گیاهان زینتیگیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری برگ بیدی – روش مقابله با بیماری ها

نکات نگهداری و پرورش گیاه برگ بیدی

برگ بیدی یکی از گیاهان علفی و رونده است که معمولا در صورت مساعد بودن شرایط رشد سریعی داشته و نگهداری از آن راحت می باشد.

نگهداری برگ بیدی و مقدمه ای بر آن

برگ بیدی یکی از گیاهان زیبا و رونده است که نگهداری نسبتا آسانی دارد، نام علمی گیاه برگ بیدی Tradescantia albiflora بوده و در زبان انگلیسی این گیاه را با نام Wandering Jew می شناسند، همچنین این گیاه در خانواده Commelinaceae قرار می گیرد.

برگ های این گیاه بیضی شکل بوده و به رنگ های سبز، ابلق، بنفش و سفید دیده می شود. نگهداری برگ بیدی کار چندان دشواری نیست و به راحتی در محیط آپارتمان قابل پرورش است.

این گیاه بومی آمریکای جنوبی می باشد بنابراین در شرایط نسبتاً سخت از خود مقاومت نشان می دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات نگهداری از برگ بیدی از جمله آبیاری، نور مناسب ، دما، رطوبت، تکثیر و بیماری ها را باهم بررسی کنیم.

آبیاری مناسب در نگهداری برگ بیدی

برای رشد بهتر برگ بیدی در فصل تابستان آنرا 2 بار در هفته و در زمستان یکبار در هفته آبیاری نمایید. مرطوب نگه داشتن خاک این گیاه باعث رشد بهتر آن می شود.

لازم به توضیح است گیاه را غوطه ور در آب نکنید، زیرا این کار موجب پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود.

برگ بیدی سبز
گیاه برگ بیدی با برگ های به رنگ سبز

نور در نگهداری برگ بیدی

این گیاه برای رشد به نور ملایم و غیر مستقیم نیاز دارد. برگ بیدی معمولا روزانه به 5 الی 6 ساعت نور غیر مستقیم خورشید احتیاج دارد. توجه داشته باشید که گونه های این گیاه که برگ های ابلق و بنفش دارد به نور بیشتری برای پر رنگ شدن برگ ها نیاز دارند.

گیاه را در معرض تابش سوزن نور خورشید قرار ندهید. آفتاب داغ باعث خشک شدن برگ ها و سوختن آنها می شود.

رطوبت مناسب

گیاه برگ بیدی به رطوبت خاصی برای رشد احتیاج ندارد ولی در صورتی که رطوبت محیط اطراف را تامین کنید، شاهد رشد بهتر این گیاه خواهید بود.

برای تامین رطوبت می توانید گیاه را غباپاشی کنید یا با ساخت جزیره رطوبت گیاه را تامین نمایید.

می توانید مراحل ساخت جزیره برای گیاهان را به طور کامل در مقاله نگهداری گیاه گندمی مطالعه فرمایید.

نگهداری برگ بیدی
برگ های بنفش گیاه برگ بیدی

دما مناسب برگ بیدی

دمای مناسب برای پرورش این گیاه بازه بین 18 تا 25 درجه می باشد. البته که برگ بیدی می تواند تا دمای 10 درجه را تحمل کند، اما نگهداری آن در این دمای پایین در طولانی مدت، باعث از بین رفتن گیاه شده و در نتیجه گیاه شما حیات خود را از دست می دهد.

در فصل تابستان و در روز های گرم گیاه را به داخل منتقل کنید تا گرمای هوا باعث آسیب به گیاه نشود.

خاک در نگهداری برگ بیدی

خاک مناسب این گیاه باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری نماید. خاک نسبتاً سبک برای گیاه مناسب است. می توانید از خاک مخصوص گیاهان زینتی یا آپارتمانی برای برگ بیدی استفاده کنید.

همچنین مخلوط خاک باغچه، خاک برگ و ماسه به مقدار مساوی برای گیاه مناسب است.

تعویض گلدان 

در نگهداری از برگ بیدی باید هر 2 الی 3 سال گلدان گیاه را تعویض نمایید. زیرا این گیاه ریشه های کوچکی دارد، بنابراین در کوتاه مدت نیاز به تعویض گلدان نخواهد داشت. لازم به ذکر است تعویض گلدان باید در فصل بهار و تابستان انجام گردد. همچنین توصیه می شود در زمان تعویض گلدان گیاه برگ بیدی، خاک آنرا تعویض نمایید تا مواد آلی موجود در خاک تازه باعث رشد بهتر گیاه شود.

برگ بیدی رونده و علفی
برگ بیدی در دسته گیاهان رونده قرار دارد.

کوددهی

اگر سالیانه خاک گیاه را تعویض می کنید دیگر به کوودهی احتیاج نیست، اما در صورت تمایل می توانید در فصول رشد، اوایل بهار تا اواخر تابستان از کودهای محصول یا غیر محلول، هر دو هفته یکبار برای گیاه استفاده نمایید.

هرس کردن

همانطور که گفته شده این گیاه رشد علفی دارد و هرس نکردن آن در مدت طولانی باعث بد شکل شدن گیاه می شود. بنابراین به طور مرتب شاخه های بیش از حد بلند را از گیاه جدا کنید تا هم ظاهر گیاه حفظ شود و هم فضا برای رویش برگ های جدید ایجاد گردد.

تکثیر برگ بیدی

بهترین روش برای تکثیر گیاه برگ بیدی، قلمه زدن است. برای قلمه زدن کافیست در فصل بهار یا تابستان ساقه هایی به طول 3 سانتی متر از گیاه جدا کنید و در خاک بکارید . پس از کاشتن قلمه ها، خاک را مرطوب نگهدارید تا قلمه ها ریشه دار شوند. پس از گذشت دو الی سه هفته شاهد اولین مراحل رشد گیاه خواهید بود.

لازم به توضیح است می توانید قلمه هارا در آب ریشه دار کنید و پس از آن در گلدن با خاک سبک بکارید.

برگ بیدی بالغ
ساقه های بلند گیاه برگ بیدی

ویدیو قلمه زدن گل برگ بیدی

در صورتی که قصد قلمه زدن گل برگ بیدی را دارید توصیه می کنیم حتما ویدیو پایین را مشاهده فرمایید، زیرا در این ویدیو به طور کامل روش قلمه زدن و تکثر گل برگ بیدی نشان داده شده است.

ویدیو روش قلمه زدن برگ بیدی

بیماری های برگ بیدی

لوله شدن برگ های گیاه

در صورت نگهداری گیاه در محیط گرم و خشک شاهد این مشکل خواهید بود. گیاه را به نقطه با دمای پایینترین انتقال داده و با غبارپاشی رطوبت گیاه را تامین کنید.

پوسیدگی و قهوه ای شدن ساقه

آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه شده است . آبیاری را کاهش داده و مطمئن شوید آب اضافی از گلدان خارج می شود.

سوختن برگ ها

سوختگی برگ ها اگر از نوک برگ شده شده بود دلیل آن آبیاری کم است، اما اگر این سوختگی در گل برگ قابل مشاهده بود نشانه از نور زیاد است.

ضخیم شدن برگ های گیاه

این مشکل در پی کوددهی بیش از حد ایجاد می شود و برای حل آن کافیست از کود دادن به گیاه خودداری نمایید.

تشکیل تار عنکبوت اطراف گیاه

دلیل آن آفات و کنه می باشد که می تواند با استفاده از سموم کنه کش از شر این آفات خلاص شوید.

نرم و آبکی شدن برگ ها

در صورتی که برگ های گیاه برگ بیدی حالت نرم و آبکی به خود گرفت به معنی پایین بودن دمای محیط است و لازم است گیاه را به محیط گرمتری انتقال دهید.

در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با گیاه برگ بیدی در انتهای همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

نگهداری برگ بیدی
جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری برگ بیدی

 

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا