درختچه

نگهداری نخل ماداگاسکار

در این مقاله سعی داریم اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با نگهداری نخل ماداگاسکار در اختیار شما عزیزان قراردهیم

نخل ماداگاسکار و مقدمه ای بر آن

گیاه Madagascar Palm با نام علمی Pachypodium در فارسی نخل ماداگاسکار نامیده می شود. در واقع این گیاه یک نخل نیست، تنها به دلیل شباهت هایی که به گروه نخل ها دارد به این اسم شناخته و نام گذاری می شود. در واقع این گیاه از خانواده خرزهره ها به حساب می آید که دو گونه از این گیاه به دلیل پرورش آسان و زیبایی ظاهری در نقاط مختلف جهان نگهداری می شود. گونه های محبوب نخل ماداگاسکار عبارت اند از : Pachypodium lamerei  و pachypodiom geayi

همانطور که از اسم این گیاه مشخص است، نخل ماداگاسکار بومی جزیره ماداگاسکار در آفریقای جنوبی می باشد.

از دیگر دلایل پرطرفدار بودن این گیاه، مقاومت بالای آن نسبت به شرایط محیطی است.

نگهداری نخل ماداگاسکار
نخل ماداگاسکار

این گیاه دارای تنه ضخیم، برگ های سبز و براق روی تنه و تیغ های بلند روی ساقه است که گاهی طول این تیغ ها به 6 سانتی متر نیز می رسد. این گیاه برخلاف بسیاری از گیاهان فتوسنتز را از طریق ساقه خود انجام می دهد به همین دلیل هوای محیط اطرافش را تصفیه می کند. اگر نخل ماداگاسکار را در باغچه نگهداری کنید ممکن است بعد از گذشت چندین سال طول آن به 4 الی 5 متر هم برسد که با این ارتفاع، طول برگ ها به حدود 30 سانتی متر و عرض آنها به 10 سانتی متر می رسد.

در اوخر پاییز و در فصل زمستان برگ های گیاه شروع به زرد شدن می کند و می ریزد که به اصطلاح می گوییم گیاه به خواب رفته است و این امری کاملا طبیعی می باشد و لازم به نگرانی نیست.

نگهداری نخل ماداگاسکار
نخل ماداگاسکار جوان

نور مناسب نخل ماداگاسکار

منطقه ماداگاسکار آب و هوای گرم و خشکی دارد و به همین دلیل این گیاه، به نور فراوان احتیاج دارد و نور کم باعث سیاه شدن برگ ها و کاهش رشد گیاه می شود. اگر قصد نگهداری این گیاه درون منزل را دارید باید آنرا در نزدیکی پنجره و در برابر تابش خورشید قرار دهید. نخل ماداگاسکار به طور متوسط روزانه به 4 الی 5 ساعت تابش نور خورشید نیاز دارد. لازم به ذکر است گیاه جوان را در فصل تابستان مقابل تابش داغ و سوزان آفتاب قرار ندهید، زیرا با این کار لکه های سوختگی روی گیاه تشکیل شده و در نهایت گیاه شما حیات خودرا از دست می دهد.

دمای مناسب نخل ماداگاسکار

این گیاه توانایی تحمل هوای گرم و دمای بالارا دارد. حتی در مواقعی می تواند تا دمای 40 درجه را تحمل کند، ولی توجه داشته باشید این دما ممکن از به گیاه آسیب برساند و رشد آن متوقف شود.

بهترین دما برای نگهدای این گیاه دمایی مابین 20 تا 30 درجه می باشد. لازم به ذکر است این گیاه توانایی مقاومت و ادامه حیات در دمای پایین را ندارد بنابراین از قراردادن آن در دمای زیر 10 درجه جداً خودداری کنید. زیرا که این دما باعث یخزدگی گیاهتان می شود.

در فصل زمستان اجازه دهید گیاهتان استراحت کند و به خواب برود. برای این کار کافیست گیاه را در دما 12 الی 15 درجه قراردهید. در فصل خواب برگ های گیاه زرد شده و می ریزد که جای نگرانی نیست و نشانه به خواب رفتن گیاه است

نخل ماداگاسکار

آبیاری نخل ماداگاسکار

میزان آبیاری این گیاه بسته به گرمای محیط و مدت زمان قرارگرفتن در برابر نور متفاوت است. مشخص است که گیاه هرچه دمای بیشتری از محیط دریافت کند و مدت زمان طولانی تری در مقابل تابش آفتاب قرارگیرد به آّبیاری بیشتری هم نیاز خواهد داشت. آبیاری کم باعث خشک شدن برگ های گیاه می شود و اگر مقدار آّبیاری زیاد باشد باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده و در نهایت باعث مرگ گیاهتان می شود. لازم به ذکر است این گیاه در برابر کم آبی مقاومت بیشتری نسبت به آبیاری فراوان از خود نشان می دهد.

بهترین موقع برای آبیاری گیاه زمانی است که خاک آن خشک شده باشد. بهتر است که گلدان این گیاه زهکش مناسبی باشد و آب اضافه از خاک گیاه خارج شود.

خاک مناسب نخل ماداگاسکار

خاک این گیاه باید از نظر زهکشی خوب باشد و آب اضافی در خاک و گلدان باقی نماند. در صورت باقی ماندن آب اضافی در گلدان، ریشه گیاه قارچی شده و می پوسد. برای جلوگیری از این مشکل می توانید کف گلدان، سنگ ریزه ریخته و سپس خاک گلدان را پر کنید. دقت داشته باشید که خاک این گیاه باید سبک باشد و آب را به راحتی از خود عبور دهید. از خاک کاکتوس می توانید به عنوان خاک این گیاه نیز استفاده کنید.

کوددهی نخل ماداگاسکار

این گیاه به کوددهی فراوان احتیاج ندارد و می توانید سالی یکبار در فصل رشد (اوایل بهار تا اوایل پاییز) از کودهای مایع مخصوص این گیاه استفاده کنید. کود های محلول را با نصف غلظت توصیه شده از سوی کارخانه سازنده برای گیاه استفاده کنید. به دلیل شسته شدن مواد معدنی موجود در خاک توصیه می شود هر 2 سال یکبار خاک گلدان گیاه را تعویض کنید.

رطوبت مناسب نخل ماداگاسکار

این گیاه به رطوبت خاصی احتیاج ندارد. برای مرطوب کردن برگ ها می توانید هفته ای یکبار سطح برگ های گیاه را غبارپاشی کنید. درصورت انجام ندادن این کار مشکلی برای گیاهتان بوجود نمی آید.

هرس کردن نخل ماداگاسکار

برای هرس کردن این گیاه لازم به انجام کار خاصی ندارید و فقط کافیست برگ هایی که بیش از اندازه رشد کرده اند یا خشک شده اند را از گیاه جدا کنید. این امر می تواند در افزایش رویش برگ های جدید و جوان موثر باشد.

تعویض گلدان نخل ماداگاسکار

مشخص است این گیاه هم مانند سایر گیاهان بعد از بالغ شدن و زمانی که حس کردید گلدان آن کوچک است نیاز به تعویض گلدان دارد. یکی از نکات مثبت این امر، بهره مندی گیاه از خاک غنی و سرشار از مواد مغذی می باشد. زمانی که قصد تعویض گلدان نخل ماداگاسکار را دارید دقت کنید هنگام تعویض گلدان به ریشه های گیاه آسیبی وارد نشود.

نخل ماداگاسکار
نخل ماداگاسکاری که نیاز به تعویض گلدان دارد

تکثیر نخل ماداگاسکار

تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر و قلمه زدن امکان پذیر است.

تکثیر نخل ماداگاسکار با قلمه زدن

در بعضی از مواقع در قسمت های پایینی ساقه گیاه شما جوانه های می روید، شما می توانید در فصل بهار یا تابستان این جوانه ها را از گیاه جدا کرده و در یک دستمال یا روزنامه قراردهید تا شیره آن خارج شود. سپس با قراردادن این جوانه ها در خاک و آبیاری آن گیاه را تکثیر دهید.

نخل ماداگاسکار
جوانه های پایین نخل ماداگاسکار

تکثیر نخل ماداگاسکار با بذر

می توانید بذر گیاه نخل ماداگاسکار را از مراکز خرید، خریداری نمایید و سپس با قراردادن بذر ها درون آب گرم و ریشه دار شدن بذر ها آنها را درون خاک مناسب بکارید.

تکثیر نخل ماداگاسکار
تکثیر نخل ماداگاسکار

سر زنی نخل ماداگاسکار

این کار باعث می شود که گیاه شما بعد از مدتی تعداد بیشتری سر داشته باشد یه به اصطلاح چند کَله می شود،  که می توانید با این روش نخل ماداگاسکار زیباتری داشته باشید.

برای سرزنی نیاز به یک دستکش مخصوص دارید که سطح کف دستکش پلاستیکی باشد که از فرورفتن تیغ ها به درون دستتان جلوگیری کند. همچنین به یک کاتر تیز که استریل شده باشد هم نیاز است.

ابتدا با دستکش، ساقه نخل ماداگاسکار را محکم نگه داشته و با کاتر حدود یک تا دو سانتی متر از سطح روی گیاه را برش دهید. قسمت برش داده شده که دارای برگ است بلا استفاده بوده و باید دور انداخته شود.

قسمت بریده شده نخل ماداگاسکار را بپوشانید
قسمت بریده شده را جهت جلوگیری از وارد شدن آب به ساقه گیاه با ذغال بپوشانید

بعد از این کار لازم است سطح بریده شده ساقه را با ذغال پودر شده بپوشانید. زیرا این سطح به شدت آب جذب می کند و باعث پوسیده شدن گیاه می شود.

توجه داشته باشید این کار را در فصل بهار یا تابستان انجام دهید. پس از مدتی شاهد پیدایش جوانه هایی روی ساقه گیاه می شوید.

نخل ماداگاسکار چند سر
رویش دو سر بعد از سرزنی نخل ماداگاسکار

بیماری های نخل ماداگاسکار

اگر روی گیاه لکه های قرمز مشاهده کردید نشانه آن است که گیاه توسط کنه ها و لارو های مگس سفید مورد حمله قرارگرفته است.

می توانید برای مقابله با این کنه ها، محلول آب و صابون را روی این لکه ها اسپری کنید. همچنین می توانید از حشره کش های غیر سمی و قارچ کش ها برای از بین بردن این کنه ها استفاده کنید.

در صورت آبیاری بیش از حد، ساقه این گیاه باعث پوسیدگی می شود و گیاه شما حیات خود را از دست می دهد.

در صورت عدم آبیاری کافی، برگ های گیاه زرد شده و شروع به ریزش می کند. دقت داشته باشید که زرد شدن برگ های گیاه در فصل های سرد سال طبیعی می باشد و به این معنی است که گیاه به خواب رفته است.

نخل ماداگاسکار
زرد شدن فصلی برگ های نخل ماداگاسکار

از دیگر مشکلات این گیاه بیماری های قارچی می باشد. یکی از بیماری های قارچی این گیاه Fusarium oxysporum نام دارد که باعث شده برگ های گیاه زرد و قهوه ای رنگ شود ولی همچنان روی گیاه باقی می ماند و در برخی موارد مشاهده شده که قسمتی از برگ تغیر رنگ داده و قسمت دیگر آن همچنان سبز باقی می ماند. برای مقابله با این بیماری قارچی می توانید از سموم قارچ کش مانند سم کاربندازیم استفاده کنید.

توجه داشته باشید با مشاهده پوسیدگی روی گیاه بهترین روش نجات دادن گیاه، جداکردن قسمت پوسیده جهت جلوگیری از گسترش پوسیدگی است.

در اکثر مواقعی که پوسیدگی در قسمت های پایینی گیاه اتفاق می افتد نمی توان گیاه را نجات داد و گیاه می میرد ولی اگر این پوسیدگی ها در قسمت های بالایی گیاه مشاهده شود با جدا کردن آن می توانید گیاه خود را نجات دهید.

نخل ماداگاسکار

جایاگرین

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا