درختچهکاکتوس هاگیاهان آپارتمانیگیاهان فضای باز

همه چیز درمورد گل اشک تمساح و روش های نگهداری از آن

اگر به دنبال یک گیاه با نگهداری بسیار آسان، رشد سریع و تکثیر خود به خودی می گردید، قطعا گل اشک تمساح یکی از بهترین گزینه ها برای شما می باشد. این گل یکی از گیاهان بسیار عجیب است که در اکثر شرایط می تواند به خوبی رشد کند. تکثیر این گیاه به قدری سریع است که حتی اگر قصد تکثیر آنرا هم نداشته باشید، خود به خود تکثیر می شوند. در این گزارش قصد داریم تا به طور کامل در مورد گل اشک تمساح صحبت کنیم.

آشنایی اولیه با گل اشک تمساح

این گیاه از گونه کالانکوئه است و برگ هایی به مانند آن دارد. جالب است بدانید در زبان فارسی این گیاه را با نام های: مادر هزار فرزند، گل اشک، بریفیولوم، کاکتوس زنده زا، زلیخا و گل اشک شب نیز می شناسند. در ادامه این مقاله حتما به چرایی این اسم گذاری پی خواهید برد.

ناگفته نماند که در زبان انگلیسی گل اشک را Bryophyllum می نامند و نام علمی آن kalanchoe daigremontiana است.

این گیاه به سرعت و در اکثر شرایط رشد خوبی را از خود نشان می دهد و معمولا اگر شرایط خوب باشد تا 1 الی 1.5 متر به رشد خود ادامه می دهد. این گیاه به صورت زنده زا تکثیر می شود، به گونه ای که وقتی گیاهک های آن روی خاک بیافتند، به سرعت سبز می شوند و یک گیاه دیگر تکثیر می شود، به همین دلیل است که به آن کاکتوس زنده زا نیز می گویند.

خوش بختانه تکثیر این گیاه به قدری ساده است که شما به هیچ عنوان برای تکثیر آن به مشکل نخواهید خورد، بلکه حتی اگر قصد تکثیر آنرا نداشته باشید، تعداد زیادی از آن خواهید داشت.

نگهداری-گل-اشک-تمساح
برگ های گل اشک تمساح

آشنایی با شرایط نگهداری گل اشک تمساح

قبل تر توضیحات مختصری در رابطه با این گیاه داده شد و تا حدودی با آن آشنا شدیم، اگر چه این گیاه نیاز به مراقبت خاصی ندارد و به خودی خود، رشد می کند، اما در ادامه شرایط نگهداری آنرا برای شما عزیزان توضیح داده ایم.

آبیاری گل اشک تمساح

آبیاری یکی از مواردی است که در نگهداری از این گیاه باید به آن توجه داشته باشید، در صورتی که آبیاری آنرا به درستی انجام ندهید، گیاه با مشکل روبرو خواهد شد و در نتیجه از بین می رود. بهتر است همیشه بعد از خشک شدن خاک، گیاه را آبیاری کنید.

در فصل زمستان هفته ای دو بار و در فصل تابستان یک روز درمیان آبیاری برای این گیاه کافی است. اگر مشاهده کردید که برگ های گیاه به شدت خشک شده اند به این معنی است که آبیاری کم است و در صورتی که برگ ها شل شده بودند، نشانه از آبیاری بیش از اندازه می باشد. البته در این باره در قسمت مشکلات و بیماری های گیاه اشک تمساح توضیح داده ایم.

نور مناسب

نور ملایم و غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای نگهداری از این گیاه می باشد. اگر گیاه شما جوان نیست می توانید آنرا در زیر نور خورشید نیز قرار دهید. این گیاه مقاومت نوری خوبی از خود نشان می دهد و در شرایط نوری مختلف به خوبی می تواند به رشد خود ادامه دهند.

گل-اشک
نور مناسب برای گل اشک

دما

گل اشک، در دما های مختلف به خوبی رشد می کند و لازم نیست در مورد دمای محیط اطراف آن، حساسیت بالایی به خرج دهید. ناگفته نماند که دیده شده گل اشک تمساح در شرایط دمایی گرم و مرطوب رشد بهتری را از خود نشان می دهد.

رطوبت

برای تامین رطوبت این گیاه نیاز به انجام کار خاصی نیست. اما با قرار دادن یک ظرف آب در نزدیکی گیاه اشک، می توانید رطوبت آنرا تامین کنید و رشد آنرا نیز کمی سرعت ببخشید.

هرس کردن گل اشک تمساح

برای هرس کردن کافیست برگ ها و ساقه های خشک شده، زرد شده و آسیب دیده را از گیاه جدا کنید تا فضا برای رشد برگ های تازه باز شود.

گل دهی

گل اشک تمساح به سادگی گل نمی دهد و برای گلدهی باید عمری نزدیک به 2 الی 3 سال داشته باشد. گل های این گیاه معمولا در فصل زمستان نمایان می شوند و ماندگاری بالایی دارند.

اگر گیاه شما فاقد گل است، لازم نیست خیلی خودتان را درگیر این موضوع کنید، زیرا گیاه اشک، گل های نسبتا زیبایی ندارد.

گیاهچه-های-گل-اشک-تمساح
عکس گل اشک تمساح

کوددهی

این گیاه به هیچ عنوان نیاز به کوددهی ندارد و به خوبی رشد می کند. توصیه می کنیم هر زمان که گلدان آنرا تعویض کردید، خاک گلدان را نیز تعویض نمایید تا نیاز به کوددهی پیدا نکنید.

خاک مناسب

خاکی برای گیاه مناسب است که زهکشی خوبی داشته باشد تا آب اضافی ناشی از آبیاری به راحتی از گلدان گیاه خارج شود. می توانید از خاک های اماده کاکتوس یا گیاهان آپارتمانی برای این گیاه استفاده نمایید.

تعویض گلدن

هر زمان که بیرون زدگی ریشه های گیاه را از انتهای گلدان مشاهده کردید، زمان تعویض گلدان این گیاه رسیده است. همانطور که گفته شد حتما در زمان تعویض گلدان خاک گیاه را عوض کنید و از خاک با کیفیت و تازه استفاده نمایید تا رشد گیاه مختل نشود و در آینده احتیاجی به کوددهی آن نباشد.

سمی بودن گل اشک تمساح

یکی از سوالاتی که معمولا در رابطه با این گیاه می پرسند، این است که آیا گل اشک تمساح سمی است؟

بله گیاه اشک تمساح سمی است و در صورتی که به مقدار بالا توسط انسان و حیوانات خرده شود، باعث ایجاد مسمویت می شود.

به همین خاطر است که باید این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید.

تکثیر گل اشک تمساح

تکثیر گل اشک تمساح به قدری ساده است که لازم به انجام هیچ کار سختی نیست برای تکثیر گل اشک کافیست گیاهچه های کوچک روی برگ ها را از گیاه جدا کنید و در عمق 0.5 سانتی خاک بکارید، پس از گذشت چند روز این گیاهچه ها جوانه می زنند و سر از خاک بیرون می آورند. تکثیر این گیاه به همین سادگی امکان پذیر است و نیاز به انجام فعایت های دشواری نیست.

تکثیر-گل-اشک
گیاهچه های روی برگ برای تکثیر گل اشک تمساح

ویدیو روش تکثیر گل اشک تمساح با استفاده از گیاهچه

در ویدیو پایین روش تکثیر گل اشک به صورت قدم به قدم نشان داده شده است و شما می توانید با استفاده از این روش به سادگی گل اشک تمساح خود را تکثیر نمایید.

ویدیو آموزش تکثیر گل اشک تمساح

بیماری ها و مشکلات گل اشک تمساح

علت پژمرده شدن گل اشک تمساح چیست؟

علت اصلی پژمرده شدن گل اشک تمساح آبیاری بیش از اندازه گیاه می باشد. اگر گیاه را زیاد آبیاری کنید حتما با این مشکل روبرو خواهید شد، برای برطرف کردن این مشکل کافیست آبیاری گیاه را کاهش دهید و پس از خشک شدن خاک آنرا آبیاری نمایید.

خشک شدن برگ ها

این مشکل به دلیل کاهش آبیاری و تشنگی گیاه رخ می دهد. برای برطرف کردن این مشکل باید گیاه را پس از خشک شدن خاک آبیاری کنید.

زرد شدن برگ ها

پوسیدگی ریشه به دلیل آبیاری بیش از اندازه باعث زرد شدن برگ های گل اشک می شود، که با آبیاری صحیح می توان به سادگی این مشکل را نیز برطرف کرد.

لکه های سفید زیر برگ ها

دلیل ایجاد لکه های سفید زیر برگ ها، وجود کنه و شپشک های مختلف به ویژه شپشک آرد آلود می باشد، می توانید با سم های مخصوص شپشک آرد آلود گیاه را سمپاشی کنید و مشکل آنرا برطرف سازید.

تار عنکبوت روی خاک

این مورد نشانه از وجود آفت است که برای از بین بردن آن باید با استفاده از قارچ کش های مخصوص این گیاه را سمپاشی نمایید.

نگهداری-گل-اشک

در این مقاله به تمامی مواردی که شما باید در نگهداری از گل اشک بدانید، اشاره شد. این گیاه گیاهی بسیار مقاوم و خودرو است که نیاز به نگهداری خاصی ندارد.

بنابراین اگر به دلیل مشغله کاری یا هر دلیل دیگری فرصت زیادی برای نگهداری از گیاهان ندارید، گل اشک تمساح می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این گیاه می توانید آنرا در انتها همین مطلب برای ما بنویسید تا کارشناسان جایاگرین در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان باشند.

3.9/5 - (182 امتیاز)

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫50 دیدگاه ها

  1. سلام.ببخشید من از جوانه های این گیاه کاشتم بهش درست اب میدم پشت پنجره جنوبی هم گذاشتم ولی رشد نداره بعد از مدت طولانی یکبار دو سانتی متر ساقش یلند میشه باز تا یکسال همونجوری میمونه ساقش به شدت باریکه و برگاشم ریزه حدودن ۳۰سانت قدش شده هر پنج سانت یک برگ داره

  1. سلام دوست عزیز
   بله دقیقا همینطوره و علاوه بر زیبایی مقاومت بسیار بالایی هم دارد.

  2. سلام من گلم رشد نداره و برگاش پایین اومده ولی پژمرده نشده مشکل چیه لطفا راهنمایی کنید♡

   1. سلام دوست من
    احتمالا آبیاری را زیاد انجام میدهید یا طول گیاه شما بیش از اندازه بلند شده است.

 1. سلام
  گیاه اشک تمساح من خیلی بلند شده طوری که دائم از ساقه خم میشه .میخواستم بدونم چطور میتونم مهارش کنم.

  1. سلام گل من رو هفته ای یکبار آب میدادم ولی متاسفانه پژمرده شده وبرگه های جدید بی جان وبیحال وکوچک شدن ودیگه از گل های جدید روی برگها هم خبری نیست نمیدونم دلیلش کم آبی هست پر آبی هست ؟؟

 2. سلام . برگهای اشک تمساح من رو به پایین برگشته نمیدونم علتش چیه پژمرده یا خشک هم نیستن 🤔😔

  1. سلام داداش من چیکار کنم این اشک تمساحم روبه بالا حرکت کنه این خم میشه روی زمین حرکت میکنه بعد این ساقش هم کلفت شده نمیشه سافس کرد چیکار کنم

 3. سلام جناب خسته نباشیدیک هفته داخل ساقه گل اشک من ریشه ریخته ازجاهایی که رشد برگ شروع شده به مشگل نمیخورد گلم توان چندسال که داشتم داخل ساقه ریشه نزده بودن اولین گل اشکیه که داشتم این جوری شده مرسی راهنمایی کنید

    1. سلام لیلا جان
     بله این گیاه بعد از رشد زیاد خم میشه و نمیشه کاری انجام داد
     تنها راه برای برطرف کرد این مشکل اینه که می تونین ساقه گیاه را به یک چوب یا تکیه گاه ببندید.

 4. با سلام من چندین سال هست که این گیاه رو دارم و هر سال زمستان گل دهی خوبی هم داره میخواستم بگم اتفاقا گل های بسیار زیبایی هم داره

 5. سلام.وقت بخیر.
  من یکسال هست که این گل زیبای اشک تمساح را از طریق جوانه های کوچک روی برگ کاشتم ولی هنوز روی لبه ی برگ ها جوانه نزدند ممنون میشم بفرمایید که علت چیست؟

 6. سلام گل اشک تمساح من خیلی بزرگ شده اماروبرگ هاش دیگه جوانه نمیزنه وخودبرگ هاش هم روشون لکه های بدرنگی افتاده علت چیه.خاکش خوب یادچارافت شده؟؟؟برگ هاشم اکثرادارن خشک میشن.چکارکنم؟؟؟

 7. سلام من پسر دو سال و نیمه دارم که دور دهانش کامل قرمز شده و بعضی ها میگن ممکنه از اشک تمساح و کرده افشانی آن گیاه باشه خیلی زیباست و گل های زیبایی درآورده . لطفا ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست من
   به احتمال خیلی زیاد فرزند شما به چیز دیگری حساسیت دارد، لطفا به پزشک مراجعه کنید.

 8. سلام گل های ریزی که روی برگ ها رشد کرده همه شون در حال ریختنه چیکار کنم از ریزش شون جلوگیری بشه؟

 9. سلام
  ساقه ی اشک تمساحم داره از پایین سیاه میشه دلیلش چیه
  ممکنه خاکش قارچ گرفته باشه ؟
  محلول قارچ کش بخرم خاکش درست میشه یا باید عوض کنم ؟

  1. سلام دوست من
   باید ریشه را بررسی کنید که نپوسیده باشه
   توصیه میشه گیاه را از خاک خارج کنید و بعد از بررسی ریشه در خاک جدید بکارید.

 10. سلام وقت بخیر من تازه این گل زدم توی خاک ابیاریش چجوری باشع اخه الن بهاریم نه تابستون؟

  1. سلام
   در روز های گرم یک روز در میان و روز هایی که هوا خنک است دو روز در میان آبیاری کنید.

 11. سلام خسته نباشید، گل من خیلی زیبا و رشد خوبی دارد ولی ساقه خیلی بلند شده و کج شده و به طور بدی بلندتر میشه طول ساقه، ایا میشه از ساقه چید و قلمه زد، و چطور میشه اجامش داد؟ ممنون

 12. از طریق برگ هم میشه تکثیر کرد
  این روش رو با شروع پاییز و خنک شدن هوا انجام دهید
  برگ رو از بوته جدا کرده و مستقیم در خاک بکارید

 13. سلام
  من‌این‌گل‌رودارم‌وتکثیر‌ش‌واقعا‌بالاس
  سوالم‌اینه‌که‌میشه‌این‌برگچه‌های‌کوچولو‌که‌روی
  برگاش‌درمیاد‌رو‌جمع‌کنم‌وخشک‌کنم‌بعدا‌بکارم‌توگلدون‌؟؟
  واین‌که‌چه‌مدت‌میشه‌نگهش‌داشت‌برگچه هارو؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا