گیاهان زینتیگیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری “گیاه فردوس”❤️+ 7 بیماری رایج گل فردوس

در این مقاله سعی داریم اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با نگهداری گیاه فردوس، آبیاری گیاه فردوس، بیماری های گیاه فردوس و سایر موارد از این قبیل در دسترس شما عزیزان قرار دهیم. امید است در انتهای این مقاله شما دوستان وب سایت جایاگرین اطلاعات جامعی در مورد گیاه سینادنیوم یا گیاه فردوس کسب کنید.

گیاه فردوس و مقدمه ای بر آن

گیاه فردوس یا سینادیوم گرانتی یک گیاه مقاوم از خانواده افوربیا با نام علمی Synadenium grantii Rubra است. گیاه فردوس یک گیاه مقاوم در عین حال زیباست و برای نگهداری توسط افراد مبتدی بسیار مناسب است. خواستگاه اصلی این گیاه آفریقا بوده و معمولا با برگ های سبز با رگه های قهوه ای دیده می شود.

این گیاه گرمسیری در خواستگاه خود به طولی حدود 6 متر نیز می رسد. لازم به ذکر است این گیاه همیشه سبز دوگونه مختلف به نام های synsdoniem compact و synsdoniem granti دارد.

نگهداری و پرورش گیاه فردوس
برگ های سبز رنگ با رگه های قهوه ای

شرایط نگهداری گل فردوس

گیاه سینادنیوم یا فردوس به دلیل آنکه بومی مناطق گرمسیری آفریقا و تانزانیا است نگهداری آن کار دشواری نبوده و به راحتی قابل پرورش در آپارتمان خواهد بود. در ادامه تمامی نکات در نگهداری گل فردوس را برای شما بیان خواهیم کرد.

آبیاری گیاه فردوس

این گیاه نیاز فراوانی به آب ندارد ولی از خشکی زیاد هم بیزار است. بهتر است گیاه را به طور منظم آبیاری کنید. بهترین زمان برای آبیاری گیاه سینادنیوم زمانیست که یک بند انگشت از قسمت بالایی خاک گیاه خشک باشد. دقت داشته باشید گیاه را در آب فراوان غوطه ور نکنید، زیرا اینکار باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده و گیاه شما حیات خودرا از دست می دهد.

در فصل تابستان هفته یک بار و در فصل پاییز و زمستان و بهار هر 10 روز یکبار گیاه را آبیاری کنید. نکته ای که در آبیاری این گیاه حائز اهمیت است خارج شدن آب اضافی از خاک است. دقت کنید پس از هر نوبت آبیاری، آب اضافی از گلدان گیاه خارج شود. ماندن آب در گلدان باعث تشکیل نمک در خاک گیاه شده و موجب سوختگی و پوسیدگی ریشه گیاه می گردد.

نور مناسب گل فردوس

بهترین مکان برای نگهداری گیاه سینادنیوم در آپارتمان، در نزدیکی پنجره جنوبی است. این گیاه به نور غیر مستقیم برای رشد بهتر نیاز دارد. اگر این گیاه را در محیط های کم نور نگهداری کنید موجب میگردد ساقه گیاه شما باریک شود و برگ ها جلوه و زیبایی خودرا از دست بدهند. البته که در نور کم این گیاه همچنان به حیات خود ادامه می دهد.

همچنین گیاه سینادیوم گرانتی را در مقابل تابش سوزان نور خورشید قرار ندهید، زیرا اینکار باعث سوختی برگ های گیاه شده در نتیجه برگ های گیاه می ریزد. در فصل تابستان در ساعاتی حدود 5 تا 7 عصر یا 6 تا 8 صبح می توانید در فضای بیرونی آپارتمان قراردهید تا نور ملایم آقتاب به گیاه بتابد. به طور کلی این گیاه به 5 تا 6 ساعت نور ملایم در طول روز احتیاج دارد.

فردوس با برگ های قهوه ای
گیاه سینادنیوم زیبا با برگ های قهوه ای

دمای مناسب گیاه فردوس

این گیاه معمولا در دماهای مختلف را به خوبی تحمل می کند ولی بهتری رشد را گیاه در دمایی بین 15 تا 30 درجه دارد. گیاه را در دمایی کمتر یا بیشتر از این دما قرار ندهید. زیرا دمای بالا موجب سوختی برگ ها و دمای پایین موجب یخ زدگی گیاه می شود.

رطوبت مناسب گیاه فردوس

این گیاه به رطوبت نیاز چندانی ندارد ولی با تامین رطوبت و مرطوب نگه داشتن گیاه، سینادنیوم شما رشد بهتری را تجربه می کند. در فصل تابستان و در روز های گرم با غبارپاشی روزانه برگ های گیاه را مرطوب نگه دارید یا با ایجاد جزیره رطوبت مورد نیاز گیاهتان را تامین کنید. مراحل ساخت جزیره برای گیاه را، ما برای شما به طور کامل در مقاله نگهداری گیاه گندمی شرح داده ایم.

برای غبارپاشی گیاه فردوس بهتر است از آب جوشیده و بدون املاح استفاده کنید، زیرا در مواردی مشاهده شده که غبارپاشی با آب دارای املاح باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها شده است.

غبارپاشی گیاهان
غبارپاشی گیاه برای تامین رطوبت مورد نیاز

تهویه مناسب گل فردوس

گیاه سینادنیوم به تهویه هوای مناسبی نیاز دارد. بهتر است گیاه را در اتاق های بزرگ یا فضا های باز قراردهید تا هوا اطراف گیاه جریان داشته باشد. این امر به تسریع رشد گیاه شما کمک شایانی می کند. همچنین می تواند گیاه را در راه پله پر نور نیز قراردهید تا هم تهویه هوای مطلوبی داشته باشد و هم نور کافی به گیاه برسد.

خاک مناسب گیاه سینادنیوم

این گیاه به خاکی با زهکشی مناسب برای خارج شدن آب اضافی از گلدان نیاز دارد. شما می توانید برای گیاه سینادنیوم از خاک کاکتوس نیز استفاده کنید. همچنین می تواند از مخلوط خاک باغچه، ماسه و پیت ماس برای این گیاه استفاده کنید. معمولا با آبیاری گیاهان مقداری از مواد معدنی موجود در خاک به همراه آب از گلدان خارج می شود، پس بهتر است سالیانه خاک گیاه را برای رشد بهتر تعویض نمایید.

کوددهی مناسب گیاه فردوس

بهترین زمان برای کوددهی اوایل فصل رشد گیاه است.

همواره برای آنکه گیاه رشد بهتری را تجربه کند می تواند از کودهای محلول یا غیر محلول استفاده کنید. بهترین کود برای گیاه سینادنیوم، کود کاکتوس گرین است. البته می توانید از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی نیز استفاده کنید.

همچنین می تواند از کودها محلول در آب نیز استفاده کنید و هر 2 الی 3 هفته یکبار، از این کودها استفاده کنید.

گیاه سینادنیوم جوان برای رشد بهتر ریشه های خود به فسفر نیاز دارد. بنابراین بهتر است در فصول رشد گیاه مانند بهار و تابستان از کود های حاوی فسفر استفاده کنید.

برای تقویت برگ های گیاه می توانید از کودهای حاوی نیتروژن استفاده کنید. همچنین نیتروژن ممکن است باعث پیدایش جوانه های جدید در ساقه گیاه شود.

زمان تعویض گلدان گل فردوس

گیاهان معمولا هر ساله به دلیل رشد ریشه نیاز به تعویض گلدان دارند. گیاه سینادنیوم نیز از این قاعده مستثنا نیست و هر سال یا هر 2 سال یکبار بهتر است برای رشد بهتر و شادابی گیاه گلدان گیاه نیز تعویض گردد. اما زمان تعویض گلدان گل فردوس زمانی است که ریشه های گیاه از انتها گلدان خارج شده باشد.

دقت داشته باشید می تواند خاک گیاه را در زمان تعویض گلدان نیز تعویض نمایید. زیراکه خاک گیاه بعد از گذشت زمان مواد معدنی و آلی مورد نیاز گیاه را از دست می دهد.

هرس کردن گیاه فردوس

این گیاه نیاز خاصی به هرس کردن ندارد، فقط در صورت مشاهده برگ های پوسیده یا خشکیده می توانید این برگ هارا از گیاه جدا کنید تا گیاه رشد بهتری داشته باشد و با اینکار مانع از گسترش پوسیدگی، به خصوص پوسیدگی ساقه شوید.

گل دهی گیاه فردوس 

یکی از سوالاتی که اکثر افراد در نگهداری از گیاه فردوس می پرسند، این است که ایا این گیاه گلدهی هم دارد، باید بدایند بله در صورتی که شرایط به طور کامل برای گیاه محیا باشد احتمال اینکه گیاه فردوس به گل بنشیند بالاست. برای اینکه گیاه فروس را برای گلدهی آماده کنید می توانید از کودهای مناسب برای گیاه استفاده کنید و آنرا در مکان پر نور تری قرار دهید تا گیاه فردوس به گل بنشیند.

اما در صورتی که با انجام اقدامات مختلف باز هم شاهد گلدهی گیاه فردوس نبودید نگران نباشید، زیرا در اکثر مواقع فردوس دچار گلدهی نمی شود و اگر دچار گلدهی هم شود، گل های زیبایی ندارد.

گلدهی گیاه فردوس
گلدهی گیاه فردوس

آیا گل فردوس سمی است؟

بله گل فردوس سمی است، لذا باید بدانید، بلعیدن هر قسمت از این گیاه باعث مسمویت شدید خواهد شد. اما سمی ترین قسمت این گیاه شیره آن است. در صورت تماس شیره با پوست باعث التهاب پوستی و سوزش پوست می شود. لذا برای تکثیر این گیاه بهتر است بعد از جدا کردن قلمه، آنرا به مدت یک تا دو ساعت درون آب قراردهید تا شیره آن به طور کامل خارج شود.

توجه داشته باشید که بذر این گیاه نیز سمی است بنابراین بهتر است گیاه و بذر آنرا دور از دسترس اطفال قراردهید.

تمیز کردن برگ ها

برای جلوگیری از ایجاد لکه های سفید روی برگ های می توانید از آب بدون املاح برای غبارپاشی گیاه استفاده کنید.

مناسب ترین راهکار برای تمیز و براق کردن برگ های گیاه، استفاده از مخلوط آب، نمک و شیر است. ابتدا این مخلوط را روی گیاه اسپری کنید و سپس با یک پارچه برگ ها را به آرامی تمیز کنید و در مرحله آخر توسط یک پارچه خشک برگ ها را به طور کامل خشک نمایید.

تمیز گردن برگ های فردوس
به آرامی برگ های گیاه را تمیز کنید.

تکثیر گیاه سینادنیوم

رایج ترین راه برای تکثیر این گیاه قلمه زدن است. برای قلمه زدن گیاه سینادنیوم ابتدا ساقه دارای حداقل 2 گره را با استفاده از یک چاقو یا قیچی استریل جداکرده. سپس به مدت یک ساعت آنرا درون آب قراردهید تا شیره گیاه خارج شود. بعد از خارج شدن شیره گیاه آنرا درون خاک بکارید. نیاز نیست قبل از کاشتن گیاه دورن خاک برای ریشه دار شدن آنرا درون آب قراردهید.

در ویدیو بالا به طور کامل روش قلمه زدن گیاه فردوس نشان داده شده است.

توجه داشته باشید بعد از جدا کردن قلمه از گیاه مادر، قلمه هارا در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرارندهید و بهتر است آنهارا در سایه قراردهید.

تا ریشه دار شدن قلمه ها، آنهارا مرطوب نگه دارید و پس از ریشه زدن می تواند قلمه هارا در برابر نور خورشید قراردهید.

تکثیر گیاه سینادنیوم
کاشتن قلمه جوان گیاه فردوس در گلدان

بیماری ها

گیاه فردوس نیز مانند سایر گیاهان می تواند دچار مشکلات و بیماری هایی شود. در ادامه برخی از مشکلات و راه های مقابله با آنهارا برای شما شرح داده ایم.

 

1- لوله شدن برگ ها

علت اصلی لوله شدن برگ های این گیاه خشکی و گرمای محیط است. ابتدا گیاه را به محلی خنک تر منتقل کرده و سپس با غبارپاشی رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید.

یکی دیگر از علت های لوله شدن برگ های گیاه، تشنه بودن آن است. در این مواقع باید گیاه را به خوبی آبیاری کنید اما دقت داشته باشید گیاه در آب غوطه ور نشود و بعد از خشک شدن خاک سطحی گلدان مجددا گیاه را آبیاری فرمایید.

اگر با موارد بالا مشکل گیاهتان برطرف نشد احتمالا گیاه شما مشکل آفتی دارد. پشت و روی برگ هارا به دقت بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه آفت و عوامل بیماری زا با یک پارچه آغشته به آب و صابون زیر و روی برگ ها را به خوبی پاک کنید. همچنین می توانید از روش سمپاشی نیز استفاده کنید.

لوله شدن برگ های سینادنیوم
لوله شدن برگ های گیاه فردوس

2- ریزش برگ ها

اصلی ترین علت ریزش برگ فردوس تغییر محیط گیاه می باشد. برای این مشکل نیاز به انجام کار خاصی ندارید و بعد از گذشت چندین هفته گیاهتان به محیط جدید عادت می کند. البته آبیاری زیاد و تغییرات دمایی نیز می تواند موجب این مشکل شود.

ریختن-برگ-های-گیاه-فردوس
زیرش برگ های گیاه فردوس

3- تغییر رنگ و سوختگی برگ ها

قراردادن گیاه در تابش مستقیم و سوزان نور خورشید باعث این مشکل می شود. بهتر است گیاه را در معرض نور ملایم و سایه آفتاب نگهداری کنید. بهترین نقطه برای نگهداری گیاه فردوس در پنجره جنوبی آپارتمان است.

 

4- پوسیدگی ریشه

زهکشی نا مناسب خاک این گیاه و ماندن آب اضافی در گلدان باعث پژمرده شدن و پوسیدگی گیاه می شود. خاک کاکتوس برای نگهداری این گیاه مناسب بوده. یا می تواند از مخلوط خاک باغچه و ماسه استفاده کنید.

پژمرده شدن گیاه سینادنیوم
پژمرده شدن گیاه فردوس

5- شپشک آردآلود

در صورت مشاهده چیزی سفید و کوچک مانند آرد روی قسمت های مختلف گیاه نشانه از وجود شپشک آرد آلود است. برای از بین بردن این شپشک می تواند از حشراتی مانند کفشدوزک استفاده کنید. دقت داشته باشید در صورت مشاهده شپشک آردآلود روی گیاه ابتدا گیاه را از سایر گیاهان اطراف جدا کرده تا مانع از انتقال شپشک شوید. همچنین می تواند برای از بین بردن این شپشک از آفت کش های صنعتی استفاده کنید.

شپشک آرد آلود
وجود شپشک آردآلود روی برگ های گیاه

6- لکه های سفید روی برگ ها

اگر روی برگ های گیاه لکه های سفید یا شوره مشاهده کردید جای نگرانی نیست و به خاطر املاح و نمک های موجود در آب است. برای برطرف شدن این مشکل کافیست برای غبارپاشی گیاه از آب جوشیده و فاقد املاح استفاده کنید.

7- زرد شدن برگ ها

معمولا برگ های پایینی گیاه به نوبت زرد شده و می ریزند که این کاملا روند طبیعی رشد گیاه بوده و جای نگرانی نیست. ولی در صورت مشاهده زرد شدن و ریزش برگ های جوان احتمالا نشانه از خاک نامناسب گیاه است. می توانید از کود های محلول در آب برای تقویت گیاه استفاده کنید. اما در صورت امکان بهتر است خاک گیاه را تعویض کرده تا مواد معدنی مورد نیاز گیاه تامین شود.

نگهداری گیاه فردوس
نگهداری گیاه فردوس یا سینادنیوم

سوالات متداول گیاه فردوس

در این مقاله به طور کامل در مورد شرایط نگهداری گیاه فردوس توضیح داده شد، اما ممکن است در نگهداری از این گیاه سوالاتی برای شما پیش آید که در ادامه برخی از متداول ترین سوالات در مورد گیاه فردوس را برای شما عزیزان پاسخ داده ایم.

علت علفی و نازک شدن ساقه گیاه فردوس چیست؟

به طور معمول این مشکل به علت عدم نور کافی گیاه رخ می دهد، برای برطرف کردن مشکل کافیست گیاه فردوس خود را به محیط پر نور تری انتقال دهید.

چرا برگ های فردوس لوله می شوند؟ 

به دلیل حمله آفات و آبیاری کم، این مشکل ایجاد می شود، برای برطرف کردن آن آبیاری گیاه را افزایش دهید و بررسی کنید گیاه دچار حمله آفات نشده باشد.

با برگ های زرد گیاه فردوس چه کنیم؟

همانطور که گفته شد، معمولا به علت آبیاری بیش از اندازه برگ های فردوس زرد می شوند و باید این برگ ها را هرس کنید و از گیاه جدا نمایید.

چرا گیاه من بزرگ است اما برگ های کوچکی دارد؟ 

دلیل این مشکل به می تواند کمبود مواد مغذی در خاک یا کمبود نور باشد، برای برطرف کردن این مشکل می توانید از کوددهی محلول ها غیر محلول برای گیاه استفاده کنید و آنرا در محیط پر نور تری انتقال دهید.

علت ریزش برگ های گیاه فردوسی که تازه خریداری شده چیست؟

در صورتی که به دنبال علت ریزش برگ فردوس می گردید، باید بدانید معمولا به دلیل فقر خاک این اتفاق رخ می دهد زیرا اکثر باغبانان از خاک های بی کیفیت برای کاشت گیاهان استفاده می کنند، در صورتی که از کیفیت خاک مطمئن هستید علت ریزش برگ ها جابجایی گیاه می باشد، زیرا فردوس به جابه جا شدن علاقه ندارد و واکنش نشان می دهد.

علت شل شدن برگ گل فردوس چیست؟

در صورتی که گل فردوس را به تازگی خریداری کرده اید، باید بدانید پس از انتقال آن به مکان جدید، این گیاه دچار شُک می شود و تا مدتی برگ های آن زرد و شل می شوند. در این مواقع نیاز به نگرانی نیست زیرا پس از گذشت یک الی دو هفته این مشکل به خوبی برطرف خواهد شد.

اما در صورتی که گیاه را به تازگی خریداری نکرده اید، آبیاری بیش از اندازه، نور خیلی شدید و سرمای زیاد می تواند علت های شل شدن برگ های گل فردوس باشد.

آیا گیاه فردوس نیاز به غبارپاشی دارد؟ 

خیر، اما برای رشد بهتر می توانید گیاه فردوس را غبارپاشی کنید، توصیه می شود برای غبار پاشی گیاه فردوس از آب جوشیده استفاده کنید و هر چند روز یکبار این کار را انجام دهید.

نگهداری-و-پرورش-گیاه-فردوس

در این مقاله سعی شد اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با شرایط نگهداری گل فردوس یا سینادنیوم گرانتی در اختیار شما عزیزان قراردهیم. با این حال اگر سوالی در رابطه با این گیاه زیبا در ذهن شما شکل گرفت می تواند در بخش دیدگاه ها سوالات خودرا مطرح نمایید و همکاران ما در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود. با تشکر از همراهی شما

همچنین در صورتی که قصد خرید گل فردوس را دارید می توانید این گیاه را با قیمت بسیار مناسب از فروشگاه جایاگرین تهیه کنید.

سردبیر

جایاگرین | راهنمای جامع نگهداری گیاهان - جایاگرین فعالیت خود را از سال 99 در زمینه گیاهان آغاز کرده است. در این وب سایت سعی کردیم تا هر آنچه برای نگهداری، پرورش، تکثیر و رفع بیماری های گیاهان احتیاج دارید را به شما توضیح دهیم.

نوشته های مشابه

‫26 دیدگاه ها

  1. سلام سیاوش جان
   علت اصلی لوله شدن برگ های فردوس به خاطر تشنگیه، برای برطرف کردن این مشکل باید گیاه را به مدت چند دقیقه در تشت آب قرار بدین تا مشکلش رفع بشه

 1. سلام خسته نباشید
  ببخشید من چند روزی میشه که یه گل فردوس خریدم، وقتی هم که خریدمش خاک و گلدانشو عوض کردن ولی بعضی از برگ هاش خشک شده و ریخته، ممنون میشم بگین مشکل از چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا گیاه فردوس بعد از تعویض گلدان و تغییر محل نگهداری دچار شک میشه، پیشنهاد میشه مقداری به گیاه ضد شوک بدین تا مشکل سریعتر برطرف شده
   لازم به نگرانی نیست، معمولا بعد از چند هفته گیاه دوباره به حالت سابق بر می گرده

 2. سلام روز بخیر
  مرسی از مطلب خوبتون
  ببخشید من تازه گلمو خریدم ولی برگ هایین پایین گیاه پژمرده شده، باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می کنم خاک گلدان عوض کنید. ریزش برگ ها به علت شوک ناشی از تغییر مکان هم میتونه باشه، حدودا یک تا دو هفته صبر کنید اگر مشکل برطرف نشد من درخدمتم
   میتونین به گیاه ضد قارچ و ضد شوک هم بدین

 3. سلام خسته نباشید
  مرسی بابت مطلب خوبتون
  ببخشید یک سوال داشتم
  من حدودا دو هفته مسافرت بودم وقتی برگشتم دیدم برگ های گل فردوسم لوله شده، دلیل این مشکل چی می تونه باشه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   این مشکل به خاطر آبیاری کم بوجود میاد، آبیاری رو به درستی انجام بدیم و سعی کنید تا برطرف شدن مشکل خاک گیاه را مرطوب نگهدارید.

   1. سلام گل فردوس من تازگیا هر برگی تا جوانه میزنه خشک میشه.زرد‌هم نمیشه همون تا جوانه بیرون میزنه خشک میشه.لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا