گیاهان آپارتمانیگیاهان زینتی

نگهداری گیاه قاشقی

نام انگلیسی گیاه قاشقی Desert privet می باشد که در فارسی به نام هایی پیرومیا یا قاشقی شناخته می شود.

نگهداری گل قاشقی
نگهداری گل قاشقی

معرفی گیاه قاشقی

گل قاشقی یا پیرومیا برای اولین بار در جنگل های آمازون برزیل یافت شد، و در آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی هم یافت می شود. این گل از خانواده پیپراسه می باشد، گل قاشقی دارای برگ های گوشتی است و همانطور که از اسمش پیداست برگ های این گیاه شکلی شبیه به قاشق دارند. از آنجایی که زادگاه گل قاشقی جنگل های تاریک بوده است بنابراین این گل در دسته گل های آپارتمانی قرار می گیرد.

این گیاه معمولا برگ های سبز دارد و در برخی از موارد با برگ های ابلق هم دیده می شود. نگه داری و تکثیر این گیاه آسان است و اکثر افراد در نگهداری این گیاه با مشکل خاصی مواجه نمی شوند. در ادامه این مقاله به موضوعات همچون شرایط نگهداری، آبیاری گیاه قاشقی، نور و سایر موارد درباره این گیاه می پردازیم.

گل قاشقی با برگ های ابلقی
گل قاشقی با برگ های ابلقی

شرایط نگهداری گیاه قاشقی یا پیرومیا

شما برای نگهداری این گیاه آپارتمانی با مشکل خاصی مواجه نیستید و نگهداری این گیاه بسیار ساده است.

نور مناسب برای نگهداری گیاه قاشقی

زادگاه این گیاه جنگل های تاریک بوده است و برای همین، گیاه قاشقی به نور کم مقاوم است و بسیار مناسب برای محیط های آپارتمانی می باشد.

کنار پنجره و مکانهایی که سایه آفتاب وجود داشته باشد برای نگهداری گل قاشقی مناسب است.

توجه داشته باشید که گل قاشقی در نور فلورسنت نمی تواند به حیاتش ادامه دهد و از بین می رود.

رطوبت گیاه قاشقی 

برای مرطوب کردن این گیاه کافیست در تابستان روزی دو بار و در زمستان روزی یک بار برگ های گیاه را غبارپاشی کنید

آبیاری گیاه قاشقی 

معمولا این گیاه به آب زیادی احتیاج ندارد و بعد از خشک شدن خاک گیاه آنرا آبیاری کنید. هفته یک بار آبیاری کردن این گیاه برای ادامه حیات آن کافیست.

گیاه قاشقی اگر در خشکی بتواند دوام بیاورد، آبیاری فراوان باعث پوسیدن این گیاه می شود، بنابراین زیاد در آب دادن این گیاه حساس نباشید.

همچنین لازم به ذکر است، آبیاری فراوان باعث ایجاد قارچ و پوسیده شدن ساقه این گیاه می شود.

خاک گیاه قاشقی 

خاک گیاه قاشقی باید سبک باشد به طوری که آب را به راحتی از خود عبور دهد.

می توانید برای تغذیه بهتر گیاهتان از کود های گیاهان زینتی به مدت هر دو هفته یک بار استفاده کنید تا گیاهتان رشد بهتری داشته باشد.

گلدان گیاه قاشقی 

این گیاه به دلیل داشتن ریشه های کوچک و سطحی نیاز به گلدان بزرگ ندارد و در گلدان های کوچک رشد بیشتری خواهد داشت، به همین دلیل شما نیاز به تعویض سالیانه گلدان ندارید و یک گلدان با اندازه متوسط می تواند تا چند سال نیاز گیاهتان را برطرف کند.

تکثیر گیاه قاشقی 

بهترین زمان برای تکثر دادن گل قاشقی در اواخر فصل بهار است.

گیاه قاشقی را می توان با قلمه زدن برگ و ساقه تکثیر داد، در ادامه روش قلمه زدن را برای شما توضیح داده ایم.

قلمه زدن گیاه قاشقی 

برای قلمه زدن گیاه قاشقی ساقه یا برگ گیاه را با یک قیچی استریل و تمیز به صورت اریب برش دهید، این کار باعث می شود تا ساقه گیاه آب را بهتر جذب کند. سپس ساقه یا برگ برش داده شده را در آب با دمای محیط (18 تا 25 درجه سانتی گراد) قرارداده و بعد از ریشه دار شدن ساقه یا برگ گیاه قاشقی، آن را در خاک قراردهید.

شرایط نگهداری گیاه قاشقی
شرایط نگهداری گیاه قاشقی

مشکلات گیاه قاشقی 

بسیاری از مشکلاتی که معمولا این گیاه با آنها مواجه می شود و راهکار های برطرف کردن این مشکلات را برای شما بیان کرده ایم.

خم شدن برگ ها

وقتی مشاهده کردید که برگهای گیاه خمیده شده است بیان گر این است که گیاه شما تشنه است و باید آنرا آبیاری کنید، می توانید گیاهتان را به مدت 10 دقیقه درون ظرف پر از آب قرار دهید و سپس جای آنرا عوض کرده و به مکان خنکتری انتقال دهید.

افتادگی برگ ها

اگر برگ های گیاهتان به سمت پایین سقوط کرده است به این معناست که دمای محیط برای نگهداری گیاه پایین است و برای برطرف شدن این مشکل کافیست گیاهتان را به محل گرمتری منتقل کنید.

زرد شدن برگ ها و پیدایش تار عنکبوت اطراف گیاه قاشقی 

به احتمال زیاد این علائم به دلیل وجود کنه مشاهده می شود و برای حل این مشکل گیاه شما هر دو هفته یکبار نیاز به سمپاشی دارد. برای سمپاشی گیاه باید از سم کنه کش استفاده کنید.

خشک و پوسیده شدن قسمتی از ساقه یا برگ گیاه

دلیل این مشکل آبیاری بیش از اندازه گیاه است که باعث پوسیدن قسمتی از گیاه شما شده است. بعد از خشک شدن خاک گیاه آنرا آبیاری کنید.

رنگ برگ های گیاه تغییر می کند و رشد گیاه متوقف می شود 

این عامل به این دلیل است که گیاه شما با کمبود مواد غذایی مواجه است و برای برطرف کردن آن باید از کود های محلول یا غیر محلول در آب به مدت هر دوهفته یکبار استفاده کنید.

رنگ برگ ها سفید می شود

گیاه شما به دلیل قرارگرفتن در نور زیاد دچار سفیدی برگ شده است و برای برگرداندن آن به حالت طبیعی گیاهتان را در محیط کم نورتری قراردهید.

خشک شدن برگ ها

گرمای زیاد باعث خشک و چروکیده شدن برگ های گیاه قاشقی شما می شود و بعد مشاهده این علائم باید گلدان را به محل خنک تری انتقال دهید.

برگ های گیاه حالت زنگ زدگی پیدا می کنند

اگر از براق کننده های شیمیایی استفاده می کنید باعث اینجاد این مشکل روی برگ های گیاه می شود. سعی کنید از این براق کننده ها استفاده نکنید و برگ های گیاهتان را با اسفنج مرطوب به آرامی تمیز کنید.

پیدایش لکه هایی روی برگ گیاه قاشقی 

نمایان شدن این لکه ها می تواند نشانه این باشد که محیط نگهداری گیاه شما مرطوب است یا زیاد گیاه خودرا آبپاشی می کنید. با قراردادن گیاه در محل خشک این مشکل برطرف خواهد شد.

برای مرطوب نگه داشتن گیاه می توانید هفته ای یک بار در زمستان و دو بار در تابستان گیاه خود را غبار پاشی کنید.

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با گیاه قاشقی در اختیار شما عزیزان قراردهیم، امیدواریم که توانسته باشیم به اکثر سوالات شما درباره نحوه نگهداری گیاه قاشقی ، تکثیر گیاه قاشقی و شرایط نگهداری گیاه قاشقی پاسخ داده باشیم.

سردبیر

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا