گیاهان زینتیگیاهان آپارتمانی

نگهداری نخل مرداب در خانه – پرورش نخل مرداب در آب + نکات مهم آن

نگهداری و پرورش پنجه های کلاغ

نخل مرداب یکی از گیاهان زیبا و مقاوم آپارتانی است که می توانید به راحتی آنرا در منزل، محل کار، بالکن و سایر مکان ها پرورش دهید، نگهداری از این گیاه بسیار ساده بوده و برای افراد مبتدی انتخاب مناسبی می باشد. در این مقاله به طور کامل با ویژگی ها و شرایط نگهداری این گیاه آب دوست آشنا خواهیم شد، بنابراین با وبسایت جایاگرین همراه باشید.

آشنایی با نخل مرداب

نخل مرداب یکی از مقاوم ترین گیاهان در برابر آبیاری است و هرچه بیشتر آنرا آبیاری کنید، گیاه شما شاداب تر خواهد بود. نخل مرداب بومی مناطق شبه جزیره عربستان و شرق آفریقا می باشد، این مناطق دارای آب و هوای گرم و مرطوب می باشد بنابراین می توان از این موضوع نتیجه گرفت که نخل مرداب، گیاهی مقاوم برای نگهداری می باشد.

نخل مرداب را به نام پنجه کلاغی نیز می نامند زیرا برگ های باریکی دارد که مانند پنجه های کلاغ در کنار هم قرار گرفته اند. نام علمی این گیاه Cyperus alternifolius است و از خانواده جگنیان می باشد. در ادامه همین مقاله به طور کامل تمامی شرایط نگهداری نخل مرداب و روش های برطرف کردن مشکلات آنرا برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد، پس در صورتی که تمایل به نگهداری از نخل مرداب را دارید، پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید.

نخل-مرداب-در-آب

شرایط نگهداری نخل مرداب

همانطور که گفته شد، این گیاه بومی ماداگاسکار، شرق آفریقا و عربستان می باشد به همین خاطر نگهداری راحتی داشته و معمولا آب و هوای گرم و مرطوب را می پسندد، در ادامه شرایط نگهداری نخل مرداب به طور کامل بیان شده است.

آبیاری نخل مرداب

نخل مرداب علاقه زیادی به ابیاری دارد و برخلاف سایر گیاهان، آبیاری زیاد علاوه بر اینکه باعث خرابی گیاه نشده بلکه در افزایش رشد و شادابی نخل مرداب تاثیر فراوانی دارد. جالب است بدانید، نخل مرداب در زادگاه اصلی خود در درون برکه و رودخانه رشد می کند، بنابراین در مورد آبیاری آن جای نگرانی نیست. حتی می توانید نخل مرداب را در آب نگهداری کنید یا گلدان آن را درون ظرف پر از آب قرار دهید. البته برای نگهداری نخل مرداب در آب باید یک سری از نکات را رعایت کنید که در ادامه همین مقاله این نکات را برای شما توضیح داده ایم.

نور مناسب نخل مرداب

نخل مرداب نور زیاد را دوست دارد و در محیط هایی با نور بالا رشد خوبی از خود نشان می دهد، بنابراین بهتر است گیاه را در محیطی قرار دهید که روزانه 5 الی 7 ساعت نور خورشید را دریافت کند.

دقت داشته باشید نور نباید سوزان باشد، زیرا از آنجایی که برگ های نخل مرداب بسیار نازک می باشد، آفتاب داغ باعث سوختن برگ های آن خواهد شد. بهترین مکان برای نگهداری نخل مرداب قرار دادن آن در کنار پنجره ای است که نور ملایم را چندین ساعت در طول روز دریافت کند.

همچنین توصیه می شود که نخل مرداب را در محیط های کم نور نگهداری کنید، زیرا نور کم باعث کاهش رشد گیاه و رنگ پریدگی برگ های گیاه می شود.

نخل-مرداب-دسته-ای

رطوبت مناسب نخل مرداب

رطوبت بالا در رشد این گیاه تاثیر مستقیمی دارد، بنابراین سعی کنید از روش های مختلف مانند ساخت جزیره و غبارپاشی برای تامین رطوبت این گیاه استفاده نمایید. دقت کنید غبارپاشی گیاه را در روز های گرم انجام ندهید و آنرا در زمانی که هوا خنک است مانند پس از غروب آفتاب یا قبل از طلوع خورشید انجام دهید.

جالب است بدانید این گیاه به دلیل تحمل رطوبت بالا، برای نگهداری در سرویس های بهداشتی و حمام نیز مناسب می باشد. البته دقت کنید این مکان ها باید نور مناسبی داشته باشند تا گیاه با مشکل کم نور بودن مواجه نشود.

دما مناسب نخل مرداب

همانطور که پیش تر گفته شد، نخل مرداب بومی مناطق گرم و مرطوب می باشد، بنابراین اگر آنرا در محیط های گرم نگهداری کنید، نخل مرداب شما رشد بهتری خواهد داشت. دقت کنید دمایی بین 25 تا 35 درجه برای این گیاه مناسب است.

در فصول سرد سال، نخل مرداب می تواند تا دماهای نزدیک به 10 درجه را نیز تحمل کند، اما دمایی پایین تر از 10 درجه باعث سرما زدگی و قهوه ای شدن برگ های گیاه خواهد شد. به همین دلیل اگر نخل مرداب را در خارج از خانه نگهداری می کنید، در فصل زمستان آنرا به داخل خانه انتقال دهید تا گیاه شما دچار سرما زدگی نشود.

نخل-مرداب-در-گلدان

خاک مورد نیاز نخل مرداب

از انواع خاک ها می توانید برای این گیاه استفاده کنید، دقت داشته باشید خاکی برای نخل مرداب مناسب است که بتواند به خوبی رطوبت را در خود حفظ کند. در صورت تمایل می توانید از خاک های آماده یا ترکیب خاک ماسه، لوم، پیت ماس برای نخل مرداب استفاده کنید.

اسیدیته خاک نخل مرداب باید اسیدی بوده و PH آن تقریبا بین 5.5 تا 6.5 باشد. توصیه می شود برای این گیاه از خاک معمولی گلدان استفاده کنید. این نوع خاک را می توانید به راحتی در گل فروشی ها پیدا کنید.

نگهداری نخل مرداب در آب

همانطور که گفته شد، می توان نخل مرداب را در آب نیز پرورش داد، برای نگهداری نخل مرداب در آب توصیه می شود هفته ای یک بار آب آنرا تعویض کنید و از آبی استفاد کنید که کلر نداشته باشد.

دقت کنید برخی از افراد برای از بین بردن کلر آب، آنرا می جوشانند که این کار کاملا اشتباه است، زیرا زمانی که آب را می جوشانید به همراه کلر، مواد معدنی املاح آب نیز از بین می رود. برای از بین بردن کلر آب، تنها کافیست مقدار از آبی می خواهید کلر زدایی کنید را در ظرفی بریزید و 24 ساعت آنرا در گوشه ای قرار دهید، به همین سادگی و بدون از بین رفتن املاح آب، کلر موجود در آن از بین خواهد رفت.

همانطور که گفتیم می توانید نخل مرداب را در آب نیز نگهداری کنید اما باید بدانید رشد نخل مرداب در آب به مراتب کمتر از رشد آن در خاک می باشد، بنابراین اگر تمایل دارید که گیاه شما رشد سریعتری داشته باشد باید آنرا در گلدان بکارید در غیر این صورت می توان نخل مرداب را در آب نیز پرورش داد.

نگهداری-نخل-مرداب-در-آب

کوددهی نخل مرداب

این گیاه رشد نسبتا خوبی دارد و نیاز به کوددهی ندارد اما می توانید در فصول رشد یک الی دوبار از کودهای محلول یا غیر محلول استفاده نمایید. توصیه ما به شما این است که برای رشد بهتر گیاه، سایر شرایط مانند نور، رطوبت، آب و دما را برای آن فراهم آورید تا نیازی به کوددهی گیاه پیدا نکنید.

دقت کنید کوددهی بیش از اندازه علاوه بر اینکه باعث رشد سریعتر گیاه نشده بلکه می تواند موجب سوختگی ریشه و از بین رفتن گیاه شود، پس دقت داشته باشد اگر می خواهید آنرا کوددهی کنید بیشتر از سالی دو بار این کار را انجام ندهید.

تعویض گلدان

هر یک الی دو سال گیاه شما نیاز به تعویض گلدان پیدا خواهد کرد. گلدان جدید را خیلی بزرگ انتخاب نکنید تا رشد گیاه متوقف نشود. باید بدانید تمامی گیاهان در گلدان هایی با سایز مناسب رشد خیلی بهتری از گلدان های بزرگ دارند، زیرا در گلدان های بزرگ بیشتر انرژی گیاه صرف ریشه زنی می شود و تا مدتی به طور کامل رشد گیاه قطع خواهد شد، نخل مرداب از این قانون مستثنی نیست، پس گلدان آنرا زیاد بزرگ انتخاب نکنید.

نکته مهم در زمان تعویض گلدان، تعویض خاک آن نیز می باشد. در زمان تعویض گلدان، خاک آنرا نیز تعویض کنید تا مواد معدنی گیاه به خوبی تامین شود. در صورتی که در زمان تعویض گلدان، خاک گیاه را نیز تعویض نمایید، مواد مورد نیاز نخل مرداب به خوبی تامین شده و دیگر نیازی به کوددهی گیاه پیدا نخواهید کرد.

نگهداری-نخل-مرداب-در-منزل

هرس کردن نخل مرداب

در پرورش این گیاه باید حواستان به هرس کردن آن نیز باشد، برای هرس کردن نخل مرداب لازم به انجام کار خاصی نیست، تنها کافیست برگ ها و ساقه های خشک شده و مرده را از گیاه جدا کنید تا فضای کافی برای رشد برگ های جدید وجود داشته باشد. زیاد خودتان را درگیر هرس کردن نخل مرداب نکنید زیرا این گیاه تنها سالی یک یا دو بار نیاز به هرس کردن پیدا می کند.

زمان مشخصی برای هرس کردن نیز وجود ندارد و هر زمان که برگ های خشک شده روی گیاه را مشاهد کردید، آنها را جدا کنید، به همین سادگی می توانید نخل مرداب خود را هرس کنید.

تمیز کردن برگ های نخل مرداب

اگر شما گیاه خود را غبارپاشی می کنید دیگر نیازی به تمیز کردن برگ ها نیست اما در صورت تمایل می توانید با استفاده از یک پارچه مرطوب به آرامی برگ های نخل مرداب را تمیز کنید. دقت داشته باشید برای تمیز کردن برگ ها به هیچ عنوان از محلول های شیمیایی و براق کننده استفاده نکنید، زیرا این محلول ها می تواند باعث وارد شدن آسیب های جدی به گیاه شما شود.

گلدهی نخل مرداب

معمولا اگر شرایط برای گیاه مطلوب باشد در اوایل یا اواسط پاییز گل های کوچک و سفید رنگی از نوک و انتهای برگ ها می رویند اما در صورتی که نخل مرداب شما گل نداد، اصلا به آن توجه نکنید، زیرا گل های این گیاه جلوه خاصی نداشته و بیشترین جذابیت نخل مرداب مربوط به برگ های آن می باشد.

گل-دادن-نخل-مرداب

آیا نخل مرداب سمی است؟

این سوال یکی از سوالاتی است که برخی از افراد قبل از خرید این گیاه می پرسند، باید بدانید گزارشی مبنی بر این که نخل مرداب سمی است تا کنون اعلام نشده اما در برخی از منابع گفته شده شیره این گیاه دارای سم خفیفی می باشد و بلعیده شدن آن باعث اسهال و استفراغ خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود نگهداری کنید.

روش تکثیر نخل مرداب چگونه است؟

نخل مرداب یکی از جالب ترین روش های تکثیر را دارد که در ادامه آنرا به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد. این گیاه به طور کلی از دو روش قلمه زدن و پاجوش قابل تکثیر می باشد که هر دو این روش ها موثر است و تقریبا در اکثر مواقع با موفقیت انجام می شود.

در ویدیو پایین روش تکثیر گل نخل مرداب با استفاده از روش قلمه زدن نشان داده شده است، در صورتی که مراحل انجام شده در این ویدیو را به درستی انجام دهید، می توانید به راحتی گل نخل مرداب خود را تکثیر نمایید.

ویدیو روش تکثیر گل نخل مرداب

قلمه زدن نخل مرداب

برای این کار تنها کافیست ساقه هایی که برگ دارند را به طول 10 الی 15 سانتی متر جدا کنید. پس از جدا کردن این ساقه ها باید سر این ساقه ها را در آب قرار دهید. دقت کنید که انتها ساقه نخل مرداب ریشه نمی زند بنابراین باید حتما سر ساقه و قسمتی که برگ دارد را در آب قرار دهید و پس از ریشه دار شدن آنرا در خاک بکارید.

دقت کنید پس از ریشه دار شدن ساقه آنرا در خاک کم عمق و سبک بکارید و آنرا مرتباً آبیاری کنید تا نخل مرداب خودش را بگیرد. قلمه زدن نخل مرداب به همین سادگی انجام می شود و در 90% اوقات نتیجه می دهد و مشکل خاصی برای آن پیش نمی آید.

قلمه-زدن-نخل-مرداب
تشکیل ریشه در سر ساقه و کنار برگ ها

تکثیر نخل مرداب با پاجوش

در اطراف گیاه مادری، نخل های مرداب کوچکی رشد می کنند که می توانید آنها را به آرامی از گلدان مادری خارج کرده و در گلدان دیگری بکارید و آنرا به خوبی آبیاری نمایید، پس از گذشت چند هفته، گیاه به خوبی خودش را گرفته و شما توانسته اید به راحتی آنرا تکثیر کنید.

بیماری ها و مشکلات نخل مرداب

در این مقاله به طور کامل در مورد شرایط نگهداری و تکثیر نخل مرداب توضیح داده شد، اما برای این گیاه نیز مانند سایر گیاهان مشکلاتی به وجود می آید که در ادامه این مشکلات و روش های برطرف کردن آنرا برای شما به طور کامل توضیح خواهیم داد.

علت زردن شدن برگ نخل مرداب چیست؟

حتما می دانید ابیاری بیش از اندازه در گیاهان باعث زرد شدن برگ های آنها می شود اما در این گیاه کاملا برعکس است و اگر گیاه را کم آبیاری کنید، برگ های گیاه شروع به زرد شدن می کنند. برای برطرف شدن این مشکل باید گیاه را در تشتی پر از آب قراردهید تا تشنگی گیاه برطرف شود.

پوسیدگی ریشه یکی دیگر از دلایلی است که می تواند باعث زرد شدن برگ های این گیاه شود، بنابراین اگر گیاه را به درستی آبیاری می کنید باید ریشه های آنرا بررسی کنید که دچار پوسیدگی نشده باشد، برای این کار توصیه می کنیم گیاه خود را به یک باغبان با تجربه بسپارید تا آنرا به طور دقیق بررسی کند.

برگ-های-نخل-مرداب

خشک شدن برگ های نخل مرداب

یکی دیگر از مشکلاتی که در پی آبیاری کم برای گیاه رخ می دهد، خشکی برگ های گیاه می باشد. در این صورت باید گیاه را در تشتی پر از آن قرار دهید تا تشنگی گیاه از بین برود.

قهوه ای شدن برگ های نخل مرداب

همانطور که گفتیم این گیاه در محیط هایی با دمای کم نمی تواند به خوبی رشد کند، در صورتی که در فصل زمستان برگ های گیاه شروع به قهوه ای شدن کردند، باید گیاه را در محیط پر نوری تری نگهداری کنید تا دچار سرما زدگی نشود.

سوختگی برگ ها

قرار دادن گیاه در معرض تابش سوزان نور خورشید باعث سوختگی برگ ها شده، بنابراین در روز های بسیار گرم که آفتاب سوزان است، گیاه را به داخل خانه انتقال دهید و آنرا در معرض نور ملایم و غیر مستقیم قرار دهید.

سوختن-برگ-های-نخل-مرداب
سوختن-برگ-های-نخل-مرداب

چروک شدن برگ های نخل مرداب

قرار دادن گیاه در معرض تابش سوزان نور خورشید باعث چروکیده شدن و جمع شدن برگ های گیاه می شود که برای حل آن باید نخل مرداب را محیطی با نور ملایم انتقال دهید.

کم رنگ شدن برگ نخل مرداب

قرار دادن گیاه در محیطی که نور کافی نداشته باشد، باعث کم رنگ شدن برگ های گیاه و کاهش رشد آن می شود. همانطور که در قسمت نور مناسب این گیاه گفتیم، باید گیاه را در محیطی قرار دهید که حداقل 5 ساعت در روز، نور ملایم و غیر مستقیم آفتاب را دریافت کند.

ریز بودن برگ ها

این مشکل به دلیل فقر خاک از مواد معدنی رخ می دهد که برای برطرف کردن آن می توانید گیاه را کوددهی کنید. اما توصیه می شود در صورت امکان خاک گلدان را به طور کامل با یک خاک تازه تعویض نمایید.

علت رشد نکردن نخل مرداب

این مشکل می تواند دلایل مختلفی از جمله، خاک نا مناسب، نور کم، آبیاری اشتباه و … داشته باشد. اگر تمامی شرایط نگهداری گفته شده در این مقاله را رعایت کنید، گیاه شما دچار این مشکل نخواهد شد.

وجود تار عنکبوت اطراف نخل مرداب

اگر در اطراف گیاه، تار عنکبوت مشاهده کردید نشانه از وجود کنه عنکبوتی می باشد. در صورت مشاهده این کنه ها، جای نگرانی نیست زیرا می توانید با استفاده از اسپری های حشره کش به راحتی این کنه ها را از بین ببرید.

شپشک های ریز در ریز برگ های نخل مرداب

مشاهده این شپشک ها نشانه از وجود شپشک آردآلود می باشد که می توانید با استفاده از سم های مخصوص شپشک اردآلود این موجودات مزاحم را به راحتی از بین ببرید.

پرورش-نخل-مرداب

سوالات متداول نخل مرداب

بهتر است نخل مرداب را در آب نگهداری کنیم یا در خاک؟

این مورد یکی از سوالات متداول و پرتکرار در مورد نگهداری از نخل مرداب است، باید بدانید نگهداری از نخل مرداب در خاک بهتر است زیرا بیشتر مواد مورد نیاز گیاه در خاک موجود است بنابراین در صورتی که گیاه را در خاک نگهداری کنید، رشد بهتری از آنرا شاهد خواهید بود.

علت زرد شدن برگ های نخل مرداب چیست؟

یکی از علت های اصلی این مشکل، آبیاری بیش از اندازه می باشد. اما دقت داشته باشید، معمولا در فصل زمستان و پاییز برخی از برگ های گیاه زرد می شود و میریزد که این مورد کاملا طبیعی بوده و نیاز به نگرانی نیست.

آیا می توان گیاه را زیر نور چراغ نگهداری کرد؟

شما می توانید نخل مرداب را زیر چراغ های مخصوص برای رشد گیاهان نگهداری کنید، اما نگهداری گیاه در زیر چراغ های عادی اصلا پیشنهاد نمی شود.

دلیل تشکیل تار عنکبوت روی خاک گیاه چیست؟

این مشکل نشانه از قارچی شدن گیاه است که می توانید با استفاده از قارچ کش های مخصوص به راحتی آنرا برطرف نمایید.

گیاه در چه شرایط نوری بهترین رشد را دارد؟

در صورتی که نخل مرداب را در محیطی قرار دهید که روزانه چندین ساعت نور ملایم و غیر مستقیم خورشید را دریافت کند، بهترین رشد را از خود نشان می دهد.

دلیل قهوه ای شدن برگ های نخل مرداب چیست؟

این مشکل به دلیل کم آبی رخ داده است و در صورت وقوع این مشکل باید گیاه را موقع آبیاری کنید تا سلامت گیاه به حالت عادی برگردد.

کلام پایانی

گیاه نخل مرداب یکی از گیاهان بومی مناطق گرم و مرطوب است و به همین دلیل مقاومت بالایی داشته و نگهداری از آن راحت می باشد. این گیاه نیاز به شرایط خاصی برای نگهداری ندارد و با رعایت نکات ساده ای که در همین صفحه گفته شد، می توانید این گیاه را پرورش دهید. در این مقاله تمامی نکات مهم در نگهداری از نخل مرداب بیان شد که شما با استفاده از مطالب همین صفحه می توانید به راحتی نخل مرداب خود را پرورش دهید و به راحتی آنرا تکثیر کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این گیاه زیبا و مقاوم آنرا در انتها همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان باشند.

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام و خسته نباشین، میخوام گلدون نخل مردابمو عوض کنم
  گلدانی بخرم که اصلا زهکش نداشته باشه بهتره یا زهکش داشته باشه با زیرگلدانی پر آب ؟؟

  1. سلام دوست من
   قطعا گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشه
   حتما بعد از آبیاری، آب جمع شده در زیر گلدانی را تخلیه کنید.

 2. سلام
  لطفاً بفرمایید برای تکثیر زمانی که نخل را بصورت معکوس در آب گذاشتیم
  تا زمان ریشه دادن در فضای پر نور باشد زودتر ریشه میدهد یا در فضایی که مثلاً کنار کابینت روی زمین که نور کمتری داشته باشه؟

  1. سلام دوست من
   توصیه می شود گیاه را در محیطی قرار دهید که نور ملایم خورشید را دریافت کند. زیرا قراردادن گیاه در معرض نور شدید خورشید باعث از بین رفتن گیاه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا