گیاهان زینتیگیاهان آپارتمانی

10 نکته مهم که در پرورش “گل مرجان” باید بدانید😍مقاله جامع

بیماری های گل مرجان

پرورش و نگهداری گل مرجان و مقدمه ای بر آن

گل مرجان بومی ماداگاسکار است و در بهترین حالت معمولا طول آن به 90 سانتی متر می رسد. اسم علمی این گل زیبا فرفیون (Euphorbia milii) است که جزء گیاهان گوشتی به حساب می آید. روی ساقه گیاه خار های زیادی وجود دارد، بنابراین باید مراقب دست هایتان باشید. لازم به توضیح است شیره گل مرجان سمی بوده و باعث ایجاد التهاب پوستی می شود.

گیاه مرجان، هم از نظر ظاهری و هم از نظر رشد و نمو به کاکتوس ها شباهت زیادی دارد. این گل زیبا همانند کاکتوس ها در مقابل گرما و کم آبی مقاوم است. این گیاه در اغلب فصول سال ممکن است گل بدهد ولی در اکثر مواقع در فصل زمستان به گل می نشیند. در صورتی که قصد خرید گل مرجان به همراه گلدان را از وب سایت جایاگرین دارید می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

دکمه-خرید-گل-مرجان
خار های درشت گل مرجان
ساقه فطور و خار های درشت گل مرجان

آبیاری مناسب گل مرجان

همانطور که در ابتدا گفته شد این گیاه بومی مناطق گرم و خشک ماداگاسکار است، بنابراین به کم آبی مقاوم است. ولی دقت داشته باشید که فاصله بین 2 آبیاری بیشتر از 10 روز نباشد. به دلیل سوخت و ساز بالا این گیاه، در روز های گرم تابستان می توان یک روز در میان گیاه را آبیاری کرد، لازم به توضیح است در این حالت نباید گیاه را در آب غوطه ور کنید.

آبیاری مناسب گل مرجان در زمستان چگونه است؟ 

در فصول سرد سال گل مرجان به آبیاری زیادی احتیاج ندارد. در فصل زمستان هفته ای یکبار آبیاری برای گیاه کافیست. قبل از آبیاری خاک گیاه را بررسی کنید و در صورت خشک بودن، می توانید گیاه را آبیاری نمایید.

نور مناسب

این گیاه برای رشد بهتر به نور زیادی احتیاج دارد. در فصل تابستان گیاه را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا گیاه حداکثر رشد و نمو را داشته باشد. در روز های خیلی گرم و سوزان گیاه را در سایه آفتاب قرار دهید تا آفتاب سوزان باعث سوختگی برگ های گیاه نشود. قرار دادن این گل در نقطه کم نور باعث ایجاد زردی و ریزش برگ ها می شود. سایر بیماری های گل مرجان را در انتهای همین مقاله برای شما آورده ایم.

گلهای گل مرجان
گل های زیبای مرجان

رطوبت مناسب 

معمولا این گیاه به رطوبت فراوانی برای رشد احتیاج ندارد، اما طبیعتا هرچه رطوبت محیط اطراف گیاه بیشتر باشد باعث رشد بهتر این گل می شود.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]برای تامین رطوبت گل مرجان به هیچ وجه از روش غبارپاشی استفاده نکنید. بهترین راه تامین رطوبت گل مرجان ساخت جزیره است. مراحل ساخت جزیره برای گیاهان را به طور کامل در مقاله نگهداری گیاه گندمی برای شما عزیزان ذکر کرده ایم.[/box]

دمای مناسب

این گیاه به خوبی دماهای بالا را تحمل می کند ولی بهترین دما برای رشد و گلدهی این گل زیبا، دمایی بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد است.

در شب های سرد زمستانی گیاه را به داخل خانه منتقل کرده و اجازه ندهید در دمای زیر 15 درجه باشد. دمای خیلی پایین باعث ریزش برگ های گیاه می شود.

نگهداری گل مرجان
گل مرجان جوان

خاک مناسب گل مرجان 

خاک برای این گیاه اهمیت زیادی ندارد و می توانید از انواع خاک از جمله خاک کاکتوس برای این گل استفاده کنید. دقت داشته باشید خاک مورد نیاز این گیاه باید زهکشی مناسبی داشته باشد و آب اضافی از گلدان خارج شده تا باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود.

کوددهی مناسب

این گیاه رشد آهسته ای داشته و نیاز به کوددهی ندارد. می توانید سالی دوبار و در اوایل بهار و اوایل پاییز از کود های حاوی نیتروژن برای گل مرجان استفاده کنید.

لازم به توضیح است اگر به همراه تعویض گلدان، خاک گیاه را نیز تعویض نمایید این گیاه نیازی به کوددهی نخواهد داشت.

گل مرجان زیبا
گل مرجان

تعویض گلدان 

همانطور که گفته شد، این گل رشد آهسته ای دارد. بنابراین هر سال و حتی هر دوسال یکبار نیاز به تعویض گلدان خواهد داشت.

بهتر است در زمان تعویض گلدان از خاک تازه برای گیاه استفاده کنید. در این صورت گیاه شما احتیاج به کوددهی نداشته و به بهترین شکل به رشد خود ادامه می دهد.

هرس کردن گل مرجان 

آیا گل مرجان نیاز به هرس کردن دارد؟ 

بله، هر چند ماه یکبار برگ های زرد شده و خشک شده را از گیاه جدا کنید تا فضا برای رویش برگ های جدید ایجاد شود.

ساقه های بلند گیاه را به کمک یک قیچی تیز جدا کرده و در اطراف گیاه قلمه بزنید. با این روش گلدان شما پر از گل های مرجان زیبا می شود.

گلدان گل مرجان
قلمه زدن ساقه های مرجان در گلدان

تکثیر

بهترین راه برای تکثیر این گیاه، قلمه زدن است که در ادامه آنرا برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

برای قلمه زدن گیاه ابتدا با استفاده از یک قیچی تمیز یکی از شاخه های بلند گیاه را جدا کرده و به مدت چند ساعت درون آب قرار دهید تا به طور کامل شیره آن، از ساقه خارج شود. دقت کنید که شیره گیاه روی دستتان نریزد زیرا شیره گل مرجان سمی است و باعث ایجاد ناراحتی پوستی می شود.

پس از خارج شدن شیره، گیاه را از آب خارج کنید و چندین ساعت به ساقه گیاه استراحت دهید تا خشک شود.

بعد از خشک شدن ساقه آنرا به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و در خاک بکارید و با اسپری روی سطح خاک را مرطوب نگه دارید. بعد از گذشت 5 هفته گیاه ریشه دار می شود.

در این ویدیو به طور کامل روش قلمه زدن گل مرجان توضیح داده شده است که پیشنهاد می شود قبل از تکثیر این گیاه حتما ویدیو بالا را مشاهده کنید.

دکمه-خرید-گل-مرجان

بیماری ها

زرد شدن و ریزش برگ ها

یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای گل مرجان اتفاق می افتد، زرد شدن و ریزش برگ هاست که معمولا در پی آبیاری زیاد رخ می دهد. در صورت مشاهده این مشکل فاصله بین 2 آبیاری را زیاد کرده و اجازه دهید خاک گیاه خشک شود.

گل ندادن

این مشکل در پی نور کم و کم بودن مواد مغذی گیاه ایجاد می شود. ابتدا خاک گیاه را تعویض کرده، یا از کود های مایع حاوی نیتروژن استفاده کنید و سپس گل مرجان را در نقطه پر نور قرار دهید.

کم رنگ شدن برگ ها

کوددهی زیاد و عدم دریافت نور کافی باعث ایجاد این مشکل می شود. کوددهی را متوقف کرده و گیاه را به محل پر نور انتقال دهید.

برگ های زرد
زرد شدن برگ های گل مرجان

خشک شدن برگ ها گل مرجان 

گرمای زیاد، کمبود مواد غذایی و قرارگرفتن در محیط خشک می تواند علت های ایجاد این مشکل باشد.

سیاه شده ساقه

آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و در نتیجه موجب سیاه شدن ساقه گیاه می شود.

گیاه را از خاک خارج کرده و ریشه را بررسی کنید. قسمت های خشک شده و لزج را با قیچی جدا کرده و به مدت یک هفته گیاه را در نور ملایم قرار دهید تا استراحت کند. سپس آنرا در خاک تازه بکارید و آبیاری کنید.

آفات گل مرجان

مشاهده هر گونه لکه های سفید و قرمز و تار عنکبوت روی ساقه و برگ های گیاه نشانه از آفت است. می توانید از قارچ کش های مناسب برای از بین بردن این آفات استفاده کنید.

پاسخ به سوالات متداول در مورد گل مرجان

در این مقاله به طور کامل روش نگهداری و برطرف کردن مشکلات گل مرجان توضیح داده شد، اما در نگهداری از این گیاه ممکن است سوالات و مشکلاتی برای شما پیش آید که در ادامه به بررسی و پاسخ به سوالات متداولی که در مورد گل مرجان پرسیده می شود پرداخته ایم، پس ادامه این مطلب را با ما همراه باشید.

چکار کنیم گل مرجان گل بدهد؟

یکی از بهترین روش های موثر برای گلدهی گل مرجان این است که گیاه را در معرض نور بیشتر قرار دهید و با کوددهی بیشتر، موجب گلدهی گیاه شوید. برای کوددهی توصیه می شود از کود های غنی از نیتروژن استفاده نمایید.

روش نگهداری گل مرجان خاردار چگونه است؟

لازم به توضیح است که اکثر گونه های گل مرجان، خار دار هستند و روش نگهداری آنها با هم یکسان است و تفاوت ندارد، بنابراین نکات ذکر شده در این مقاله برای نگهداری از تمامی گونه های گل مرجان، از جلمه گل مرجان خاردار کاربردی می باشد.

علت شل شدن ساقه گل مرجان چیست؟

آبیاری بیش از اندازه و کوددهی زیاد یکی از علت های اصلی شل شدن ساقه گل مرجان می باشد.

ایا گل مرجان در آب ریشه میزند؟

خیر، احتمال ریشه دار شدن گل مرجان در آب کم است و بهتر است برای تکثیر آنرا در خاک بکارید؛ روش کامل تکثیر گل مرجان در این صفحه توضیح داده شده است که توصیه می شود مراحل ذکر شده را مرحله به مرحله انجام دهید.

خاک مناسب گل مرجان چیست؟

گل مرجان حساسیتی به خاک ندارد و می توانید آنرا در تمامی خاک ها بکارید، اما توصیه می شود از خاک کاکتوس و یا خاک باغچه برای این گیاه استفاده نمایید. دقت داشته باشید که خاک استفاده شده در گلدان گل مرجان باید زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب اضافی ناشی از آبیاری به طور کامل از گلدان خارج گردد.

گل مرجان
گل مرجان | Euphorbia milii
بنر

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫52 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید مرسی از مطلب خوبتون
  ببخشید برگ های گل مرجان من زرد شده علت چی میتونه باشه؟

  1. سلام ممنون که مطالعه کردین
   معمولا به دلیل آبیاری زیاد این مشکل پیش میاد. قبل از آبیاری صبر کنید که خاک گیاه حتما کاملا خشک شده باشه

  2. سلام وقتتون بخیر من چند روزه یه گیاه مرجان خریدم الان دیدم داره برگهاش زرد میشه چند تا از گلهاشم خشک شده گیاه هم کوچیک نیست بزرگه،توی خونه پشت پنجره نگهش داشتم مشکلش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام دوست عزیز
    این مشکل میتونه به خاطر آبیاری بیش از اندازه یا تغییر فصل رخ داده باشد.

   2. سلام وقتتون بخیر
    ممنونم از مطالب بسیار مفیدتون .
    گل مرجان من گل نمی‌دهد، رشد خوبی رو به بالا دارد ولی ساقهاش نازک است و جوانه اضافه نمی‌زند. ممنونم از راهنمایی شما

  1. سلام
   من یه مرجان دارم که بعضی از ساقه هاش رشد علفی دارن، یعنی یه ساقه سبز بلند با چند تا برگ. دلیلش چی میتونه باشه؟
   این ساقه هارو بکنم یا بذارم بعدا ضخیم میشه؟

   1. سلام دوست من
    گیاه را در محیطی با نور بیشتر قرار دهید و برای ساقه های علفی نیاز نیست کاری انجام بدین

  1. سلام رادین عزیز
   می تونین از خاک آماده کاکتوس برای گل مرجان استفاده کنید. دقت کنید حتما خاک زهکشی خوبی داشته باشه و آب به راحتی ازش خارج بشه

 2. سلام مرسی مطلبتون خیلی مفید بود
  یه سوال داشتن
  من میخوام گل مرجانو داخل اتاقم نگهدارم، مشکلی نداره؟

   1. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
    اتاق من نور و روشنایی نسبتا خوبی داره ولی افتاب مستقیم نیست موقعیت گیاه هم پایین پنجره هست و برگای گیاهم داره زرد میشه همینطور گل‌هاش این بخاطر نور کمه؟

    1. سلام فاطمه جان
     بله، گل مرجان باید در نور شدید خورشید باشد.
     اگر نمیتونین آنرا در محیطی با نور شدید قرار دهید حتما آبیاری را کاهش دهید. اما به نظر بنده بهتره مکان نگهداری اون رو تغییر بدین.

 3. گل مرجان من شروع کرده به ریزش برگ و همینجوری برگاش داره میریزه، چیکار باید انجام بدم؟

  1. سلام فرهاد جان
   معمولا این مشکل به خاطر گرمای زیاد با قارچی شدن ریشه به وجود میاد، بررسی کنید که ریشه های گیاه سالم باشه

   1. سلام سر برگ های مرجان من قرمز شده البته بعضی از برگهاش نه همه شون، این نشان از مشکله؟ فکر کنم از همون اول اینجوری بود و خیلی وقته مرجان رو دارم
    و اینکه قبلا گل بیشتری میداد شاخه های پرتری داشت از وقتی گلدونشو عوض کردم و متاسفانه خیلی گلدون بزرگی انتخاب کردم گل هاش کمتر شده

    1. سلام
     بله مشکل از گلدان شماست، اگر امکانش هست گلدان را با یک گلدان کوچکتر تعویض کنید، مرجان در گلدان های کوچک رشد بهتری داره

    2. سلام ممنون از مطالب خوبتون
     مرجان من کامل برگهاش ریخت الان دوباره برگهاش سبز شدن اما ساقه اش ظاهرا لاغر و خشک شده .میتونید کمکم کنید

     1. سلام دوست عزیز
      به احتمال زیاد آبیاری گیاه شما کمه، آبیاری رو بیشتر کنید و اجازه ندین خاک گیاه خشک باشد.

  1. سلام دوست من
   بله میتونین، فقط دقت داشته باشید که خاک گل شما زهکشی خوبی داشته باشد.

 4. سلام خواستم تشکر کنم از بابت مطلب خوبتون، من چیزایی که گفتینو رعایت کردن و گلم خیلی سرحال شد
  بازم ممنون از سایت خوبتون

 5. سلام، گلدون بزرگ با ساقه هاي قوي و ضخيم دارم ، اما شاخه ها تقريبا شل شدن و برگها پيچيده شدن و زرد ، دليلش چيه لطفا؟؟

 6. سلام . من اول تابستان يك گلدان مرجان خريدم كه پراز گل هاي درشت بود. ولي كم كم ، گلها ريختند و الان گلهاي خيلي ريز ميدهد و همه سر پايين. توي آفتاب ايوان ، پشت توري هست و كلاً ٥،٦ ساعتي آفتاب مستقيم رويش ميتابد. سه چهار روز يكيار هم آب ميدهم .

 7. با سلام و خسته نباشید
  من یک گلدان گل مرجان گرفتم به تازگی یه سوال داشتم
  از زیر گلدان ریشه گل مرجانم زده بیرون و خاکش هم کاملا شن هست آیا نیازی به تعویض گلدان یا خاکش هست؟

  1. سلام دوست من
   اگر گلدان بیش از اندازه بزرگه، لطفا گیاه را به گلدان کوچک تری انتقال دهید.

 8. با سپاس ازرهنمود های شما
  سوال
  چرا بعضی از برگهایی که قلمه زدم کمی جمع می شه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا