گیاهان زینتیگیاهان آپارتمانی

بهترین روش نگهداری گل آدنیوم – علت نرم شدن ساقه ادنیوم

 نگهداری گیاه آدنیوم و مقدمه ای بر آن

گیاه آدنیوم بومی عربستان، تایوان، تایلند، ویتنام و آفریقا و در مناطق گرم و مرطوب رشد خوبی از خود نشان می دهد. این گیاه ساقه گوشتی و آبدار داشته و از خانواده “Apocynaceae” می‌باشد. گیاه آدنیوم در فصول خاصی از سال به گل می نشیند و به علت تنوع رنگی و فرم جالب در اکثر نقاط جهان مورد توجه است و به طور گسترده پروش داده می شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد نگهداری این گیاه زیبا و منحصر به فرد اطلاعات بیشتری بدست آورید.

گیاه آدنیوم جوان
گیاه آدنیوم جوان

شرایط نگهداری آدنیوم

قبل تر کمی با گیاه آدنیوم آشنا شدیم اما در ادامه قصد دارم تا در مورد شرایط مورد نیاز برای نگهداری گیاه آدنیوم صحبت کنید. بنابراین در صورتی که شما با روش نگهداری آدنیوم آشنا نیستید، توصیه می کنیم حتما تا انتها این صفحه همراه جایاگرین باشید.

آبیاری گیاه آدنیوم

در فصول رشد گیاه مانند بهار و تابستان از آبیاری گیاه آدنیوم غافل نشوید و از خشکی دادن به گیاه جلوگیری کنید. در روز های گرم بهتر است هفته ای 2 بار گیاه را آبیاری نمایید. دقت داشته باشید آبیاری بیش از اندازه گیاه می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود و در نهایت گیاه شما حیات خودرا از دست می دهد.

در فصل زمستان حتما پیش از آبیاری به خاک گیاه توجه کنید و هرگز قبل از خشک شدن خاک گیاه آنرا آبیاری نکنید. آبیاری گیاه آدنیوم در فصل زمستان و در زمان خواب گیاه یکبار در هفته کافی است.

نکته : ممکن است پس از آبیاری گیاه جوان، زرد شدن و ریزش برگ ها را مشاهده کنید، در این صورت باید از آبیاری گیاه خودداری کنید و پس از خشک شدن کامل خاک آنرا آبیاری کنید.

نور مناسب گیاه آدنیوم

همانطور که در ابتدا مقاله گفته شد، این گیاه بومی مناطق گرم و مرطوب است به همین دلیل برای رشد بهتر نیاز به نور مستقیم دارد. حداقل روزانه به مدت 4 الی 5 ساعت گیاهتان را در هوای آزاد و در معرض تابش نور خورشید قراردهید. لازم به توضیح است هر چقد گیاهتان بزرگتر باشد به نور بیشتری احتیاج دارد، بنابراین گیاه جوان را در پشت پنجره و در سایه آفتاب قراردهید.

در صورت که ساقه گیاه آدنیوم شما نازک شد و شکل علفی به خود گرفت نشانه نور کم است، در این مورد باید گیاه را در نقطه پر نور تر قراردهید.

نگهداری گیاه آدنیوم
ساقه تنومند گیاه زیبای آدنیوم

رطوبت مناسب گیاه آدنیوم

گیاه آدنیوم توانایی تحمل رطوبت کم را تا حدودی دارد ولی در صورتی که می خواهید گیاه شما رشد بهتری از خود نشان دهد بهتر است شرایط را همانند زیستگاه گیاه فراهم کنید. می توانید به وسیله ساخت جزیره و غبار پاشی رطوبت مورد نیاز گیاهتان را تامین کنید. با تامین رطوبت، گیاه شما رشد بهتری داشته و زیبایی خودرا حفظ می کند. لازم به توضیح است برای قطور شدن ساقه و حفظ شادابی گیاه بهتر است محیط اطراف گیاه رطوبت بالایی داشته باشد.

یکی از راه های بسیار مناسب برای تامین رطوبت گیاهان ساخت جزیره می باشد که ما مراحل ساخت جزیره را به طور کامل در مقاله نگهداری گیاه گندمی برای شما عزیزان شرح داده ایم.

دمای مناسب برای نگهدای گیاه آدنیوم

گیاه آدنیوم به خوبی دمای بالا را تحمل می کند، بهترین دما برای نگهداری این گیاه، دمایی بین 10 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد. توجه داشته باشید که گیاه را در دماهای پایین تر از 16 درجه قرارندهید. زیرا این کار باعث زرد شدن و از بین رفتن گیاه می شود.

خاک مناسب آدنیوم

می توانید از خاک کاکتوس برای گیاه آدنیوم استفاده کنید. خاک سبک با زهکشی بالا برای این گیاه توصیه می شود. ماندن آب و رطوبت در خاک گیاه باعث پوسیدگی ریشه در نتیجه مرگ گیاه می شود. در صورت در دسترس نبودن خاک کاکتوس می تواند از ترکیب ماسه، کوکوپیت، و ورمیکولیت برای آدنیوم استفاده کنید.

تعویض گلدان آدنیوم

در صورت داشتن رشد مناسب بهتر است گلدان گیاه را سالیانه تعویض کنید و در زمان تعویض گلدان حتما خاک را نیز تعویض نمایید. این کار به رشد بهتر گیاه کمک فراونی می کند.

هرس کردن گیاه آدنیوم

هرس کردن گیاه به رشد بهتر و گلدهی آن کمک فراوانی می کند. برای هرس کردن لازم نیست کار سختی انجام دهید، فقط کافیست برگ ها و شاخه های قدیمی و پیر گیاه را جدا کرده تا فضا برای رویش برگ های جدید ایجاد شود. یکبار درسال ساقه های بلند و ضعیف را حذف کنید تا شاهد گلدگی گیاهتان باشید.

هرس کردن و نگهداری گیاه آدنیوم
هرس کردن گیاه آدنیوم

کوددهی

برای رشد بهتر گیاه می توانید از کود های محلول و غیر محلول در فصل رشد گیاه مانند فصل بهار و تابستان به مدت هر دو هفته یکبار استفاده کنید. دقت داشته باشید از کود های حاوی اوره و ازت استفاده نکنید. بهترین کود ها برای گیاه آدنیوم ، کودهایی با پتاسیوم و فسفر بالا هستند.

گلدهی

گیاه آدنیوم در اواخر زمستان و اوایل بهار به گل می نشیند. گل های شیپوری این گیاه در افزایش زیبایی تاثیر فراوانی دارد. لازم به ذکر است معمولا آدنیوم های بالای 3 سال به گل می نشینند. برای گل دادن گیاه بهتر است گیاه را به مدت 2 ماه در دمای 10 درجه نگهداری کنید تا گیاه تشویق به گلدهی شود.

نگهداری گیاه آدنیوم
گیاه آدنیوم با گل های زیبا

تکثیر گیاه آدنیوم

گیاه آدنیوم را می توان به دو روش قلمه زدن و بذر تکثیر کرد که در ادامه به طور کامل به آنها می پردازیم

تکثیر آدنیوم با روش قلمه زدن

ابتدا یک شاخه 15 سانتی  از گیاه را با یک قیچی و کاتر تیز ببرید و به مدت 2 شبانه روز در یک کاغذ یا دستمال بپیچید. سپس قلمه را در محلی گرم و خشک قراردهید تا قسمت بریده شده ساقه گیاه خشک شود. خشک نشدن ساقه باعث پوسیدگی و از بین رفتن قلمه گیاه می شود.

بعد از 48 ساعت قلمه را در خاک با زهکشی بالا بکارید. می توانید از خاک کاکتوس یا مخلوط خاک گلدان + کوکوپیت + پیت ماس + ماسه، استفاده کنید. در کف گلدان مقداری سنگ ریزه بریزید تا آب اضافی که راحتی از گلدان خارج شود.

پس از انجام دادن موارد گفته شده با اسپری سطح خاک را غبارپاشی کرده و مرطوب نگه دارید. دقت داشته باشید که آبیاری فراوان باعث از بین رفتن گیاه می شود.

قلمه جوان را در محیط سایه آفتاب قرار دهید تا نور ملایم خورشید را دریافت کند. پس از گذشت 1 الی 2 هفته اولین نشانه های رشد قلمه مشاهده خواهد شد.

تکثیر آدنیوم با روش بذر

بذر های گیاه آدنیوم را به صورت پراکنده روی خاکی مخلوط از خاک کوکوپیت و ماسه بریزید و بذر هارا با یک لایه ماسه بپوشانید. سپس گلدان را در محلی با نور ملایم قرارداده و به کمک یک اسپری هر چند روز یکبار سطح خاک را مرطوب کنید.

بعد از گذشت 3 الی 7 روز جوانه های گیاه سر از خاک بیرون می آورند. مرطوب کردن خاک را تا زمانی که بذر ها تبدیل به نهال شوند ادامه دهید.

در بالا شرایط نگهداری گیاه آدنیوم را با هم بررسی کردیم و به نکات مهمی در رابطه با نگهداری گیاه آدنیوم پی بردیم. در ادامه برخی از مشکلات و بیماری هایی که ممکن است برای این گیاه زیبا بوجود بیاید را برای شما دوستان به همراه راه مقابله با آنها آورده ایم.

تکثیر و نگهداری گیاه آدنیوم
تکثیر گیاه زیبا آدنیوم

بیماری آدنیوم

در این قسمت به بررسی بیماری ها و مشکلاتی که ممکن است در نگهداری این گیاه با آن مواجه شوید، می پردازیم.

زرد شدن برگ ها

 • یکی از رایج ترین مشکلات در نگهداری گیاه آدنیوم، زرد شدن برگ ها است. اگر زرد شدن برگ ها از نوک برگ آغاز شده باشد دلیل آن آبیاری بیش از حد است. در صورت مشاهده این مشکل زمان آبیاری گیاه را طولانی تر کنید و اجازه دهید ابتدا خاک گلدان به طور کامل خشک شود.
 • حال اگر این زرد شدن از مرکز برگ آغاز شده باشد نشانه آبیاری کم و تشنه بودن گیاه است. در این مورد با افزایش آبیاری می تواند مشکل را حل کنید. اما دقت داشته باشید که گیاه را غرق در آب نکنید، زیرا این کار باعث پوسیدگی ریشه می شود.
 • در موارد دیگر زرد شدن می تواند به طور طبیعی اتفاق بیافتد. اگر پس از دست زدن به برگها ، آنها به راحتی از گیاه جدا می شوند جای نگرانی نیست و یک روند طبیعی می باشد. راه دیگر اطمینان از زرد شدن طبیعی بررسی کردن ساقه گیاه است، به آرامی با نوک انگشت ساقه گیاه را فشار دهید، اگر ساقه محکم و سفت بود نشانه سالم بودن گیاه است.
 • در صورت جدا نشدن برگ های زرد باید ریشه را بررسی کنید. در صورت مشاهده بخش های سفید روی ریشه نشانه پوسیدگی ریشه است. در صورت مشاهده پوسیدگی ریشه ، سریعا گیاه را از خاک خارج کنید، سپس قسمت های قارچی، لزج و آسیب دیده را به وسیله یک قیچی تمیز از گیاه جدا کنید و به مدت یک هفته ریشه گیاه را مقابل نور ملایم قراردهید تا خشک شود، سپس خاک گلدان را تعویض گرده و گیاه را در آن بکارید.
بیماری های گیاه آدنیوم
زرد شدن برگ های گیاه آدنیوم

لوله شدن برگ های آدنیوم

در اکثر مواقع از لوله شدن های طبیعی است و نباید نگران آنها بود. اما اگر این لوله شدن ها در بیشتر برگ ها مشاهده شد می تواند نشانه کمبود نیتروژن و پتاسیوم خاک باشد. در این مواقع می توانید از کود های حاوی نیتروژن و پتاسیوم به مدت هر 2 هفته یکبار برای گیاه استفاده کنید.

نرم شدن تنه

علت نرم شدن تنه گیاه می تواند ناشی از کم آبی، جابجایی گیاه و پوسیدگی ریشه باشد.

در صورت مشاهده این مشکل گیاه را از خاک خارج کرده و قسمت های پوسیده و قارچی ریشه را به کمک یه قیچی از آن جدا کنید. سپس گیاه را به مدت یک هفته در معرض نور ملایم و غیر مستقیم خورشید قراردهید تا استراحت کند. سپس آدنیوم را در خاک بکارید.

گل ندادن

گیاه آدنیوم در 2 یا 3 سالگی به گل می نشیند و برای گل دادن باید آنرا در معرض نور خوشید قراردهید و از کود های تقویتی برای گیاه استفاده کنید.

آفت ها

در صورت مشاهده هر گونه لکه ها و نقطه های سفید، تار عنکبوت، لکه های قرمز روی گیاه نشانه وجود آفت است، سریعا برگ ها خشک شده را از گیاه جدا کنید و دور بیاندازید. سپس از قارچ کش ها برای از بین بردن آفات گیاه استفاده کنید.

شرایط-نگهداری-ادنیوم

پاسخ به سوالات متداول گل آدنیوم

تا اینجا به طور کامل در مورد شرایط نگهداری گل آدنیوم و روش های تکثیر آن توضیح داده شد، اما ممکن است در نگهداری از این گیاه، سوالاتی برای شما پیش آید که در این قسمت به متداول ترین سوالات که درباره گیاه آدنیوم پرسیده می شود پاسخ خواهیم داد.

علت نرم شدن ساقه ادنیوم چیست؟

نرم شدن ساقه آدنیوم می تواند به خاطر آبیاری بیش از اندازه، قارچی شدن یا پوسیدگی ریشه باشد. برای آنکه بتوانید به علت نرم شدن تنه آدنیوم پی ببرید ابتدا باید آبیاری آنرا بررسی کنید، در صورتی که آبیاری را به درستی انجام می دهید، باید ریشه را بررسی کنید.

برای بررسی علت نرم شدن ساقه آدنیوم، آنرا از خاک بیرون بیاورید و ریشه ها بررسی کنید. برای درمان نرم شدن ساقه آدنیوم در صورت مشاهده قسمت های پوسیده یا قارچی، باید این موارد را از گیاه جدا کنید و مجددا آنرا در خاکی مناسب بکارید. توصیه می شود در صورت مشاهده پوسیدگی یا علائم قارچی، خاک گیاه را به طور کامل تعویض نمایید.

روش درمان نرم شدن ساقه ادنیوم چگونه است؟

برای درمان نرم شدن تنه ادنیوم همانطور که گفته شد، باید آبیاری را کاهش دهید و ریشه را بررسی کنید.

علت زرد شدن برگ گل آدنیوم چیست؟

زرد شدن برگ آدنیوم معمولا به خاطر آبیاری بیش از اندازه رخ می دهد. در صورتی که شما گیاه را بیش از اندازه آبیاری کنید، ریشه های گیاه دچار پوسیدگی خواهد شد و در نتیجه برگ های گیاه زرد می شود.

برای جلوگیری از این مشکل نباید قبل از خشک شدن خاک، گیاه را آبیاری کنید.

روش تکثیر آدنیوم با قلمه چگونه است؟

روش قلمه زدن یکی از بهترین راهکار ها برای تکثیر گل آدنیوم است که می توانید به راحتی با استفاده از این روش گل خود را تکثیر نمایید. قبل تر به طور کامل در مورد روش قلمه زدن گل آدنیوم توضیح داده شد. برای مطالعه این روش روی لینک روبرو کنید کنید.👈 تکثیر آدنیوم با قلمه

زمان گلدهی آدنیوم چه فصلی است؟

به طور معمول گیاه آدنیوم در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار به گل می نشیند. دقت داشته باشید در صورتی که آدنیوم شما عمری کمتر از 3 سال دارد، نباید منتظر گلدهی آن باشید.

روش تکثیر آدنیوم با برگ چگونه است؟

این گیاه به وسیله برگ تکثیر نمی شود، بنابراین بهتر است اگر می خواهید آدنیوم خود را تکثیر نمایید از روش قلمه آدنیوم استفاده کنید.

چگونه باید آدنیوم را هرس کنیم؟

در نگهداری گیاه آدنیوم باید بدانید برای هرس کردن فقط کافیست برگ های زرد و خشک شده را از گیاه جدا کنید.

علت ریزش برگ آدنیوم چیست؟

ریختن برگ های گل آدنیوم معمولا به خاطر آبیاری بیش از اندازه و نامساعد بودن شرایط رخ می دهد.

نگهداری گیاه آدنیوم
راهنمای جامع نگهداری گیاه آدنیوم

سردبیر

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. تکلیف ما رو روشن کنید
  اول میگین گیاه را در دماهای پایین تر از 16 درجه قرارندهید. زیرا این کار باعث زرد شدن و از بین رفتن گیاه می شود.

  اخر پست هم گفتین برای گل دادن گیاه بهتر است گیاه را به مدت 2 ماه در دمای 10 درجه نگهداری کنید تا گیاه تشویق به گلدهی شود.

  حالا چیکار کنیم برای زمستان ؟

  1. سلام دوست من
   اگر گلدهی برای شما مهم نیست گیاه را در دمای کمتر از 16 درجه قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا