایط نگهداری گل دیفن باخیا توضیح دهیم، اما در نگهداری از این گیاه ممکن است برای شما سوالاتی پیش آید که در ادامه به برخی از سوالات پرتکراری که در نگهداری از این گل پرسیده می شود پاسخ داده ایم.

سوالات متداول در نگهداری از گل دیفن باخیا
سوالات متداول در نگهداری از گل دیفن باخیا

گل دیفن باخیا باید در چه رطوبتی نگهداری شود؟

بهتر است دیفن باخیا را در محیطی با رطوبت بالا قرار دهید، زیرا این گیاه در رطوبت های بالا رشد بهتری از خود نشان می دهد. همچنین می توانید از روش های ساخت جزیره یا حتی غبارپاشی برگ ها، برای تامین رطوبت این گیاه استفاده نمایید.

دیفن باخیا در ابتدا رشد خوبی داشت اما الان برگ هایش کوچک شده و زرد می شود، علت چیست؟

این مشکل می تواند به خاطر نور ناکافی رخ دهد که برای برطرف ساختن آن، باید گیاه را به محیط هایی با نور بیشتر انتقال دهید.

البته لازم به ذکر است زرد شدن برگ های دیفن باخیا می تواند به خاطر آبیاری بیش از اندازه باشد، بنابراین در این مواقع باید به آبیاری گل خود نیز توجه کنید.

چرا برگ های جدید گل دیفن باخیا رشد نمی کند؟

رشد نکردن برگ های تازه جوانه زده می تواند به علت قارچی شدن گیاه یا کمبود مواد غذایی درون خاک باشد. در این مواقع ابتدا خاک را بررسی کنید تا از عدم وجود قارچ مطمئن شوید. در صورت نبود مشکل می توانید در فصول رشد دیفن باخیا، از کود های محلول یا غیر محلول در خاک استفاده نمایید.

ساقه های دیفن باخیا بلند شده و زیاد رشد کرده است، باید چه کار کنم؟

در این مواقع می توانید با قلمه زدن، گیاه خود را تکثیر کنید و زیبایی را به گل دیفن باخیا خود بازگردانید. قلمه زدن با مطابق با توضیحات داده شده انجام دهید تا گیاه شما دچار مشکل نشود.

من بچه کوچک دارم، باید چیکار کنم؟

همانطور که پیش تر گفته شد، دیفن باخیا دارای شیره سمی می باشد و در صورت خورده شدن می تواند مشکلات گوارشی زیادی را برای فرد رقم بزند، به همین خاطر توصیه می کنیم آنرا دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود نگهداری کنید.

دقت کنید شیره این گیاه در اثر تماس پوستی می تواند موجب التهاب شود، به همین خاطر حتما در زمان تمیز کردن برگ ها یا قلمه زدن دیفن باخیا، از دستکش مناسب استفاده کنید.

علت پیدایش تار عنکبوت روی خاک گلدان چیست؟

این مشکل نشانه از قارچی شدن گیاه است که می توان به راحتی و با استفاده از قارچ کش های مخصوص این مشکل را برطرف ساخت.

عمر گیاه دیفن باخیا چقدر است؟

در صورتی که دیفن باخیا در شرایط ایده آل نگهداری شود می تواند به راحتی بیش از 5 سال نیز عمر کند.

علت زدن شدن برگ های گل دیفن باخیا چیست؟

این مشکل معمولا به خاطر آبیاری بیش از اندازه و عدم زهکشی مناسب خاک رخ می دهد. برای برطرف ساختن این مشکل باید آبیاری را کاهش دهید و ریشه ها را بررسی کنید تا دچار پوسیدگی نشده باشند.

نگهداری دیفن باخیا
جایا گرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا