درختچهگیاهان آپارتمانیگیاهان زینتیگیاهان فضای باز

پرورش و نگهداری گل یوکا + بهترین روش “تکثیر گیاه یوکا”

یوکا یکی از گیاهان زیبا از خانواده آگاواسه بوده که معمولا با برگ های پهن و نوک تیز دیده می شود. این گیاه زیبا بومی مناطق گرم و خشک آمریکا است و می تواند شرایط سخت را به خوبی تحمل نماید و به همین خاطر نگهداری ساده ای نیز دارد، در این مقاله قصد داریم تا شرایط و نکات نگهداری یوکا را به طور کامل برای شما شرح دهیم تا بتوانید این گیاه زیبا را به راحتی در منزل خود پرورش دهد، پس حتما تا انتها این مقاله همراه وبسایت جایاگرین باشید.

گل یوکا و مقدمه ای بر آن

همانطور که گفتیم گل یوکا از خانواده آگاواسه می باشد و بومی مناطق گرم و خشک آمریکاست، این گیاه زیبا دارای تنه چوبی پهن و برگ های سوزنی شکل و کشیده می باشد و در ظاهر شباهت کمی با گیاه نخل ماداگاسکار دارد. این گیاه در واقع یک درخچه است و در صورتی که در باغچه کاشته شود می تواند حتی تا چندین متر نیز رشد کند، اما در صورتی که این گیاه را در گلدان نگهداری می کنید باید بدانید حداکثر می تواند تا یک متر رشد کند.

در صورتی که قصد نگهداری از این گیاه را دارید باید بدانید یوکا رشد آهسته ای دارد بنابراین اگر می خواهید رشد خوب این گیاه را ببینید باید صبر زیادی داشته باشید. ناگفته نماند نام عملی یوکا Yucca elephantipes است و در زبان انگلیسی آنرا به نام Spineless yucca می شناسند. در ادامه شرایط نگهداری از این گیاه را به شما توضیح داده ایم.

پرورش-و-نگهداری-گل-یوکا

شرایط پرورش و نگهداری گیاه یوکا

نور مناسب گیاه یوکا

طبق معمول در قسمت اول به نور مناسب برای پرورش این گیاه می پردازیم. قبل تر گفتیم یوکا بومی مناطق گرم آمریکا می باشد بنابراین به این موضوع پی برده اید که قطعا این گیاه برای رشد خوب به نور زیادی احتیاج خواهد داشت. نگهداری گیاه در محیط هایی با نور کم باعث کم رنگ شدن برگ ها و کاهش رشد گیاه خواهد شد. از طرفی قرار دادن گیاه در زیر نور سوزان خورشید، باعث سوختگی برگ ها می شود.

پس بهتر است گل یوکا را در برابر نور زیاد قرار دهید و در روز های بسیار گرم تابستان گیاه را به درون خانه و در کنار پنجره منتقل کنید. دقت داشته باشید فقط روز هایی که آفتاب بسیار سوزان است گیاه را به درون خانه منتقل کنید و در روز هایی دیگر برای رشد بهتر گیاه، آنرا در بیرون از خانه و در بالکن قرار دهید.

در هر مکانی که گیاه را نگهداری می کنید باید حتما حداقل 7 یا 8 ساعت، یوکا در معرض تابش نور باشد، در غیر این صورت نمی توانید از گیاه خود انتظار رشد زیادی را داشته باشید.

تکثیر-و-پروش-یوکا

آبیاری مناسب گل یوکا

در فصل تابستان در صورتی که گیاه را بیرون از خانه نگهداری می کنید تقریبا هر روز یا یک روز درمیان باید گیاه را آبیاری نمایید. قبل از آبیاری چک کنید که خاک گیاه خشک باشد و سپس اقدام به آبیاری آن نمایید. همانطور که می دانید یوکا گیاه مقاومی است و می تواند کم آبی را تحمل کنی اما توانایی تحمل پر آبی را ندارد، بنابراین در صورتی که از زمان آبیاری آن اطمینان ندارید توصیه می کنیم آنرا آبیاری نکنید.

 در فصل زمستان آبیاری گیاه به مراتب کاهش می یابد و هفته ای یک یا دو بار آبیاری برای آن کافیست.

رطوبت مناسب گیاه

این گیاه برای رشد نیاز چندانی به تامین رطوبت ندارد اما در صورتی که می خواهید گل یوکا شما رشد سریعتری داشته باشد می توانید هر چند روز یکبار گیاه خود را غبارپاشی کنید. همچنین ساخت جزیره یکی از روش های مناسب برای تامین رطوبت اکثر گیاهان از جمله یوکا می باشد. لازم به ذکر است، روش ساخت جزیره به طور کامل در مقاله گیاه گندمی توضیح داده شده است.

دقت کنید لازم نیست هر روز گیاه را غبارپاشی کنید زیرا رطوبت زیاد نیز برای گیاه مضر است، بنابراین اگر قصد خرید گیاهی را دارید که آنرا در حمام یا سرویس بهداشتی نگهداری کنید، یوکا گزینه مناسبی برای شما نیست و می توانید گیاه ساسنسوریا را تهیه کنید.

دما مناسب

دمایی بین 10 تا 35 درجه بازه دمایی است که یوکا می تواند به خوبی آنرا تحمل کند اما دما مناسب برای این گیاه چیزی بین 20 تا 30 درجه می باشد. نکته حائز اهیمت در دما یوکا این است که در فصل زمستان نباید آنرا در دمای کمتر از 10 درجه قراردهید. زیرا هوای بسیار سرد باعث شل شدن و آبکی شدن برگ ها شده و آسیب جدی به گیاه شما وارد خواهد شد.

نگهداری-یوکا

خاک مناسب یوکا

مناطق خشک آمریکا دارای خاک شنی می باشدT پس می توانید از همین نوع خاک ها برای یوکا استفاده کنید. خاک کاکتوس یا خاک آماده گیاهان آپارتمانی نیز، برای این گیاه مناسب می باشند. دقت کنید خاک مناسب خاکی است که زهکشی بالایی داشته باشد و آب اضافی به راحتی از آن خارج شود. اگر خاک این گیاه زهکشی مناسبی نداشته باشد، آب اضافی از آن خارج نشده و گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد.

کوددهی یوکا

به خاطر اینکه یوکا رشد آهسته ای دارد می توان با استفاده از کود های محلول و غیر محلول مقداری رشد این گیاه را افزایش داد. توصیه می شود کوددهی در فصول رشد و هر دو هفته الی یک ماه یک بار انجام شود. 2 الی 3 بار کوددهی در فصول رشد برای گیاه کافیست، مقدار بیشتر باعث از بین رفتن ریشه و وارد شدن آسیب به گیاه می شود.

اگر تصور می کنید با کوددهی بیش از اندازه می تواند رشد گیاه را افزایش دهد سخت در اشتباه هستید، زیرا کوددهی بیش از حد باعث سوختن ریشه و از بین رفتن گیاه خواهد شد، پس در کوددهی آن زیاده روی نکنید.

تعویض گلدان

رشد آهسته این گیاه باعث می شود که شما مرتبا به تعوض گلدان نیاز پیدا نکنید. هر 2 یا 3 سال یکبار زمان مناسبی برای تعویض گلدان گیاه است. همچنین می توانید زمانی که بیرون زدگی های ریشه از گلدان را مشاهده کردید، گل یوکا را به گلدانی بزرگتر انتقال دهید.

دقت کنید در زمان تعویض گلدان، آنرا خیلی بزرگ انتخاب نکنید، زیرا اگر گلدان بیش از اندازه بزرگ باشد، بیشتر انرژی گیاه صرف ریشه زنی خواهد شد و تا مدت ها رشدی نخواهد داشت. نکته: تعوض خاک در زمان تعویض گلدان می تواند باعث افزایش رشد گیاه شود.

گلدان-یوکا

تکثیر یوکا

در صورتی که از گیاه یوکا نگهداری می کنید، حتما به فکر تکثیر آن افتاده اید، باید بدانید تکثیر یوکا به راحتی قابل انجام است که در ادامه موثر ترین روش های تکثیر این گیاه را برای شما توضیح خواهیم داد.

تکثیر یوکا با پاجوش

یکی از بهترین و ساده ترین روش های تکثیر اکثر گیاهان، تکثیر با استفاده از پاجوش می باشد، شما می توانید گیاه یوکا را به راحتی توسط پاجوش تکثیر نمایید. در این روش تنها کافیست پاجوشش هایی که در کنار گیاه مادری رشد کرده اند را جدا کنید و در گلدانی دیگر بکارید، سپس پاجوش ها را آبیاری کنید تا رشد کنند، به همین سادگی می توانید یوکا را تکثیر نمایید.

تکثیر یوکا با تنه جوش

یکی دیگر از روش های موثر در تکثیر یوکا، استفاده از تنه جوش می باشد. همواره در تنه گیاه مادری، ساقه های کوچکی رشد می کند. برای تکثیر با این روش تنها کافیست شاخه هایی که از تنه مادری رشد کرده اند را جدا کنید و چند ساعت صبر کنید تا شیره آنها خارج گردد. دقت کنید تا شیره گیاه به پوست شما برخورد نداشته باشد، زیرا شیره یوکا سمی است و در اثر برخورد با پوست باعث ایجاد التهابات پوستی خواهد شد.

سپس تا ریشه زنی تنه جوش ها، آنها را درون آب قرار دهید، پس از ریشه زدن این ساقه ها، آنها را در گلدانی مجزا بکارید و رطوبت آنرا تامین کنید. به همین سادگی شما گیاه یوکا خود را تکثیر کردید.

رشد-زیاد-گل-یوکا

بیماری ها و مشکلات گیاه یوکا

همواره ممکن است در نگهداری از این گیاه دچار مشکلاتی شوید که ما برخی از متداول ترین این مشکل ها به همراه روش های برطرف کردن آنها را در ادامه این مقاله برای شما آورده ایم.

تیره شدن برگ های یوکا

درصورتی که متوجه شدید برگ های یوکا به شکل ناگهانی تیره شدند یا رنگ آنها به سبز خیلی پررنگ تغییر کرد، نشانه از نور کم گیاه است. زیرا گیاه در نور کم تولید کلروفیل می کند که باعث پر رنگ شدن برگ های آن خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل تنها کافیست گیاه را به محیطی با نور بیشتر انتقال دهید.

کم رنگ شدن برگ های یوکا

همچنین در برخی از مواقع اگر گیاه در معرض نور کم قرار گیرد، رنگ برگ های آن روشن می شود، برای حل این مشکل نیز باید گیاه را به محیطی با نور بیشتر منتقل کنید.

زرد شدن برگ های یوکا

همانطور که در قسمت آبیاری گفته شد، این گیاه نسبت به آبیاری زیاد حساس است و این عمل باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. بنابراین اگر آبیاری را بیش از حد انجام دهید ریشه دچار پوسیدگی شده و برگ های یوکا زرد می شود، برای حل این مشکل باید آبیاری گیاه را کاهش دهید و قبل از خشک شدن خاک، به هیچ عنوان به گیاه آب ندهید.

گیاه-یوکا

ایجاد لبه های قهوه ای روی برگ های یوکا

تا کنون چندین بار گفته شد یوکا رشد آهسته ای دارد اما اگر برای افزایش رشد آن، بیش از اندازه آنرا کوددهی کنید باعث ایجاد لبه های قهوه ای روی برگ ها می شود. برای حل این مشکل کوددهی را به طور کامل متوقف کنید. معمولا هر یک ماه و به مدت 3 ماه در فصل بهار و تابستان، کود دادن به گیاه کافی می باشد.

سوختگی برگ های یوکا

در صورتی که گیاه را در معرض تابش شدید نور خورشید قرار دهید، برگ های گیاه دچار سوختگی خواهد شد، برای رفع این مشکل باید گیاه را به محیطی با نور ملایم تر انتقال دهید.

قهوه ای شدن و ریزش برگ های یوکا

یکی از مشکلاتی که تقریبا تمامی افراد با آن مواجه می شوند، قهوه ای شدن برگ های یوکا می باشد باید بگوییم جای نگرانی نیست و یک روند طبیعی در این گیاه می باشد. با افزایش سن یوکا، برگ های قدیمی تر کم کم قهوه ای رنگ می شوند و می میریزند که جای نگرانی نیست.

همچنین باید بدانید این مشکل می تواند به علت کوددهی بیش از اندازه و پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد رخ دهد.

تکثیر-یوکا-با-تنه-جوش

گل ندادن یوکا

به طور کلی گل دهی این گیاه کم است و هر چند سال یکبار رخ می دهد. در صورتی که گیاه شما تا به حال گل نداده است نباید نگران باشید، زیرا در برخی از موارد دیده شده تا به حال این گیاه گلی نداده است.

پیدایش پشه یا شپشک زیر برگ ها

معمولا آفت های کمی به این گیاه حمله می کنند اما در صورت مشاهده پشه یا شپشک در زیر برگ ها می توانید با استفاده از قارچ کش ها، گیاه را سمپاشی کنید. در صورت مشاهده این شپشک ها، هرچه سریعتر نسبت به سمپاشی گیاه اقدام نمایید زیرا این آفات می توانند باعث خم شدن گیاه و وارد شدن آسیب های جدی به آن شوند.

سوسکچه گیاه یوکا

یکی از اصلی ترین دلایل از بین رفتن یوکا، حمله سوسکچه به آن می باشد. سوسکچه ها موجوداتی کوچک مانند سوسک هستند که فقط به یوکا حمله می کنند. این حشرات موزی روی ساقه یوکا می چسبند و باعث آسیب به آن می شوند. در صورتی که شما این حشرات را در مدت زمان مناسب شناسایی نکنید و آنها را از بین نبرید، قطعا گیاه شما می میرد. اما چاره چیست؟

بهتر است گیاه را در محیط هایی مناسب نگهداری کنید تا مورد حمله این سوسکچه ها قرار نگیرید. در صورتی که سوسکچه به گیاه شما حمله کرد دیگر نمی توان کاری کرد. همچنین می توانید با استفاده از قارچ کش ها اقدام به حذف و از بین بردن این حشرات نمایید اما به احتمال خیلی زیاد در این کار موفق نخواهید بود.

نگهداری-یوکا-در-منزل

 

جمع بندی

یوکا یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم است که نگهداری راحتی دارد، و با رعایت مواردی که در این مقاله گفته شد می توانید به راحتی آنرا پرورش دهید. مهمترین نکاتی که در نگهداری از گل یوکا باید دقت داشته باشید، آبیاری و نور مناسب آن است.

همانطور که گفته شد این گیاه نیاز به نور شدید دارد و آبیاری آن باید در زمان خشک شدن خاک انجام شود. آبیاری زیاد و نور سوزان باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد، بنابراین به آن توجه داشته باشید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این گیاه زیبا آنرا در ادامه همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان پاسخگو شما عزیزان باشند.

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا